Tizennégy országban egymillió támogatót
2013. 07. 04. 00:15Az erdélyi magyarok az eredetileg útjára indított három kisebbségi tárgyú uniós törvénykezdeményezés helyett csak kettőnek a regisztrációjáért szurkolhatnak, elképzelhető ugyanis, hogy az EMNP az RMDSZ kezdeményezését fogja támogatni. Cseke Péter Tamás az EMNP egyik alelnökét, Szilágyi Zsoltot és az RMDSZ külügyi titkárát, Vincze Lorántot kérdezte.
Minden jel szerint kudarcot vallana az Erdélyi Magyar Néppártnak (EMNP) és a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsnak (EMNT) az a próbálkozása, hogy bejegyeztesse a kisebbségi jogok európai keretszabályozásáról benyújtott európai polgári kezdeményezését az Európai Bizottságnál. Ennek tudatában az EMNP és az EMNT vezetői elképzelhetőnek tartják, hogy a sajátjuk helyett azt a polgári kezdeményezést támogassák, amelyet az RMDSZ és partnerszervezetei indítottak hivatalosan el a dél-tiroli Brixenben, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) kongresszusán – tudta meg az Erdélyi Riport Szilágyi Zsolttól, a Néppárt alelnökétől. Ha ez így történik, az erdélyi magyarok az eredetileg útjára indított három kisebbségi tárgyú uniós törvénykezdeményezés helyett csak kettőnek a sikeres regisztrációjáért szurkolhatnak: az FUEN–RMDSZ tervezetéért és a Székely Nemzeti Tanácsnak (SZNT) a nemzeti és kulturális sajátosságokkal rendelkező régiók védelméről szóló kezdeményezéséért. A FUEN-kongresszuson útjára indított kezdeményezést a napokban regisztrálják az Európai Bizottságnál, és szeptemberben várnak választ arra, hogy sikerült-e bejegyeztetni a kezdeményezést. Az SZNT európai polgári kezdeményezését Brüsszelben már iktatták, Izsák Balázséknak augusztus 18-ra ígért választ az Európai Bizottság.
Brüsszel az EMNP-nek: Így ne! Szilágyi Zsolték bejelentésének előzménye, hogy az EMNP és az EMNT március 22-én előzetes normakontrollra benyújtotta kezdeményezését az Európai Bizottság polgárokkal folytatott kommunikációért felelős részlegénél. A választ közvetlenül a FUEN kongresszusa előtt kapták meg. Ebben az áll, hogy az Európai Uniónak nincs hatásköre kisebbségi ügyekben, ezért „úgy tűnik, nem létezik törvényes alap” az EMNP és az EMNT által véleményezésre benyújtott európai polgári kezdeményezés elfogadására. „A kisebbségekhez tartozó egyének védelme fontos az Európai Bizottság számára (...) Bár az Alapjogi Charta tiltja a valamely nemzeti kisebbséghez való tartozás alapján történő hátrányos megkülönböztetést, az uniónak nincs általános hatásköre a kisebbségek ügyében, és különösképpen nincs egy kisebbség jogállásának elismerésére, valamint a kisebbség önrendelkezésére vagy autonómiájára vonatkozóan” – olvasható a brüsszeli válaszban. A bizottság kommunikációs osztálya azt is közölte, hogy az Európai Uniónak a kulturális örökség védelme terén sincs döntéshozatali hatásköre. A brüsszeli hivatal azt is hozzátette véleményezéséhez, hogy „a közölt álláspont sem az Európai Bizottságot, sem pedig a kezdeményezőt hivatalosan nem kötelezi, a véleményezés pusztán tájékoztató jellegű.”
Szilágyi Zsolték azt állítják, nem törte le őket a válasz, sőt, értékesnek tartják a visszajelzést. Az EMNP alelnöke az Erdélyi Riportnak azt mondta: a brüsszeli állásfoglalás segítette őket abban, hogy átgondolják a további lépéseiket, és megosszák tapasztalataikat mindenkivel, aki hasonló kezdeményezésen dolgozik. Ez a tapasztalatcsere meg is történt a FUEN-kongresszuson, amelyen Szilágyi Zsolt az EMNP másik alelnökével, Király Melindával vett részt. „Odaadtam a FUEN elnökének az Európai Bizottságtól kapott választ és a mi kezdeményezésünk szövegét is. Azt szerettük volna, ha tanulnának az esetünkből, mert az RMDSZ és a partnerszervezetei európai polgári kezdeményezése is ugyanazon a logikán alapszik, mint a miénk, amely az előzetes normakontrollon megbukott” – magyarázta Szilágyi. Hozzátette: azt nem tudja megmondani, mennyire követ azonos gondolatmenetet a két dokumentum, mert a FUEN polgári kezdeményezésének szövegét és a hozzá csatolt kisebbségi keretszabályozást (Minority SafePacket) nem hozták nyilvánosságra. „A szöveget a falon kivetítve láttuk húsz másodpercig, még a saját küldötteiknek sem adták oda, de nyilván megszavazták” – tette hozzá.
Szilágyi szerint az EMNP és az EMNP még nem döntötte el, hogyan tovább: átírják a kezdeményezésük szövegét a brüsszeli válasz alapján, hogy nőjön az esélye a sikeres regisztrációnak, vagy a FUEN-kongresszuson útjára indított kezdeményezés mögé sorakoznak fel. Értésünkre adta, hogy az utóbbi megoldás felé hajlanak. „Én tényleg úgy gondolom, ez nem politikai verseny kérdése, mert az egymillió aláírás összegyűjtése, függetlenül attól, hogy kinek a kezdeményezését kell támogatni, komoly mutatvány lesz” – magyarázta. Hozzátette: az EMNP és az EMNT a következő napokban hozza meg döntését.
RMDSZ: nem riaszt a brüsszeli válasz Vincze Loránt, az RMDSZ külügyi titkára egyelőre nem kívánta kommentálni, hogy Tőkés Lászlóék várhatóan besorolnak a FUEN-kongresszuson elfogadott kezdeményezés mögé. „Ez egyelőre csak szándéknyilatkozat, a gyakorlat mutatja meg, mi lesz belőle” – jelentette ki az Erdélyi Riportnak. Kérdésünkre elmondta: ha az RMDSZ úgy gondolta volna, hogy egy előzetes normakontroll hasznos eszköz a kezdeményezés regisztrációjában, akkor az EMNP-hez hasonlóan jár el, ám ezt nem tartották szükségesnek. Vincze szerint a Szilágyi Zsoltéknak küldött brüsszeli válasz nem riasztja különösebben az RMDSZ-t. „Mi nem változtattunk a kezdeményezésünk struktúráján, érvelésén, maradt minden úgy, ahogy eddig elterveztük, annak tudatában, hogy ez egy olyan javaslat, amely uniós szakértők szerint is megüti a mércét. Hogy valóban megüti-e a mércét, ezt akkor fogjuk megtudni, amikor az Európai Bizottság válaszol a regisztrációs kérdésünkre. Elég nagy bajban van Európa, ha a kezdeményezésünket elutasítja. Ez nem a kezdeményezők, hanem az EU számára lenne kudarc” – magyarázta az RMDSZ külügyi titkára. Kérdésünkre, hogy miért nem hozták még nyilvánosságra a Minority SafePack szövegét, Vincze kijelentette: csupán technikai okok miatt késik a dokumentum feltöltése a FUEN honlapjára, ez napokon belül megtörténik. „A szöveget amúgy szinte teljes tartalmában ismertettem a FUEN kongresszuson” – tette hozzá.
A külügyi titkár elképzelhetőnek tartja, hogy az RMDSZ és az SZNT európai polgári kezdeményezését egyaránt regisztrálni fogja az Európai Bizottság. Emlékeztetett arra, hogy az SZNT kezdeményezése más logikán alapszik, mert a régiókon belüli a kulturális és jogi sajátosságok védelmét kéri az Európai Uniótól. „Mivel ez egy általános kezdeményezés, nincs hozzá csatolva intézkedéscsomag, mint a Minority SafePack, hanem egy általános szándéknyilatkozat” – magyarázta. Ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy az RMDSZ javaslatcsomagja lefedi az SZNT polgári kezdeményezését. „A mi javaslataink egy része a regionális politikákról szól, kisebbségi megközelítésben a nyelvi és a történelmi hagyományokra hivatkozik, azok beépítését kéri a különböző uniós regionális fejlesztési és kohéziós politikákba. Minden kisebbség számára fontos, hogy nyelvi és kulturális identitásának megőrzése mellett hogyan tud beépülni az adott régió társadalmába, tud-e segíteni neki a régiója a nyelvi és kulturális sajátosságainak a megélésében” – fogalmazott Vincze Loránt.
Sztárok is beszállnak az aláírásgyűjtésbe Ha az európai polgári kezdeményezést sikeres bejegyzik, elindulhat az összesen egymillió aláírás összegyűjtése az EU legkevesebb hét tagállamában. Az RMDSZ és partnerszervezetei 14 tagállamban kívánnak aláírásokat gyűjteni. Ezt a szándékot az országok mindegyikében be kell jegyeztetni az illetékes kormányzati ügynökségnél, majd beüzemelik azt a szervert, amely az online aláírásokat összesíti. „Ekkor elkezdődhet a kampány. Természetesen ez nem tarthat egy éven át ugyanazzal az intenzitással. Minden közösség a maga régiójában megtalálja annak a módját, hogy melyik időszak alkalmas egy nagyobb kampányt lebonyolítására” – magyarázta Vincze Loránt. Tájékoztatása szerint az aláírásgyűjtésnek lesz majd egy európai szintű koordinációja, amely egységes arculatot, logókat, üzenetet biztosít a kampányban. A tervek szerint megpróbálnak európai ismert közéleti személyiségeket az ügy mellé állítani. „Úgymond sztárokat is bevonnánk majd a kampányba, olyan arcokat, akik esetleg kisebbségiek és sokra vitték, vagy szimpatizálnak a kisebbségi kérdéssel, és nevüket, arcukat adják a kezdeményezéshez. Az egymillió aláírás összegyűjtése talán különösebb nehézség nélkül kivitelezhető, de az is célunk, hogy felhívjuk a figyelmet az európai kisebbségek problémáira. Azt szeretnénk, hogy nyomásgyakorlásként élje meg az Európai Bizottság ezt a kampányidőszakot” – mondta az RMDSZ külügyi titkára. |
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!