Pozitív diszkriminációt alkalmazunk
2013. 01. 29. 10:52Az időközben képviselővé választott Markó Attila lemondása után, az RMDSZ javaslatára, Laczikó Katalin Enikőt nevezte ki a miniszterelnök az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának élére. Az államtitkári rangú intézményvezetőt Cseke Péter Tamás kérdezte.
Laczikó Katalin Enikő Csíkszeredában született,
Temesváron szerzett jogász diplomát. 2005-től az RMDSZ parlamenti
csoportjának háznagyi kabinetjében dolgozott szakértőként, 2010-től
pedig a Kulturális és Örökségvédelmi Minisztériumban volt miniszteri
tanácsos. Többször képviselte az RMDSZ-t a Központi Választási Irodában.Névjegy
Az utóbbi hetekben, elsősorban a Mikó-perrel és Markó Attila személyével, majd az ön kinevezésével összefüggésben, sokszor szerepelt a sajtóban az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala. Mivel foglalkozik tulajdonképpen ez a hivatal, intézményvezetőként melyek a feladatai?
Ehhez a hivatalhoz tartozik Romániában a nemzeti kisebbségekhez kapcsolódó szinte minden kezdeményezés. Feladatunk a kisebbségek identitástudatának és nyelvi kultúrájának megőrzésére irányuló stratégia kidolgozása, az ezeket a közösségeket érintő összes törvénytervezet véleményezése. Magunk is törvénytervezeteket, jogszabályokat dolgozunk ki ezen a területen, s ezeket a kormány elé terjesztjük. Ugyanakkor figyelemmel követjük, hogy betartják-e Romániában a kisebbségvédelemről szóló rendelkezéseket, beleértve a vonatkozó nemzetközi egyezményeket is. Ezenkívül van egy sor olyan programunk, amely a kisebbségek identitástudatának, nyelvi és kulturális hagyományainak megőrzését szolgálja, illetve pályázatok révén támogatjuk az ilyen jellegű kezdeményezéseket. A Nemzeti Kisebbségek Tanácsával együttműködve a kormány elé terjesztjük jóváhagyásra a kisebbségi szervezeteket megillető költségvetési összegeket. Az országban összesen 18 elismert nemzeti kisebbség van, a legnagyobb közösség természetesen a magyar, de tevékenységünk során próbálunk pozitív diszkriminációt alkalmazni a kisebb létszámú, egyre fogyatkozó kisebb közösségek esetében.
Mekkora összegből gazdálkodik idén az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala, és mennyi jut a nemzeti kisebbségek szervezeteinek?
A kormány által elfogadott költségvetési tervezet szerint a hivatal 3,8 millió lejt kap a programjaira és a működési költségeire. Ez az összeg azonos a tavalyi juttatással, és nem hinném, hogy a parlamenti vita során változni fog. A nemzeti kisebbségeknek előirányzott összeg a tavalyihoz képest közel öt százalékkal nőtt: idén 83,16 millió lej. Ennek elosztásáról a Nemzeti Kisebbségek Tanácsa dönt, a hivatal ebbe nem szól bele. Várható azonban, hogy a kisebbségek a tavalyihoz hasonló arányban részesülnek majd az idei összegből, vagyis öt százalékkal több pénzhez jutnak. Itt is hangsúlyoznám a pozitív diszkriminációt: az arányt nem az adott kisebbség népszámlálási adatai alapján számítják ki. Ha ez így lenne, az RMDSZ kapná a pénz legnagyobb hányadát.
Alig néhány napja nevezték ki. Az eddig látottak alapján tervez-e változtatásokat?
Az első napokban ráhangolódtam a rendszerre, megismertem a hivatalban dolgozó munkatársakat. Változtatásokat nem tervezek, mert úgy látom, hogy jól működő intézmény élére kerültem, és ebben meggyőződésem szerint óriási szerepe volt elődömnek, Markó Attilának.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!