Egy halálos gázolás kérdőjelei
2015. 01. 29. 11:48Halálos kimenetelű, mindmáig tisztázatlan baleset történt Nagyváradon, egy tapasztalt kerékpárost, ifjú hölgyet ütött el egy zebrán egy személygépkocsi. Az ügy kérdőjeleit Borsi Balázs riportja igyekszik megválaszolni.
Decemberben egy tragikus baleset híre rázta meg a nagyváradi közvéleményt. A hónap derekán a 29 esztendős Kiss Boglárkát kerékpározás közben elütötte egy autó. Súlyos, életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba, majd két héten át küzdöttek az életéért. A fiatal nő szervezete minden orvosi erőfeszítés ellenére szenteste feladta a halállal vívott harcot. A családtagok és a barátok időközben mindent megtettek, hogy kiderítsék, pontosan hogyan történt a szerencsétlenség, ugyanis a baleset körülményei – az autóvezető mellett utazó három személy vallomásai alapján – számost kérdést felvetnek.
Az pedig különösen borzolja a kedélyeket, hogy a sofőrnek még a vizsgálat idejére sem vonták be a járművezetői engedélyét, mind a mai napig szabadon vezethet.
Példátlan összefogás
A baleset a nagyváradi római katolikus püspöki palota mellett történt, a Kanonok sor és a Petőfi park (egykori Schlauch kert) sarkán. A helyszínt ismerők tapasztalatból tudják, ezen a szakaszon különösen vigyázniuk kell a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak, mert a Fő utca, a vasútállomás irányából érkező autósok jóval a megengedett sebesség fölött érkeznek a kereszteződésbe a lejtős, egyirányú útszakaszon. A helyszínen egymással párhuzamosan, alig húsz méter távolságban két gyalogátkelőhely is van – és az autóban utazó tanúk vallomása szerint a második zebrán ütötték el Kiss Boglárkát, miközben ő felülve akart átkerekezni a Kanonok sor irányából a park felé. A rendőrségi jelentés viszont azt tartalmazta, hogy a kerékpáros figyelmetlen sávváltás közben került az autó elé.
A körülmények tisztázása reményében az elgázolt lány barátai közzétettek egy felhívást, Facebook oldalt is létrehozva, szemtanúk után kutatva. Mint már akkor írták, „csak a sofőr és a vele utazók vallomásai állnak rendelkezésre, amelyek számos kérdést felvetnek, és félő, hogy elferdítik a valóságot”. A baleset és a felhívás közzététele óta sokan jelentkeztek is, tudtuk meg Bogi barátjától, Órás Lászlótól, de eddig egyik jelentkező sem volt ott az ütközés pillanatában, csak azután érkeztek a helyszínre, amikor már torlódott a forgalom és a lány az aszfalton feküdt.
Bogi barátai karácsony előtt egy jótékonysági estet is szerveztek a váradi, bihari magyarok körében közkedvelt Moszkva Kávézóban. Az interneten szervezett akció a Pece-parti Párizsban példátlan megmozdulást eredményezett. Az adományokból és a kézzel készített emléktárgyak, gyűrűk és fülbevalók eladásából befolyt összeget Bogi kezelési költségeire ajánlották fel. A nagy sajtónyilvánosság és közösségi médiában futótűzként terjedő hírek hatására már-már az egész város szurkolt és imádkozott a fiatal nőért. Szenteste azonban bekövetkezett az, amitől mindenki tartott.
A barátok másképp gondolják
Órás László készséggel állt kérdéseink elé. Mielőtt belemerülnénk a részletekbe, leszögezi: „Nem vitatjuk, hogy Bogi hibázott azzal, hogy nem szállt le a bicikliről a zebránál, ugyanakkor megkérdőjelezzük, hogy sofőr betartott minden szabályt, szerintünk őt is jelentős mértékben terheli a felelősség a történtekért. Mi nem akarunk rosszat senkinek, de Bogi nagyon drágán megfizetett a hibájáért, szeretnénk tudni, hogy mi történt pontosan, mi az igazság.”
Szerinte a baleset nyomait megvizsgálva megállapítható, hogy mi történt valójában. A hozzátartozók teóriája szerint Bogi felülve kezdte meg az átkelést a menetirány szerinti második zebrán, amikor látta, hogy az elsőn egy gyalogos már megkezdte az átkelést (ez is a szemtanúk vallomásából derült ki), tehát a közeledő autónak meg kellett volna állnia. A sofőr azonban nem állította meg a járművet, az autóban ülők elmondása szerint kikerülte a zebrán lévő gyalogost, majd amikor már közeledett a második átkelőhöz, rádudált a kerékpárosra. Órás László szerint ekkor Bogi – hogy elkerülje az ütközést – jobbra ráfordult a háromsávos útra, hogy elengedje az autót. A kocsinak a jobb első része érte el a kerékpár hátsó-középső részét. A kerékpár hátsó lámpájának összetörött darabjai a zebra után 2-3 méterre szóródtak szét, viszont ha Bogi egyenesen a park bejárata felé kerekezett volna az ütközés pillanatában, akkor a gyalogátkelő előtt pár méterrel kellett volna haladnia. Ezért valószínűsítik, hogy amikor rádudáltak, ő jobbra kanyarodott, hogy elengedje az autót, ami viszont nem fért el és elütötte őt. A baleset után a zebra szélétől 19 méterre feküdt az úttesten, az autó még közel tíz méterrel utána állt csak meg. Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy a megengedettnél jóval nagyobb sebességgel haladt.
Visszakapta jogosítványát
Az autót P. Alexandru vezette, aki az esetet követően a Facebook-oldalán írta le, ő hogyan emlékszik a történtekre. Bejegyzése mindössze egy napig volt kint, de a szemfüleseknek sikerült lementeniük.
„Egy pillanat alatt történt. Csak amikor dudáltam, akkor nézett felénk ijedten. Én szintén megijedve fékeztem amennyire lehetett és balra rántottam a kormányt, ő pedig jobbra fordult. (…) Az autó jobb első részével ütöttem el a kerékpárja hátsó részét, ő pedig az autóra, majd az aszfaltra esett” - olvasható a sofőr leírásában. „Elég soká álltam meg a bal oldali sávban, mert nagy volt a forgalom, és hogy elkerüljem, hogy valaki hátulról belénk jöjjön. Kiszálltam az autóból, odamentem hozzá és betakartam, mert már nem volt eszméleténél” - írja az autót vezető férfi. A helyszínen elmozdított kerékpárról pedig annyit közölt, hogy egy sofőr „kiszállt az autójából, megfogta a kerékpárt és odébb dobta, hogy folytathassa útját”, ám ezt is csak a vele utazók elmondásából tudja, mert ő erre nem emlékszik.
Maga is sokkos állapotban lévén értesítette az ügyvédjét, akinek a jelenlétében írta meg a rendőrségi jegyzőkönyvet. „Az ügyvédem kérdezte a rendőrt: az eddigi bizonyítékok alapján valamilyen bűnnel vádolják a kliensemet? A rendőr azt mondta: nem. Erre az ügyvéd: akkor kérem, adják vissza az ügyfelem járművezetői engedélyét és az autó iratait” – emlékszik vissza a sofőr, aki vissza is kapta mind a jogosítványát, mind a személygépkocsi papírjait. Az internetre feltöltött leírásában ugyanakkor többször is hangsúlyozza, hogy nagyon sajnálja az esetet.
Maradnak a kérdések
Az ügy eddig nyilvánosságra került részleteinek ismeretében az első kérdés az, hogy ameddig le nem zárult a nyomozás, miért kaphatta vissza a sofőr a jogosítványát egy súlyos személyi sérüléssel, később halállal járó baleset részvevőjeként. A laikusok első felvetése, hogy ha valaki csak átmegy a piroson, azonnal elveszik a hajtásiját, míg egy ilyen súlyos balesetben részvevő sofőr mind a mai napig szabadon vezethet. A rendőrség azonban nem nyilatkozik a folyamatban lévő nyomozás részleteiről, így csak a kérdés marad meg, a válaszra még várni kell. Mivel halált okozó közúti szerencsétlenségről van szó, az ügyészség illetékessége is felmerül, ám ott is „zárt kapukat döngettünk”, mivel a nyomozati anyagot a rendőrség még nem adta át.
A család még mindig abban bízik, hogy találnak olyan szemtanút, aki látta, mi történt, és megerősíti a hozzátartozók és a barátok elképzeléseit.
Az ügy szempontjából azért volna fontos tudni, hogy Bogi a zebrán volt-e vagy már befejezte a kanyarodást, mert akkor megváltozik a jogállás, és nem csak őt teszik felelőssé a szerencsétlenség előidézéséért. (Mindenképpen hozzájárulna az eset tisztázásához, ha a román titkosszolgálat, a SRI közvetlen közelben lévő megyei kirendeltségének kamerái rögzítették volna a történéseket. Sajtóhírek szerint az egyik pásztázó kamera éppen nem arra nézett...)
Megemlékezés a helyszínen
A 29 évesen elhunyt Kiss Boglárka emlékére barátai figyelemfelkeltőnek szánt megemlékezést szerveztek a baleset helyszínén. Mintegy kétszázan jelentek meg részvétüket kifejezni. Az akcióval arra szerették volna felhívni a figyelmet, hogy a közlekedésben részvevők figyeljenek oda jobban egymásra, valamint a remélt sajtóvisszhang révén még mindig abban bíznak: találnak szemtanúkat.
A megemlékezés szervezői lampionokkal, mécsesekkel és csillagszórókkal készültek, valamint a helyszínen egy hófehérre festett kerékpárt helyeztek el. A megemlékezők a bicikli környékén helyezték el gyertyáikat, míg a földbe állított és meggyújtott csillagszórók mellett néma csenddel adóztak Bogi emlékének. A hófehér memento-bicikli azóta is ott árválkodik a park sarkánál.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!