Tét nélkül, de érdemben

2013. 05. 27. 12:16

Tizenegyedik kongresszusát tartotta Csíkszeredában az RMDSZ, s a közel nyolcszáz küldöttet ezúttal nem a tét nyomasztotta, hiszen sem kampány közepén, sem tisztújítás előtt nem álltak, inkább csak a helyzet, az ellenzéki szereppel járó politikai eszközszegénység, s a szűnni nem akaró válság hatásai. A sportcsarnok küzdőterén történteket SZÛCS LÁSZLÓ foglalta össze.

A viszonylag pontos kezdés a szervezőket dicséri, amúgy is sietni kell, hiszen csak egy napos a kongresszus, s délután hatig sokan koptatják majd a szónoki emelvényt. A meghívottakkal, sajtósokkal együtt a várakozásoknak megfelelően lehetünk vagy ezren a csarnokban. Ám a sok beszéd előtt énekeljünk, hagyomány immár, hogy négy szimbólum csendül fel. A magyart kissé szomorkásnak érzem, a székelyt viszont mintha daccal énekelnék, majd amikor oda jutunk, hogy Csaba királyfiii…, akkor az óriáskivetítőn megjelenik Borboly Csaba megyei tanácselnök arca. Látja, hogy látjuk, picit mosolyog, s a delegáltak feltekerik az élő hangerőt. Jön aztán a román himnusz is, szöveg nélkül, hivatalosan, végezetül az európai, az Örömóda vidám filmrészlettel illusztrálva. Valahol Európa gazdagabb, nyugatibb részén egy város kis terén éneklik, muzsikálják boldogan, önfeledten. Szép. Össze is súgunk a jobbomon ülő kollégával: „azért mégiscsak ez a Beethoven volt a négy komponista közül a legjobb iparos.”
Élő produkció következik, ötödik dalként egy ifjú hölgy a Hej, tulipán, tulipánt adja elő tulipánpiros ruhában, mint egyféle RMDSZ-himnuszt. Majd további hangulati elemként kampányfilmre emlékeztető képsorok peregnek, az utóbbi két év összefoglalója, talán picit szájbarágós, de profi, nézhető, hangos. Nézzük is, amíg a román politikusok bevonulása el nem tereli a figyelmünket. Úgy látszik, közjogi méltóságaink nem vágytak a „ne hagyd el Erdélyt” élményére. Végre le lehet ülni.

Itt a zászló, hol a zsászló? Az első szóló Ráduly Róbert, a házigazda polgármester. Helyi sajtósok nagyobb összegben fogadnának, hogy kitalál megint valamit. Nyertek volna: székely zászlót terít a pulpitusra, majd Erőss Zsoltra emlékezik, aki e táj szülötte, s akinek pár nappal korábban az utolsó csúcsként meghódított Kancsendzönga lett végső nyughelyévé. Nagyszerű kezdeményezés: a csarnok viselje ezen túl a Hópárduc nevét. Aztán Ráduly eredményeket sorol, majd rátér mindarra, ami úgymond lefelé mutat: Romániában, ahol a félelemkeltés a jellemző, súlyos helyzetben az önkormányzatok. Elég volt, nincs tovább. A közszféra dolgozóit meg kell fizetni, elfogadhatatlan, hogy háromezer lejes fizetésű polgármestereket tizenötezer lejes fizetésű megfélemlítők vegzáljanak.” Azt is kijelenti, „nekünk kulturális autonómia és területi autonómia kell, nem pedig vagy ez, vagy az”. A publikum hálásan tapsol, Ráduly két puszit kap Pontától.
Utána Borboly Csabát tapsolják felállva (leszámítva a két román közjogi méltóságot), a tanácselnök visszafogottan csak annyit mond: „Nagyon jól esik, hogy itt lehetek Önökkel. Köszönöm.”
Közben diszkréten lekerül a székely zászló a pulpitusról, előbb Ráduly kezébe, majd Ponta székének támlájára. Utóbbi azzal kezdi, hogy nem mindig könnyű a párbeszéd, majd a zászló kapcsán ügyesen jön ki a helyzetből, előbb a Mihály vajda mellett harcoló székelyeket emlegeti, utóbb a liberálisok zászlóját, amely színeiben erősen hasonlít a székén pihenőhöz. Leszámítva a Napot és a Holdat. (Közben az fogalmazódik meg bennem, hogy együtt egész jól mutat így az RMDSZ, jó kondícióban, külön-külön azért mintha jobban látszanának a problémák.)
De vissza Pontához. „Ha nincs is most hatalmon az RMDSZ – mondja, én azért az egész országért felelősséget érzek.” Hargita épp olyan fontos neki, mint Gorj – teszi hozzá, majd azt is, hogy a párbeszédet fenn kell tartani. Csak el ne zsibbadjon a kezünk. Azt külön üdvözli, hogy az RMDSZ női tagozatot gründol. Az alkotmány kapcsán egy elfogadható formula megtalálásában reménykedik, s a régiók ügyében is olyan megoldásban, ami egyaránt szolgálja az identitás megőrzését és a fejlődést. „Akármennyi autonómiájuk lesz, munkahelyek, minőségi szolgáltatások nélkül nem tudják megtartani a fiatalokat” – figyelmeztet. A zászlókról is békülékenyen szól, de konkrétummal most sem szolgál, viszonyt szeretne valódi, független igazságszolgáltatást, s az infrastruktúra ügye is kap egy simogatást a buksi fejére.
Aztán jönnek szépen sorban a többiek, a vendégszónokok a köszöntéseikkel. Crin Antonescu mindig tudja, hogy kell megtapsoltatnia magát a magyarokkal: „Románia csak akkor tud erős lenni, ha a magyar közösség is erős. Elmentek a németek, a zsidók és az ország ezáltal gyengébb lett”. Semjén Zsolt (KDNP) a sikeres Romániában magukat a szülőföldjükön otthon érző magyarokról beszél, Rogán Antal (Fidesz) pedig azzal mond hírértékűt, ahogy a köszöntő elején az RMDSZ-t minősíti: „a Kárpát-medence legnagyobb és legerősebb magyar politikai érdekképviseletének” hozta köszöntését. Sokkal erősebb tapsot kap, mint két éve kolléganője a váradi kongresszuson. Újhelyi István (MSZP) előbb eredményt hirdet a magyar kormányzó párt és az RMDSZ bokszmeccsében utóbbi javára, majd bejelenti, hogy a magyar baloldal minden eszközzel támogatja, hogy összegyűljön az európai polgári kezdeményezés brüsszeli megvitatásához szükséges egymillió európai polgár aláírása. Ehhez partnerként várja a magyar kormányoldalt is. Beszél még Vasile Blaga, Berényi József, Mihai Rãzvan Ungureanu (néhány magyar szava elég a sikerhez), Hans Heinrich Hansen, a FUEV elnöke, Berényi József (MKP), a romák pártjának reprezentánsa, valamint a román parlament kisebbségi frakciója részéről a rutén honatya, aki magyarul olvassa fel üdvözletét. Rokonszenves.

Nem mindenki hisz Ponta ígéreteiben

Az RMDSZ csíkszeredai kongresszusán felszólaló román politikusok közül Victor Ponta tartotta a legnagyobb visszhangot kiváltó beszédet, a miniszterelnök ugyanis kompromisszumot ígért a magyaroknak két fontos kérdés, az alkotmánymódosítás és a közigazgatási reform terén. Bejelentéseivel nagy tapsot aratott, ám akadtak olyan küldöttek is, akik nem hisznek a kormányfő ígéreteiben. Eckstein-Kovács Péter az Erdélyi Riport kérdésére showman-nek nevezte Victor Pontát, aki szerint a kongresszuson is „egy nagyon jó minőségű show-t” adott elő. Leszögezte: kétségbe vonja a román politikusnak azt az üzenetét, hogy a kormány megpróbálja figyelembe venni az RMDSZ-nek azt az alkotmánymódosító javaslatát, miszerint Romániában ismerjék el államalkotó tényezőként a kisebbségeket. „Victor Ponta tárgyalókészségről beszélt, kompromisszumokat emlegetett, de Király Andráson kívül államtitkárunk nincsen, az embereinket kipaterolták mindenünnen, ez a szomorú valóság” – jelentette ki a szabadelvű politikus. A volt szenátor azonban pozitívumnak tartotta Ponta beszédében, hogy a kormányfő nem kerülte meg a kényes kérdéseket. „Még mindig a miniszterelnök a legracionálisabb a jelenlegi kormánypárti politikusok közül” – tette hozzá. Csutak István a régiókkal kapcsolatos kompromisszumokra tett ígéretekben nem hisz. Szerinte Victor Ponta tulajdonképpen azt üzente: lehetnek kompromisszumok a régiók kérdésében a magyarokkal, de előbb egyeztetnie kell pártjával, a Szociáldemokrata Párttal. „Én nem hiszek ebben. Victor Ponta diplomatikusan beépítette a beszédébe a visszavonulás lehetőségét: én mondom, de a párt dönt. A párt ebben az esetben a régiósítással megbízott Liviu Dragnea miniszterelnök-helyettest jelenti. Ha Dragnea megengedi, akkor lesz, ha nem, akkor nem lesz kompromisszum” – mondta az Erdélyi Riportnak az RMDSZ régiós kérdésekkel foglalkozó szakértője, aki szerint Ponta azért fogalmazta meg ezeket az ígéreteit, mert tudja, hogy még szüksége lehet az RMDSZ-re.


„Magyar vagyok, demokrata vagyok” Már több órája tart a kongresszus, mire Kelemen Hunor megkezdheti elnöki beszámolóját. Nem tartom ezt jó megoldásnak, hiszen ekkorra sok küldött a folyosón kávézik, a sajtósok éppen a vendégszónoklatokat foglalják össze, s rakják fel a netre, posztolják, fésülik, húzzák, stb. Talán egy általános kávészünet kellene, de ahhoz kicsi az előcsarnok, s a tíz perc soha nem akarna véget érni.
Pedig a szövetségi elnök fontos dolgokról szól, például arról, hogy a Szövetség számára zsinórmérték kell legyen a szolidaritás és az empátia. Neveket is említ, akikkel szolidárisnak kell lenni, Borboly Csabával, Nagy Zsolttal, Markó Attilával. A különböző konfliktushelyzetek kapcsán úgy fogalmaz: „Nem vagyunk ellenfelek, nem vagyuk ellenségek, hanem vitázunk. Számos kis igazságból áll össze a mi erdélyi magyar igazságunk.” Azt is egyértelműsíti, hogy „a magyar-magyar szembenállásoktól függetlenül a többségi társadalom a legnagyobb vitapartnerünk.” Egyébként a Kelemen Hunor beszédében hangzott el a kongresszuson először s talán utoljára is a Domokos Géza neve. (Eszembe jut a megható pillanat, amikor az alapító elnök jó pár esztendeje az aradi kongresszuson, már nagybetegen elbúcsúzott a Szövetségtől.)
A jelenről többek között azt mondja még Kelemen Hunor, hogy elege van abból, hogy a himnuszok vagy a
székely zászló kapcsán mi magyarázkodjunk. „Magyar vagyok, demokrata vagyok, kevesebb államot és több emberbaráti intézkedést szeretnék”. Arról is beszél, hogy ellenzéki szerepből kell megpróbálni építkezni, majd arra is felhívja a figyelmet, hogy „el kell tudnunk mondani, hogy amit az autonómiáról gondolunk, azzal senkitől semmit nem akarunk elvenni, senkit nem akarunk becsapni.” Itt kell eredményeket elérjünk, függetlenül attól, hogy Budapestről és Brüsszelből is tudhatnak segíteni, majd elnöki beszámolóját azzal zárja: „Nem csodavárásra s nem gyöngyhalászok érkezésére rendezkedünk be.”

Társadalmat szervezni Markó Béla az RMDSZ eddigi sikereinek egyik zálogát abban látja, hogy társadalomszervező szerepet töltött be, s a jövőben is ezt várja. Azt a kérdést is megfogalmazta: „mi a nagyobb bátorság, tiltakozó transzparenseket lobogtatni, vagy vállalni azt a felelősséget, hogy megbukjon a koalíciós kormány, ami 2012-ben történt a MOGYE ügye miatt?” A választ mindenki tudta.
Borbély László politikai alelnök arra emlékeztette hallgatóságát, hogy a dél-tiroli autonómia kiharcolása 37 évig tartott, Biró Rozália SZKT elnök pedig arról a dilemmáról értekezett, hogy miként tovább ellenzékben? Egyébként ő volt az első, aki érdemben szólt pár mondatot a gazdasággal kapcsolatban. Hiába, a vállalkozói múlt kötelez.
Borboly Csaba is konkrétummal rukkol elő, felveti a különböző választott testületek, tisztségek esetében a kötelező egynegyedes vagy egyharmados női kvóta bevezetését. Forrón üdvözöljük a javaslatot, tudva, hogy nem lesz sokkal könnyebb kivitelezni, mint kedvünk szerint átírni a román alkotmányt.
Kovács Péter főtitkár – talán reflektálva Markó Béla megállapítására – prioritásnak nevezi a társadalomszervezést és a szervezetépítést. Hozzáteszi: figyelmet kell fordítani a nagyvárosi szervezetekre, s még inkább odafigyelni a Facebook-generációra.

Román és magyar lapok a kongresszusról

Az RMDSZ csíkszeredai kongresszusáról tudósító román napilapok online kiadásai és hírportálok szinte mindegyike azt emeli ki, hogy Kelemen Hunor szövetségi elnök szerint nem képezheti alkut tárgyát a „nemzetállam” törlése a román alkotmányból. A lapok érthető módon nagy teret szentelnek a román pártvezetők felszólalásának és egymásnak való üzengetésének. A Gândul tudósításában azt emelte ki, hogy a Victor Ponta kormányfő, a szociáldemokraták pártelnöke és Crin Antonescu liberális pártelnök lekéste a kongresszus megnyitóját, beszédeikben pedig egymást ironizálták. A csipkelődésre az a székely zászló adta az alkalmat, amellyel előzőleg leterítették a szónoki emelvényt. Ponta felszólalása előtt a lobogót eltávolították a mikrofon mellől. A kormányfő megjegyezte, örül, hogy a székelyek szimbóluma lekerült az emelvényről, mert hasonlít a liberálisok kék-sárga zászlajához. Válaszul Antonescu azt mondta: Ponta inkább a pirosat szereti, a „liberálisok azonban nem szeretik ezt a színt”. Az Adevãrul – akárcsak az Evenimentul zilei – külön cikket közöl Victor Pontának arról a kijelentéséről, hogy a székelyföldi gyerekeknek minél jobban meg kell tanulniuk románul. A România liberã címben emeli ki a miniszterelnöknek azt a megjegyzését, miszerint sajnálja, hogy nem kormányozhat együtt az RMDSZ-szel. A magyarországi lapok mindegyike átveszi azt az MTI-hírt, miszerint az RMDSZ törvénytervezetet készül benyújtani Székelyföld autonómiájáról. Részletesen idéznek a magyarországi politikusok felszólalásaiból is, és többségük külön cikket szentel annak a kongresszuson elhangzó bejelentésnek, hogy Erőss Zsoltról fogják elnevezni a csíkszeredai sportcsarnokot. A Népszava „Két Viktor küzd az RMDSZ barátságáért” címmel közöl tudósítást.


Fináléban, fáradóban Ekkor már jócskán a délutánba hajlik az idő, odakint kiadós eső mossa az autókat a parkolóban, kisebb vihar kíséretében, az előcsarnokban fogynak a szendvicsek, végül az éhes sajtósok is kapnak, méghozzá ingyen, így már elviselhetőbb az élet, nagyüzem van a kihelyezett tévéstúdiókban. S mint ahogy valaki megjegyzi: igazán most kellene kezdődnie a kongresszus érdemi munkálatainak. Jönnek a hozzászólások. Harmincheten kérnek szót a rendelkezésükre álló időkeretekkel gazdálkodva. Ez vagy két órát jelent minimum. Ám erre a prezídium tagjain kívül már kevesen figyelnek. Pedig a közhelyek és üresjáratok mellett sok érdekes, megfontolandó mondat is elhangzik. A szövetségi elnök becsületére legyen mondva, talán mindegyiket végigüli. Kár, hogy ez a része a kongresszusnak már nem élvez akkora prioritást. Pedig még jönnek a szavazások a találkozó határozatairól, javaslatok az alapszabály-módosításhoz. Itt azért jobbára már csak az érintettek, érdekeltek ingerküszöbét lépik át a történések. Talán szekcióülésekkel lehetne kiegészíteni a plenáris ülést, hatékonyabbá téve a jelenlétet. Talán majd legközelebb. De most már az emeleten készülnek a fogadásra, a poharak koccintásra várnak, Biró Rozália pedig kimondja a zárszót.

Az SZKT-ülésig megalakul a női szervezet

Alc. Hegedüs Csilla, az RMDSZ kulturális főtitkárhelyettese

Bár a csíkszeredai kongresszusának több felszólalója – köztük az egyik meghívott, Victor Ponta miniszterelnök is – az egyik legfontosabb döntésnek a szövetség női szervezetének megalakítását nevezte, a bejelentésnek nem igazán volt visszhangja. A tagozat megalakításának körülményeiről CSEKE PÉTER TAMÁS az RMDSZ kulturális ügyekért felelős főtitkár-helyettesét, Hegedüs Csillát kérdezte.

Miért tartották indokoltnak a női szervezet megalakulását?

Azért gondoltuk, hogy szükség van az RMDSZ-ben a női szervezet létrehozására, mert úgy gondoljuk, a nők nagyon sok kérdés iránt érzékenyebbek a férfiaknál, akik a nagypolitikával foglalkoznak. Kiemelten fontosnak tartjuk a nők bevonását a társadalomszervezési tevékenységbe, ifjúsági vagy akár szociális kérdések megvitatásába. Egyféleképpen lát egy kérdést az ifjúság, és másféleképpen az édesanya.

Mikor alakul meg az RMDSZ női szervezete?

A kongresszuson egyelőre arról született döntés, hogy megalakul a női szervezet, és nagyon reménykedünk abban, hogy megalakulását, teljes felállását a Szövetségi Képviselők Tanácsa következő üléséig elő tudjuk készíteni.

Hány tagja lesz a női szervezetnek a Szövetségi Képviselők Tanácsában?

Erről még zajlik a vita. Vannak olyan javaslatok, hogy a női szervezet hivatalból kapja meg az SZKT-tagok mandátumának egy bizonyos százalékát. Mi több, Borboly Csaba egynegyedes vagy egyharmados kvóta bevezetését szorgalmazta a nők számára a helyi, megyei és parlamenti befutó helyekre a választásokon. Vannak olyan hangok, amelyek azt mondják: lássuk, hová fejlődik ez a szervezet, és a kvótáról azután döntsünk. Én azt hiszem, hogy a női szervezetnek mielőbb bizonyítania kell, és úgy vélem, nagyon fontos a működésének beindulása megyei és regionális szinten. Azon fogunk dolgozni, hogy a következő SZKT-n már egy működőképes női szervezet mutatkozzon be.

Mi lesz a sorsa a ma is létező Nők a nőkért nevű RMDSZ-platformnak?

Az RMDSZ új alapszabályzatában csökkentjük a platformok számát, ideológiai irányzatok alapján kívánjuk átszervezni ezeket a platformokat, hogy súlyukat megnöveljük. Ilyen értelemben a Nők a nőkért platformnak a női szervezetben van a helye.

Korábban elhangzott az a javaslat, hogy a szervezetet nevezzék az RMDSZ női tagozatának. Mi lesz a végül a hivatalos név?

Az RMDSZ női szervezete mellett döntöttünk.

Személyi kérdésekről mikor döntenek?

Ez sem dőlt még el. Egyelőre megalakult egy kezdeményező bizottság, majd megalakulnak a megyei és regionális női szervezetek, és még a Szövetségi Képviselők Tanácsának ülése előtt várhatóan lesz egy országos tanácskozásunk. Ennek a testületnek lesz a feladata a tisztségviselők megválasztása.





Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!