Drága szernek híg a leve

2016. 05. 17. 10:51

Ugyan megrengette a hazai egészségügyet a szagos vízzé hígított fertőtlenítő szerek botránya, az ágazatban dolgozók sem hiszik igazán, hogy a személycserék és egy cég eltűnése megváltoztatja a rosszul működő rendszert. Simon Judit jegyzete.

 

Már megint lemondott egy miniszter. Ezúttal az egészségügyi tárca maradt fejetlen, azaz dehogy, a kormányfő önmagát delegálta a feladatra, hátha ő zöldágra vergődhet a gyógyszergyártokkal, az egészségügyi pénztárral, a kórházakkal, a felügyelőséggel és minden többivel, ami miatt – figyelem, közhely következik – nemhogy beteg, de egyenesen haldoklik az egészségügy.

Történt, hogy valahogy kiderült: a Hexi Pharma cég sokszorosan felhígított fertőtlenítő szereket adott el a kórházaknak, amitől a betegek még betegebbek lettek, merthogy a baktériumok és kórokozók boldogan garázdálkodtak az egészségügyi intézményekben.

Szép is, jó is, hogy a kormányfő immár egészségügyi miniszterként elrendelt mindenféle vizsgálatot, hozott vagy módosított rendeleteket a kabinet, csakhogy a gond sokkal mélyebbre van elásva. Azokban a bizonyos részletekben bújik meg, melyekről vagy nem tudnak, vagy nem érdeklődnek kormányszinten.

Egészségügyben dolgozó meséli, hogy a fertőtlenítő szerek terén egész hálózat működik, és ha az orvosnak, kórházigazgatónak, főápolónak nincs jó ismerősük a közegészségügyi felügyelőségnél, akkor bizony a rendelőben, műtőben, kórteremben legfennebb büdös lesz a szerektől, nem fertőtlenítés.

A procedúra a következő: az egészségbiztosítási pénztár előírja, melyik gyártótól vásárolják a fertőtlenítőt, amit az előírás szerint használat előtt egy a tíz arányban kell felhígítani. Amennyiben a rendelő, kórház stb. nem azt veszi, amit előírnak, jön a felügyelőség és vele a büntetés. Ha nem hígítja, akkor is fizetni kell. Itt a jön a képbe a jó ismerős, aki figyelmeztet, illetve javasol: vedd meg a kötelező gagyit, tedd bele a megfelelő mennyiségű vizet, mutasd fel az ellenőrzéskor, de semmiképpen ne használd, mert fölösleges. Ugyanis a szer már eleve hígítva érkezik, ha pedig te is teszel hozzá vizet, akkor nem ér semmit. A fertőtlenítésre persze van lehetőség: ama bizonyos közönséges zöldflakonos szer, valamint a jó öreg kékszesz. Mindkettőt hivatalossá lehet tenni egy piros filctollal, mellyel rárajzolják a vöröskeresztet a flakonokra. A kecske is jóllakik – megveszik az előírt fertőtlenítőszert –, és a káposzta is megmarad, azaz fertőtlenített rendelőbe érkeznek a betegek, és élősködőktől mentes műszerekkel dolgozik az orvos.

Az előírt fertőtlenítő vásárlását, hígítását havonta kell megismételni sok pénzért, de az orvos inkább megvásárolja saját költségére a „titkos” szereit, hogy biztonságban dolgozhasson.

Emberünk azt is elmondja, hogy a Hexi Pharma csak egy a gyártók közül. Azért éppen ez került a célkeresztbe, mert több kórháznak szállított, és a gyártóknak igazából a kórház a nagy üzlet, másrészt vélhetően ezt jelentették fel.

A háziorvosi rendelők, a laborok, melyek más gyártókkal ugyan, de kénytelenek szerződést kötni, maradnak a már fent említett módszernél.

A történetben az is érdekes, hogy a miniszter ugyan lemondott, de eddig sem a gyártó cégnél, sem egészségügyi biztosítónál, sem a felügyelőségnél, sem másutt nem hullnak a fejek. Érdemes lenne annak is utána nézni, hogyan kaphatott a Hexi Pharma rendszeresen minőségbiztosítási tanúsítványokat, amelyekkel a cég néhány napja még látható, mára eltűntetett weboldalán (hexi.ro) is eldicsekedett. Továbbá maradtak az államtitkárok, az igazgatók, holott nem biztos, hogy a miniszter volt a kapcsolattartó ember.

A vizsgálat folyik, hogy kiderüljön, mi is történik valójában az egészségügyben és környékén. Az orvosok viszont attól tartanak, érdemben csak annyi változik majd, hogy betiltják a nem szabványos, de hatásos fertőtlenítő szerek és a kékszesz alkalmazását.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!