Winkler és Sógor a lista élén, kiszáll a versenyből a Néppárt

2014. 02. 25. 13:04

A szavazók érdektelensége lehet már csak az RMDSZ ellenfele a májusi európai parlamenti választásokon, miután az EMNP bejelentette, hogy nem indít saját jelölteket, inkább Tőkés László Fidesz-listán történő indulását támogatja. Winkler Gyula és Sógor Csaba újabb mandátum megszerzésével próbálkozik. Cseke Péter Tamás összefoglalója.

Az RMDSZ vezetőinek értelmezése szerint összefogás körvonalazódik az erdélyi magyar politikai szervezetek között az európai parlamenti választásokra, miután a múlt hét végén az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) úgy döntött, nem indít saját jelölteket az európai parlamenti választásokon, hanem védnöke, Tőkés László Fidesz-listán történő indulását támogatja. Az EMNP ezt a döntését néhány órával azután hozta meg, hogy a Szövetségi Állandó Tanács Kolozsváron rangsorolta a jelölteket. E szerint az RMDSZ-lista első három helyét a két eddigi EP-képviselő, Winkler Gyula és Sógor Csaba, illetve Vincze Loránt külügyi titkár foglalja el. A listát a március elsején ülésező Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) kell jóváhagynia. Addig már csak az a nyitott kérdés, hogy az RMDSZ átadja-e a harmadik helyet a Magyar Polgári Pártnak (MPP). Erről az Erdélyi Riport lapzártája után tárgyaltak a két szervezet vezetői.

„Három képviselőre koncentrálunk” „Értékeljük az EMNP döntését. Az utolsó előtti órában rájöttek arra, hogy nem szabad megismételni azt, amit 2012-ben, amikor kockáztatták az erdélyi magyarság parlamenti képviseletét” – kommentálta Borbély László a Néppárt bejelentését. Az RMDSZ politikai alelnöke arra utalt, hogy két éve „volt egy világos eredmény” az önkormányzati választásokon, ennek ellenére az EMNP indult a parlamenti választásokon.
Borbély az Erdélyi Riportnak úgy értékelte: ebben az új helyzetben elmondható, hogy összefogás körvonalazódik a magyar pártok között az európai parlamenti választásokra. „Nem véletlen, hogy az EMNP megvárta döntésével az RMDSZ jelöltjeinek rangsorolását. Ugyanakkor remélem, hogy az MPP is fel tud sorakozni a jelöltjeink mögé. Õk már megértették 2012-ben, hogy az a legjobb, ha nem indulnak ellenünk. Így most körvonalazódik egy összefogás, ami 2009-ben is volt” – fogalmazott Borbély, aki reményét fejezte ki, hogy a másik két magyar párt is fog segíteni az RMDSZ-nek az EP-választásokon történő induláshoz szükséges támogató aláírások összegyűjtésében. Mint mondta, meggyőződése, hogy Erdélyben és Magyarországon is a felelős politikai erők egy erős magyar képviseletet fognak támogatni az EP-választásokon.
„Most arra kell koncentrálnunk, hogy három képviselőnk legyen Erdélyben” – fogalmazta meg az RMDSZ célját Borbély. Emlékeztetett arra is, hogy a felmérések szerint nagyon szoros küzdelem lesz a jobb- és baloldali pártcsaládok között az EP-választásokon (lásd keretes írásunkat). „Mindannyiunk érdeke, hogy Brüsszelben erősödjön a néppárti frakció, és ez az erdélyi szavazatokon is múlhat” – tette hozzá. Kérdésünkre elmondta, az RMDSZ-listára szavazók arányának el kell érnie a nyolc százalékot ahhoz, hogy egy harmadik jelölt is bekerülhessen az EP-be, ahogyan ez történt 2009-ben is.
Borbélyhoz hasonlóan fogalmazott a maszol.ro portálnak Kovács Péter is. „A Néppárt döntését úgy értelmezem, hogy el tudják fogadni azt a sorrendet, amelyet az RMDSZ felállított, el tudják fogadni, hogy a befutó helyekre olyan politikusok kerültek, akik igenis dolgoztak az elmúlt hét évben az Európai Parlamentben” – mondta az RMDSZ főtitkár. Úgy értékelte: az RMDSZ és a MPP közeledésével és az EMNP vasárnapi döntésével összefogás körvonalazódott az erdélyi magyar politikai szervezetek között az EP-választásokra. „Gyakorlatilag egyetértés van a magyar pártok között abban, hogy az RMDSZ jelöltjeit küldjék Brüsszelbe” – fogalmazott Kovács Péter.

Megismételt egy szavazást a SZÁT A Szövetségi Állandó Tanács február 22-én rangsorolta azokat a jelölteket, akik leadták dossziéjukat a választási bizottsághoz. A minél előkelőbb helyezésért Winkler Gyula, Sógor Csaba, Vincze Loránt, Eckstein-Kovács Péter, Hegedüs Csilla (Nőszervezet) és Antal Lóránt (Miért) küzdött egymással. A SZÁT ülése után Kelemen Hunor közölte a végeredményt: a rangsorban Winkler Gyulát és Sógor Csabát, Vincze Loránt, Hegedüs Csilla és Antal Lóránt követi. Az eredetileg negyedik helyre sorolt Eckstein-Kovács Péter azt kérte, hogy kerüljön a lista utolsó helyére. A szövetségi elnök elmondta, a rangsor szoros versenyben alakult ki, olyan is volt, hogy az állandó tanácsnak szavazategyenlőség miatt kellett megismételnie a voksolást (lásd keretes írásunkat).
Az RMDSZ elnöke közölte, az állandó tanács arról is döntött, hogy az RMDSZ folytatja tárgyalásait az MPP-vel az együttműködési megállapodásról. A testület felhatalmazta az elnököt, hogy – ha sikerül ilyen megállapodást kötniük – nyissa meg az RMDSZ listáját az MPP jelöltje számára. Kelemen Hunor hozzátette, a két elsõ helyet mindenképpen az RMDSZ jelöltjei töltik be, és a listát az RMDSZ neve és jele alatt indítják el a választási versenyben. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az MPP jelöltjének is RMDSZ-tagnak kell lennie ahhoz, hogy a listára kerüljön. Hozzátette, ez öt évvel ezelőtt Tőkés László esetében sem jelentett gondot. Mivel az RMDSZ civil szervezetként, az MPP pártként van bejegyezve Romániában, nem ütközik törvénybe, hogy valaki mindkettőnek a tagja legyen. Kelemen Hunor arra is kitért, az RMDSZ-MPP megállapodás az európai parlamenti választásokon való együttműködésen túl néhány hosszabb távú célról is szól majd. Az RMDSZ nem várja el, hogy az MPP feladja identitását.

Eckstein majdnem elcsípte a harmadik helyet

Amikor a SZÁT tagjainak az RMDSZ-es jelöltlista harmadik helyéről kellett döntenie, Vincze Loránt és Eckstein-Kovács Péter volt Kolozs megyei szenátor azonos számú szavazatot kapott, így meg kellett ismételni a szavazást – tudta meg az Erdélyi Riport Kovács Pétertől. „Az újabb szavazáskor már csak Vincze és Eckstein között kellett választaniuk a SZÁT tagjainak. Ekkor Vincze egy szavazattal kapott többet Ecksteinnél” – tájékoztatott az RMDSZ főtitkára. Eckstein a történtekre a Facebook-oldalán így reagált: „Nem éreztem elfogadhatónak a negyedik helyet, amire jelöltek, bár nem szenvedek rangkórságban. Ebben a helyzetben azt kértem, hogy a lista utolsó helyére tegyenek, mert az EP képviseletet azért fontosnak tartom. Remélem, hogy kérésem támogatásra talál.”

Nem akartak kockáztatni Az EMNP választmánya ugyanaznap ülésezett Székelyudvarhelyen, amikor az RMDSZ jelöltjeit rangsorolta Kolozsváron. Döntésüket azonban csak másnap jelentette be Toró T. Tibor pártelnök. Ez úgy szól, hogy az EMNP nem akarja kockáztatni az erdélyi magyarság EP-képviseletét, ezért a kialakult helyzetben nem indít saját jelöltlistát a májusi választásokon, ugyanakkor felkéri a párt védnökét, Tőkés László EP-képviselőt, fogadja el a Fidesz felkérését, és induljon a Fidesz-listán újabb brüsszeli mandátumért. Az EMNP megerősítette, hogy védnökét, Tőkés Lászlót, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), illetve a Kárpát-medencei Magyar Autonómiatanács elnökét tartja legalkalmasabbnak az erdélyi magyarok brüsszeli képviseletére. „Olyan döntést kellett hoznunk, hogy ne kockáztassuk az erdélyi magyarok képviseletét, másrészt lehetőséget biztosítsunk ennek a munkának a folytatására. Azt javasoljuk védnökünknek, fogadja el az Orbán Viktor vezette Fidesz–Magyar Polgári Szövetség felkérését és a Fidesz jelöltlistáján induljon az EP-választásokon, hogy biztosan legyen az erdélyi magyaroknak az EP-képviselete” – ismertette pártja választmányi határozatát Toró T. Tibor.

Tőkés üdvözölte az EMNP döntését Tőkés László nem volt jelen az EMNP választmányi ülésén, hivatalosan beteget jelentett. Ám a Néppárt döntését üdvözölte. Az EP-képviselő az MTI-nek vasárnap azt mondta: még nem született végleges döntés, hogy ő maga a Fidesz-KDNP listán induljon-e újabb mandátumért. Úgy fogalmazott, hogy nagy valószínűséggel senki sem jutna be az EP-be az erdélyi magyarság köréből, ha ő önállóan indulna, vagy ha az EMNP saját listát indítana, sőt: szerinte ez a veszély így is fennáll. Hozzátette: a Fidesz-KDNP-listán való indulásának lehetősége többször felmerült, legutóbbi találkozójukon ezt Orbán Viktor miniszterelnök is megerősítette. Közölte: további egyeztetések szükségesek egy ilyen döntés meghozatalához.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!