Tartanom kell magam hivatali eskümhöz
2013. 11. 11. 09:24Elődjéhez hasonlóan sorra indítja a pereket a háromszéki intézmények ellen a székely zászló kitűzése miatt Kovászna megye prefektusa. A Cseke Péter Tamásnak adott interjúban DUMITRU MARINESCU értésre adta, hogy nem jókedvében pereskedik.
„Dumitru Marinescu prefektus emberként rendes, de hivatalnokként már túltesz az elődjén, a magyarfaló Codrin Munteanun”. Ezt nyilatkozta önről a napokban Tamás Sándor (lásd keretes írásunkat). Kovászna Megye Tanácsának elnöke azt is mondta, csalódott önben, mert perekkel zaklatja a székely zászlót kitűző és magyar feliratokat használó háromszéki intézményeket. Van-e erre válasza?
Lehet, hogy csalódást okoztam Tamás Sándornak, de ezzel a nyilatkozatával a tanácselnök is csalódást okozott nekem. Én csak folytattam az elődöm, Codrin Munteanu prefektus által indított pereket. Ezeket a pereket én már nem tudom leállítani, az igazságszolgáltatás folyamatába nincs módomban beavatkozni. Már születtek alapfokú, sőt jogerős ítéletek is.
Nem csak Codrin Munteanu indított pereket. Mandátuma kezdete óta ön is több alkalommal jogi úton megtámadott háromszéki intézményeket például a székely zászló kitűzéséért. Tamás Sándor összesen ötvenöt perről beszél.
Nem tudom, honnan veszi ezt az adatot a tanácselnök. Összesen huszonhárom perről tudok. Ezekből tizenkettőt valóban én indítottam el az állampolgároktól érkezett panaszok nyomán. Többen is jelezték a prefektúrának, hogy bizonyos településeken törvénytelenül kitűzték a székely zászlót a polgármesteri hivatalra. Olyan panasz is érkezett hozzám, hogy a hivatalon csak a „Községháza” felirat szerepel, az intézmény román megnevezése nem.
Ezek szerint nem hivatalból indította ezeket a pereket?
Nem. Sőt el kell mondanom, hogy sok panaszt magyar emberek fogalmaztak meg. Elhiszi ezt nekem?
Nem hiszem el. Tud mondani konkrét neveket is?
Van egy „Puli” becenevű kökösi férfi, polgári neve Nagy Attila, aki panaszt tett a Prefektúrán azért, mert Gidófalván a polgármesteri hivatalon csak a „községháza” felirat látható, illetve az uzoni községházán kitűzték a székely zászlót. Ha gondolja, átfaxolhatom a feljelentéseit, melyekhez egyébként fényképeket is mellékelt.
Vegyük sorra ezeket az ügyeket. Mi a jogalapjuk a székely zászló ügyében indított pereknek?
Az 1994/75-ös törvény és az ehhez kapcsolódó 2001/1157-es kormányhatározat. Ezek a román nemzeti szimbólumok használatát szabályozzák. Többek között előírják, hogy a közintézményeknek kötelezően ki kell tűzniük a nemzeti lobogót, idegen zászló pedig csak külföldi küldöttségek látogatása esetén kerülhet fel az épületre.
Csakhogy ezek a jogszabályok nem tiltják meg a székely zászló használatát, mert nem idegen állam szimbólumáról van szó. Miért nem tűzhető ki a székely zászló, ha a törvény nem tiltja?
Nézze, a bíróságon már jogerős ítélet született arról, hogy törvénytelen a székely zászló kitűzése az uzoni polgármesteri hivatalra. Tehát nem én állítom, hanem az igazságszolgáltatás döntött úgy, hogy törvényszegés történt.
Dumitru Marinescunak, a magánembernek bántja-e a szemét a székely zászló?
Dehogy bántja. Ha rajtam múlna, lehetővé tenném, hogy a közösségek korlátlanul használhassák a szimbólumaikat. Én Háromszéken nőttem fel, jól tudok magyarul, jól ismerem a székely embereket. Szerintem a szimbólumhasználatot egyértelmű módon kellene szabályozni, hogy ne legyenek viták a törvény értelmezésekor. Sokkal fontosabb közös gondjaink vannak nekünk, románoknak és magyaroknak, mint az, hogy a törvény értelmezésén vitatkozzunk.
Ezek szerint egyetért Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnökkel, aki kormányhatározatot sürgetett a napokban a szimbólumok használatáról?
Határozottan egyetértek Borboly Csabával.
Na de a sepsiszentgyörgyi „Megyeháza” felirattal mi baja volt?
Az, hogy nem szerepelt az intézményen a hivatalos román megnevezés.
És ennek a Tamás Sándor által javasolt román megfelelője, a „Casa Judetului” nem megoldás?
Nem tudom, hogy ez jó megoldás-e. Azt sem értem, miért ragaszkodik annyira a „megyeháza”, „községháza” feliratokhoz. Tudom, hogy ez hagyomány kérdése is, de szerintem nagyon jól megfelelne a „polgármesteri hivatal” vagy a „megyei tanács” felirat.
Megrótta Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármestert, mert hivatalos eseményeken nem viselte a trikolóros vállszalagot. Büntetést is kilátásba helyezett emiatt. Valóban megbüntetné a polgármestert?
A közigazgatási törvény szerint a polgármestereknek bizonyos eseményeken kötelező módon viselniük kell ezt a vállszalagot.
Antal Árpád azzal replikázott: több tucat polgármester, nagyvárosok elöljárói nem viselik ezt a szalagot, és ez nem jár semmilyen következménnyel.
Ebben Antal Árpádnak igaza van. Tizenkét évig voltam Előpatak polgármestere, általában az előírásoknak megfelelően hordtam is a szalagot, de készséggel elismerem, hogy néhányszor ezt elmulasztottam.
Nekem ez a válasza azt sugallja, hogy Bukarestből kapott egyértelmű utasítást a székely zászló üldözésére, Tamás Sándor vagy Antal Árpád „leültetésére”. Ha Dumitru Marinescun múlna, nem így járna el. Tévedek?
Nézze, én mandátumom átvételekor letettem egy hivatali esküt. Arra esküdtem, hogy betartom a törvényeket, illetve felvigyázom a jogszabályok betartását Kovászna megyében. Ehhez kell tartanom magam.
Nem érzi úgy, hogy ezek a perek etnikai feszültséget keltenek Háromszéken?
Ezek valóban nem tesznek jót a román-magyar együttélésnek. Ezt saját bőrömön tapasztalom. Mindig is jó kapcsolatban voltam Tamás Sándorral, a háromszéki polgármesterekkel, és a perek nem tettek jót a viszonyunknak. Ezeknek kormányrendelettel, kormányhatározattal véget lehetne vetni. Erre egyébként korábban többször is elhangzott ígéret.
Milyen most a viszonya Tamás Sándorral vagy Antal Árpáddal?
Fenntartom, hogy továbbra is jó. Antal Árpád nemrégiben meghívott a Sepsi BC kosárlabdacsapat egyik mérkőzésére. Szerintem mindannyiunknak azon kell lennünk, hogy a feszültséggócokat megszüntessük.
Tamás Sándor azzal fenyegetőzött, hogy ha nem változtat a magatartásán, ismét kikerül a prefektúra elé a „Terra Siculorum” feliratú óriáspannó, amellyel korábban elődjét, Corin Munteanut hergelték. Ön felhergelődne ezen?
Nem tudom, mit mondjak erre. Szerintem Háromszéken a normalitás felé tartunk. A normalitás elérését azonban mindkét félnek akarnia kell. Közeleg a román nemzeti ünnep, és szeretettel várom a rendezvényekre a háromszéki magyar politikusokat. A normalitás jele lenne a részvételük.
Néhány hete megtartották Háromszéken a Székelyek Nagy Menetelése nevű tömegdemonstrációt. Résztvevői a közigazgatási átszervezés ellen tiltakoztak és kiálltak Székelyföld autonómiája mellett. Hogyan vélekedik erről a felvonulásról?
Mindenkinek joga van ilyen vagy olyan formában kinyilvánítania akaratát. Ez egy engedélyezett demonstráció volt, nekem prefektusként a rend felügyelete, az incidensek megelőzése volt a feladatom. Minden a legnagyobb rendben zajlott.
Tamás Sándor: feszültséget szítanak a háromszéki prefektusok Feszültséget szítanak a székelyek és a román kormány között a kabinet Kovászna megyei képviselői – nyilatkozta az MTI-nek Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke, az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke. Tamás Sándor elmondta, a prefektusi tisztséget 2012 májusa és 2013 januárja között betöltő, magyarellenességéről híres Codrin Munteanu és hivatali utódja, Dumitru Marinescu 55 pert indított háromszéki önkormányzatok, közösségek ellen, amelyekben a székelyek szimbólumait vagy anyanyelvhasználatát támadták. Tájékoztatása szerint a prefektusok által indított perek kimutatását eljuttatta Liviu Dragnea miniszterelnök-helyettesnek. Elmondta, a perek némelyikét a székely zászló, vagy más helyi zászló hivatali kitűzése miatt indították, de a prefektusok peres úton próbálják eltávolíttatni az egyes közintézményeken szereplő „községháza”, vagy „megyeháza” magyar nyelvű feliratokat is, más esetekben pedig azt kifogásolták, hogy egyes kétnyelvű táblákon felül szerepel a magyar megnevezés, és alul a román. A Codrin Munteanu által elindított perek közül azt találta a legviccesebbnek, amelyet a bodoki polgármesteri hivatal ellen indított a prefektus, mert egy erdei út nevét jelző táblán egymás mellett, nem pedig egymás alatt szerepel a román és a magyar felirat. A Dumitru Marinescu által indított perek közül a megyei önkormányzat ellenit emelte ki, amelyben a hivatal háromnyelvű, román, magyar és angol a fejléces papírját kifogásolta a prefektus. „Dumitru Marinescu prefektus emberként rendes, de hivatalnokként már túltesz az elődjén, a magyarfaló Codrin Munteanun” – jegyezte meg a székelyföldi önkormányzati vezető. „Hiába törekszik a miniszterelnök jó viszonyra a magyar közösséggel, ha a helyi megbízottjai gyakorlatilag megmérgezik a magyarok és a románok közötti, illetve a székelység és a kormány közötti viszonyt” – tette hozzá Tamás Sándor. |
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!