Szerintem nem tárgyaltunk rosszul

2014. 03. 11. 10:44

„Annál többet, mint amennyit elértünk, nem lehetett kialkudni a román pártokkal – jelentette ki az RMDSZ és a koalíciós pártok közötti megállapodásról BORBÉLY LÁSZLÓ. A politikai alelnököt Cseke Péter Tamás kérdezte.

Az RMDSZ kormányzati szerepvállalását bizonyos feltételekhez kötötte. Ezek egy politikai megállapodásba, utóbb pedig a kormányprogramba is bekerültek. Elégedett-e a román koalíciós pártokkal kötött megállapodással?

Annál többet, mint amennyit ebben a megállapodásban elértünk, nem lehetett kialkudni a román pártokkal. Emlékeztetnék mindenkit: azzal a Szociáldemokrata Párttal (PSD) kormányzunk most, amely közel két éve többek között a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) ügye miatt buktatta meg az Ungureanu-kormányt. Ennek ellenére a MOGYE magyar tagozatának kérdése bekerült a megállapodásba. Ez azért értékelendő, mert úgy tűnik, végre megoldódik ez az ügy. Arra is figyelmeztetnék mindenkit, hogy ha mi nem léptünk volna kormányra, akkor súlyos kormányválság lett volna. Az ellenzéknek nincs parlamenti többsége, szét van szabdalva, tehát nem lehetett volna egy másik kormánytöbbséget kialakítani. Visszatérve a kérdésre: szerintem elfogadható egyezség született az RMDSZ és a román pártok között a közös kormányzásról.

Nem gyengíti ezt a megállapodást, hogy nincsenek benne határidők az RMDSZ feltételeinek teljesítésére?

A megállapodásban nincsenek határidők, de ez nem jelenti azt, hogy később nem ülhetünk le a román pártokkal határidőkről is beszélni. Most nem akartuk ezt az egyezséget határidőkre kihegyezni. Tudjuk, hogy kampányév van, így is nagy nyomás nehezedik a pártokra. Ám például a zászlótörvénnyel kapcsolatban az az egyezség, hogy minél hamarabb a parlament elé kerül.

A román nacionalista szervezetek, az ellenzéki pártok máris támadják Victor Pontát az RMDSZ-el kötött megállapodás miatt. Az államfőhöz közel álló Népi Mozgalom Pártjának képviselője, Elena Udrea éppen a zászlótörvénnyel kapcsolatban jelentette ki: alkotmánybírósághoz fordulnak, ha egy ilyen jogszabály elfogad a parlament. Ezt hogy kommentálja?

Hát én főleg azokat a székelyföldi atyafiakat kérdezném erről, akik annak idején körbehordozták Elena Udreát Székelyföldön, mert támogatta a székelyföldi beruházásokat. Nyilván, akkor Udreának más érdekei voltak, együtt kormányzott az RMDSZ-szel. Mi tudjuk, hogy ő milyen politikus, csak a saját érdekeit követi. Most éppen úgy gondolja, hogy pártja sok magyar szavazatra nem számíthat, ezért a román szavazatokra pályáik a nacionalista retorikával. Amikor mi kormányra kerülünk, az ellenzéki román pártok egymást licitálják túl a magyarellenes kijelentésekkel. Ez történik most is, látjuk, hogy beindult a nacionalista retorika. A román politikában ugyanis nincsenek életre szóló szövetségek. Emlékeztetnék arra, hogy Emil Boc kolozsvári polgármester – aki a magyarság körében az egyik legnépszerűbb román politikus – annak idején a Bibliára esküdött, hogy nem szövetkezik a magyarokkal, utóbb pedig az RMDSZ-szel kormányzott majdnem három évig. Tudjuk, hogy Traian Bãsescu is népszerű némely magyarok lakta régióban. Egyesek elfelejtik, hogy az államfőnek nagyon durva megnyilvánulásai is voltak. Õ mondta azt például, hogy Tőkés Lászlót meg kellene fosztani a román állampolgárságától. Legutóbb pedig, az RMDSZ kormányra lépésekor kijelentette: szerinte az egészségügyben a magyar betegeknek tolmácsokon keresztül kellene kommunikálniuk az orvosokkal. A román politikusoknak is vannak érdekeik, nekünk pedig az az érdekünk, hogy a magyarságnak valahogy jobb legyen, és azt kell valahogy kisakkoznunk, hogy nem megalázkodva, de ott legyünk a döntéshozatalnál.

Az RMDSZ két miniszteri tisztsége már van, és a későbbiekben tizennégy államtitkári posztot kap a kormányban. Hogyan jutottak arra az egyezségre, hogy éppen a művelődési és a környezetvédelmi tárca kerüljön az RMDSZ-hez?

A tárgyalásokon általában azok kezében van a döntés, akik ajánlatokat tesznek. Mi megkérdeztük tőlük, hogy milyen minisztériumokat ajánlanának. Victor Pontáék a művelődési minisztériumot és egy másik tárcát ajánlották, nem a környezetvédelmit. A művelődési tárcát azért, mert eleve össze volt kapcsolva miniszterelnök-helyettesi tisztséggel, amelyet Kelemen Hunor foglalhatott el. Erről nem volt vita, csak a másik minisztériumról. Azt hiszem, hogy nem tárgyaltunk rosszul, a környezetvédelmi minisztérium nagyon fontos tárca. Kicsit hazabeszélek, de vissza kellene hozni ezt a minisztériumot arra a szintre, amelyen 2012 előtt volt. Az én miniszteri mandátumom után nagyon legyengült ez a tárca, igaz, jóval kevesebb pénzt is kapott a költségvetésből. Most hálistennek Korodi Attila került az élére, és én majd tanácsokat adok neki, hiszen korábban mindketten vezettük már ezt a minisztériumot.

Milyen minisztériumokban lesznek RMDSZ-es államtitkárok?

Ez később derül ki. Vannak már erről elképzeléseink.




Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!