Jót tesz az Igen, tessék! a vállalkozóknak
2013. 10. 16. 10:16A kolozsvári Igen, tessék! mozgalom célkitűzéseiről és eredményeiről gyakran hallani, látványos terjeszkedésnek indultak, de bőven van még terület és eszköz, amelyet meghódíthatnak. Az eddigi két éves munkáról, a jövőt illető kérdésekről, valamint a mozgalom hajtómotorjaként működő filozófiáról Bethlendi András ügyvezetővel Kustán Magyari Attila beszélgetett.
Honnan hová fejlődött a mozgalom az elmúlt két esztendő alatt?
Miután Horváth István szociológustól illetve baráti köréből elindult a mozgalom azzal az alapgondolattal, hogy Kolozsváron gyakran szólnak egymáshoz románul a magyarok, a kisebbségi nyelvhasználat lehetősége így nincs maximálisan kihasználva, az elmúlt egy évben egy fiatal csapat kezébe került a feladat, hogy az elképzelést tovább fejlesszék. A két év alatt találtunk több mint kétszáz olyan kolozsvári vállalkozást, ahová betérve magyarul is meg lehet szólalni, kiadtunk 33000 olyan térképet, amelyen ezeket meg lehet találni, februárban bejegyeztettük a szervezetet, tavaly decembertől pedig egy ingyenes, havi rendszerességgel megjelenő újságot is terjesztünk. Jelenleg tizennyolcezer példányban.
Mennyire volt nehéz az indulás?
Akkor még nem voltam a mozgalom tagja, de tudom, hogy a matricás kezdeményezés körül egy magától épülő hálózat alakult ki, idővel mellé állt egy „kritikus tömeg”. A város szisztematikus feltérképezése viszont csak újabban kezdődik igazán, mert most kezdünk rendelkezni azzal a humán erőforrással, amely utcáról utcára be tud kopogtatni mindenhová. Elsősorban a központban fellelhető vállalkozásokról tudunk, de meggyőződésem, hogy a Dónát negyedben rengeteg potenciális partnerünk lehetne, mert a városi átlaghoz képest ebben a negyedben is felülreprezentált a magyar lakosság aránya.
Mekkorára nőtt a csapat időközben?
Erős társaság alakult ki, hiszen tizenkét ember napi rendszerességgel dolgozik a mozgalomban, tizenöt-tizenhét a lap szórásában vesz részt havi rendszerességgel, de egyre többen segítenek, ráadásul mi szervezetek hálózatában gondolkodunk, ahol kölcsönösen kisegíthetjük egymást. Gondolok például a Kolozsvári Magyar Diákszövetségre (KMDSZ), akiknek köszönhetően van egy irodahelyiség, ahol működhetünk, de arra is volt példa, hogy segítettek a kolozsvári fiatalok megszólításában, amikor önkénteseket kerestünk.
Milyen anyagi háttérrel rendelkezik az egyesület?
Komoly jövedelemforrásunk a lapban eladott reklámokból befolyó összeg, emellett pályázunk. A térképünk kinyomtatását több partnercég is támogatta, illetve a szimpatizánsok részéről érkező személyes felajánlások sem elhanyagolandóak. A mozgalom gazdasági érvekkel közelíti meg partnereit, mert azt gondoljuk, hogy a fenntarthatóság érdekében az anyagi szempontokra kell hangsúlyt fektetnünk. Beszédes, hogy a júniusban végzett kutatásunk alapján a megkérdezettek több mint a felét mégsem a több ügyfél és az eredményesebb bevétel gondolata ösztönözte. Felmértük azt is, hogy mennyire volt előnyös számukra a csatlakozás: a partnereink húsz százaléka úgy vélte, hogy a háló révén gazdasági növekedést ért el, mi több, az összes vállalkozó elégedett volt legalább az egyik népszerűsítési csatornánkkal.
Hogyan viszonyul a román sajtó az egyesület tevékenységéhez?
A fent említett gazdasági kutatásunk során nyilatkozó vállalatvezetők csupán kevesebb, mint hat százaléka nyilatkozott úgy, hogy román ügyfelei részéről az elmúlt hónapokban a magyar nyelvű kiszolgálást illetően bármilyen negatív visszajelzést kapott volna.
Vannak, akik szerint egy ilyen mozgalomhoz csatlakozni hátrányos is lehet, hiszen ellenszenvet válthatnak ki a többségi társadalomban. Lehet ebben igazság?
Amint mondtam, Kolozsváron passzívan viszonyulnak a kérdéshez, viszont léteznek olyan helyek Erdélyben, ahol román oldalról akár negatív érzetet vált ki a magyar felirat. Ilyen helyeken kell elgondolkodnunk a kétnyelvű kommunikáción. Ami a román nyelvű sajtó egyes képviselőit illeti: amikor a Coca-Cola megjelent a keresztneves palackokkal, arról beszéltünk, hogy egy Ionel vagy Stefan felirat valószínűleg nem eredményes az erdélyi magyar fogyasztóik körében. A saját érdekükben azzal a kulturálisan érzékeny javaslattal kerestük meg a céget, hogy legalább a magyar többségű helyeken magyar neveket is használjanak. Azt írták, hogy ők a legnépszerűbb száz romániai nevet vették figyelembe, de nekem ezzel szemben kétségeim vannak. Az ügy során a központi média egy része úgy fogalmazott: egy magyar szervezet „felszólította” a céget. Mi nem feltétlenül magyar szervezet vagyunk, hanem az anyanyelvi kiszolgálás és tájékoztatás bátorításáért működünk, továbbá semmiképp sem szólítottuk fel a cégóriást, csupán figyelemfelkeltő és elgondolkodtató szándékkal a gazdasági logikát követő érveket fogalmaztunk meg a számukra.
Mindaz a lehetőség, amit az egyesület biztosít, nem vezethet ahhoz, hogy az emberek még nehezebben lépjenek ki a kis kolozsvári magyar burokból?
A tevékenységünk során nem törekedünk a szegregációra, mindenki a maga szabad akarata mentén választja ezeket az anyanyelvi hálózatokat, senki nincs ebbe beleerőltetve. Emellett fontosnak találjuk, hogy az ember ne szoruljon ki a saját közösségéből azért, mert nem tudja megtalálni annak a tagjait, hanem lehetőleg kényelmesen mozogjon a sajátjai között, és találja meg az utat a többiekhez is. Éppen azért is írunk a lapban román személyekről, és azért szeretnénk a jövőben erre ráerősíteni, mert a gátakat, korlátokat fel kell oldani. A kiadványról a személyes visszajelzések révén biztosan tudjuk, hogy a közép- és idősebb generáció körében kiemelt népszerűségnek örvend.
Hová készül terjeszkedni az egyesület a jövőben? Érdemes volna például a székelyföldi románokat támogatni?
Olyan helyen kell fellépnünk, ahol az emberek az idegen üzletekbe és más kiszolgálóhelyiségekbe lépve reflexszerűen nem az anyanyelvükön szólalnak meg. A székelyföldi románok esetében ez a helyzet nem áll fenn, mert ők reflexszerűen románul szólalnak meg az üzletekben, ugyanis mindenhol ki tudják szolgálni a klienseket román nyelven is. Az Igen, tessék! mozgalmat gyakorlatilag mindenhol el lehet indítani, ahol létezik egy domináns és egy nem domináns nyelv, ezért tervezzük, hogy a határon túli román közösségekkel – például Magyarországon és Ukrajnában – felvesszük a kapcsolatot.
Minek köszönhető, hogy a rendszerváltás után több mint 20 év kellett elteljen egy hasonló kezdeményezésig?
Az európai bevándorló közösségek komoly hálózati rendszerrel bírnak, nálunk a múlt rendszer alatt nem lehetett ezzel a kérdéssel foglalkozni, habár akkor is léteztek hálózatok: gondolok itt a személyes kapcsolatokra, az egyházakra stb. A rendszerváltást követően talán most érett meg arra az erdélyi értelmiség és civil szféra, hogy egy ilyen mozgalmat útjára indítson.
A vállalkozókon túl kit szólíthat még meg az egyesület?
Fontos hangsúlyozni, hogy mi nem egy jogvédő egyesület vagyunk, nem a nyelvi jogokat próbáljuk érvényesíteni, hanem egy olyan szürke zónában – a gazdasági szféráról van szó – mozgunk, amelyről a román törvénykezés nem rendelkezik. Ma már tudjuk, hogy az emberek akár többet is fizetnek az anyanyelvű szolgáltatásokért, de legalábbis előnyben részesítik azokat.
A mozgalomhoz csatlakozó vállalkozók,
mint írtuk, többségében nem csak pozitívan állnak az ötlethez, hanem
egyötödük gazdasági növekedésről is beszámolt. Előfordult olyan eset,
hogy egy fogorvos nem vásárolt több reklámhelyet az egyesület ingyenesen
szórt lapjában, mert akkora forgalma lett, amit már nem bírt el. Egy
optikai üzletbe térve az ott dolgozó hölgytől megtudtuk, teljesen
elégedettek az eredményekkel, alig telik el olyan nap az egyetemi
oktatás időszaka alatt, hogy ne lennének fiatal magyar klienseik. Ez
részben annak köszönhető, hogy a diákok által igényelhető kedvezményeket
is biztosítják, de az Igen, tessék!
reklámját is sokan említik, a magyar nyelvű szolgáltatást pedig
kifejezetten kérik. Egy kenyeret nem kihívás megvásárolni románul, abban
azonban egyetértettünk a velünk szóba álló hölggyel, hogy egyes
szolgáltatások esetén nem pusztán kényelemről van szó, amikor az ember a
saját nyelvét szeretné használni.Elégedett partnerek
Az Igen, tessék!
egy friss felmérése alapján 110 megkérdezett partner közül 66
kijelentette, minden alkalmazottja beszél magyarul, 89 arra a kérdésre
válaszolt pozitívan, hogy alkalmazottai többsége beszél-e ezen a
nyelven. Még magasabb arányban, 96-an válaszoltak kedvezően arra a
kérdésre, hogy minden váltásban találni-e magyarul értő személyt. A
menük és árlisták kapcsán már nem ennyire rózsás a helyzet, többnyelvű
változatot 43 megkérdezettnél lehet találni, 67 esetben nem rendelkeznek
ilyennel, magyar nyelvű feliratokat, információközlő táblákat 42 helyen
állítottak fel. A kérdőív arra is választ keresett, hogy a partnerek
hirdetnek-e magyar nyelvű médiában, a mozgalom saját kiadású lapján
kívül: 42 igen, 68 nem válasz érkezett.
Érdekes eredmények
születtek annak kapcsán is, hogy a csatlakozó vállalkozások ügyfelei
milyen arányban igénylik a magyar nyelvű szolgáltatásokat. Kiderült
például, hogy tíz partner közül kilenc szerint ez az arány
felülreprezentált a város etnikai arányaihoz viszonyítva. Kolozsvár
magyar lakossága 16 százalék körül mozog, erről az arányról mindössze
két helyen számoltak be, hatan húsz százalékra tippelik a magyar
ügyfelek jelenlétét, szintén hatan huszonötre, a legtöbb válaszadó pedig
– 25 vállalat – úgy mérte fel, hogy ügyfelei fele a kisebbség köreiből
érkezik.
A mozgalom tizenhat partnere számolt be forgalom
növekedéséről, szintén tizenhatan jelezték, hogy nem történt változás,
csökkenést pedig senki nem tapasztalt. A megkérdezettek 29,1 százaléka
azt mondta, hogy a csatlakozás óta növekedett a magyar nyelvhasználat
mértéke. A vállalkozók nyolcvan százaléka szerint a helybéli
kolozsváriakból kerülnek ki az ügyfelek, 58,2 százalék a magyar
diákokat, 41,8 százalék a turistákat is bejelölte az Igen, tessék! mozgalom júniusi gazdasági kutatása során.
A
megkérdezettek 87,3 százaléka szerint a partnerség pozitívuma, hogy
ennek köszönhetően végre anyanyelvükön is kiszolgálhatják a magyarságot,
51,8 százaléka szerint fontos, hogy nagyobb vevőkörre tehet szert, a
vállalkozók kevesebb, mint fele viszont kiemelte, hogy a kisvállalkozók
nagyobb figyelmet kaphatnak így, illetve, hogy az újság jó
reklámlehetőségeket nyújt. A hálózatban partner üzletvezetők többsége
szerint a kolozsvári magyarokat érdekli, hogy milyen nyelven vesznek
igénybe egy szolgáltatást, elsöprő többségük pedig nem gondolja, hogy
román klienseket veszíthetne a partnerséggel.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!