Kongresszusi kaleidoszkóp
2011. 02. 27. 09:31Ki mikor, s hogyan távozott a kongresszusról?Néhány meghívott vendég már a délelőtt folyamán távozott az épületből. Az első gyors távozó Victor Ponta volt, a Román Szociáldemokrata Párt elnöke. A politikus a baloldali kijáratnál sietett ki gyors léptekkel, testőrei kíséretében. Újságírók hada ostromolta őt kérdésekkel, de csupán ugyanazokat a frázisokat hangoztatta, amelyek a gyűlésteremben hallhatóak voltak. „A nyílt párbeszéd híve vagyok, tisztelem a magyarokat, mint kisebbségi nemzetet Romániában. Ez az az út, amelyen menni szeretnénk, és menni fogunk, vagy 2012-től, vagy hamarabb. A döntés az önök kezében van, ahogy arról is önök döntenek, hogy közösen megyünk-e ezen az úton. Mi önökkel vagy önök nélkül is elindulunk.”
A sujtással díszített fekete kiskabátban a beszéde után nem sokára elsiető Pelczné dr. Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke, alig nyilatkozott az őt faggatno próbáló újságíróknak. „Segítő kezet fogunk nyújtani a FIDESZ részéről a romániai magyaroknak” – hangsúlyozta, miközben a testőrök az ajtó felé kisérték, ahol várt rá egy fekete Mercedes gépkocsi.
Pásztor István vajdasági magyar elnök beszéde idején távozott az épületből dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke. A Szakszervezetek Művelődési Háza előtti téren készségesen válaszolt a kérdésekre, nagyon szívélyes volt. Ismét elmondta, ahogy a kongresszusi beszédében is hallható volt: továbbra is ápolni fogja a kormány a magyar-magyar kapcsolatot. Megemlítette azt is, hogy az etnikai alapú magyar pártok léte fontos a romániai politikában, hiszen a magyarság a lényegadó karakter ebben a térségben. A politikus szerint fontos a román-magyar kapcsolat is, különösen az a tény, hogy az RMDSZ ma kormánypárt.
Semjén Zsolt mosolyogva búcsúzott az újságíróktól : „Sajnos mennem kell, mert háromkor Budapesten kormányülés…” (Az esti hírek ezt meg is erősítették.)
Emil Boc miniszterelnök beszédét követően fél óra múlva távozott. Ez nehezen sikerült, mivel a kijáratoknál újságírók hada várta, akikkel nem kívánt találkozni, végül testőrei egy hátsó kijárathoz vezették. A kormányfő távozása előtt egyedüla Realitatea hírtelevízió alkalmi stúdiójában adott interjút.
Túl sok az ember, sok szemetet kell kihordani
beszélgetés a takarítónénivel
- Sok munkájuk van az RMDSZ kongresszuson?
- Sajnos sok, túl sok az ember, túl sokat szemetelnek, járkálnak, sok szemetet kell kihordani.
- Önök ma reggel kezdték itt a munkát?
- Itt voltunk már tegnap éjjel, kitakarítottunk, most csak tartjuk a rendet.
- Meddig tart a munkaidejük?
- Késő estig itt leszünk, szedjük rendületlenül fekete zsákokba a szemetet. Az előtérben is fel kell mossuk a padlót minden órában, mert mindenféle emberek összejárják. A húgomnak van takarítócége, az ő alkalmazásában vagyunk itt mi mind a hatan. Felkért minket a párt. A WC-ben is mi takarítunk.
A kongresszus percről-percre
11:10 A magyar, a román, az európai himnusz meghallgatásával kezdődött a kongresszus, majd a székely himnuszt énekelték el a küldöttek.
11:15 Bíró Rozália, Nagyvárad alpolgármestere a város nevében köszöntötte a jelenlevőket.
11:23 Kiss Sándor Bihar megyei RMDSZ elnök humoros hangvételben köszöntötte a kongresszust. Beszédében kiemelte: reméli, tíz év múlva még mindig ő lesz az RMDSZ Bihar megyei küldötte és e minőségében köszöntheti a küldötteket. Hozzátette: tíz év múlva az RMDSZ Kongresszuson szívesebben látná Ponta és Antonescu helyett Sarkozyt, Merkelt és Obamat a Kongresszus vendéglistáján.
11:30 Vastaps köszöntötte az RMDSZ elnökét, Markó Bélát. A politikus emlékeztette a jelenlévőket, hogy az első kongresszuson még tankok álltak a bejárat előtt, most pedig már szabadon tanácskozhatnak. A leköszönő elnök jelezte, hogy a későbbiekben részletesen beszámol az RMDSZ eddigi eredményeiről.
11:33 Ilie Bolojan, Nagyvárad polgármestere megköszönte az RMDSZ közreműködését a város fejlődésében.
11:35 Catalin Avramescu, állami tanácsos felolvasta Traian Basescu államelnök üzenetét, melyben kiemelte, hogy az RMDSZ betöltötte azt a híd szerepet mely a magyarok és a románok között fontos történelmi üzenet.
11:40 Románia miniszterelnöke, Emil Boc méltatta Markó Béla eddigi munkáját az RMDSZ élén. A kormányfő elmondta, hogy ha a kormányon lévő RMDSZ-el összefognak, meg kell reformálni az oktatás, az egészségügy és a nyugdíjrendszert. Kiemelte, ha az RMDSZ-el együtt jó döntéseket hoznak, akkor kilábalhatnak a gazdasági válságból.
11.50 Wilfred Martens videóüzenetben köszöntötte a kongresszus résztvevőit, melyben méltatta az RMDSZ és Markó Béla európai politikai életben betöltött fontosságát. Az uniós politikus is azt hangsúlyozta, hogy a gazdasági válságból való kilábalás csak közös összefogással vezet eredményhez. Martens mindhárom elnökjelöltnek sok sikert kívánt.
11.58 Semjén Zsolt a KDNP elnöke tolmácsolta a kongresszus résztvevőinek Orbán Viktor üdvözletét. A kereszténydemokrata politikus kiemelte, hogy Magyarország támogatja Románia schengeni csatlakozását. Hozzátette: a múlt traumáinak feldolgozását követen lehet csak egy szebb és jobb jövőt építeni. Megerősítette, hogy a magyar román kapcsolatok erősítése nem taktikai, hanem stratégiai kérdés.
12.10 Victor Ponta a PSD elnöke szerint a Romániában élő többség úgy véli, hogy az ország rossz irányba halad. A politikus beszédében azt remélte, hogy a jövő évi parlamenti választásokon az új kormány korrigálja ezt a rossz irányt. A három elnökjelölt közül ő Kelemen Hunort támogatja, bízva abban, hogy ő lesz az új elnök. Gesztust gyakorol Nagy Zsolt volt miniszter kapcsán, amelyért megtapsolják.
12:20 Pelczné Gáll Ildikó a FIDESZ alelnöke egyértelművé tett, az RMDSZ akkor számíthat a Fidesz segítségére, ha a változás útjára lép. A terem kissé felmorajlik szavaira.
12.35 Crin Antonescu a Nemzeti Liberális Párt elnöke elmondta, sokáig hezitált, hogy eljöjjön-e a kongresszursra, végül igennel döntött. Három érvet sorakoztatott fel emellett: a magyar közösség és az RMDSZ iránti tiszteletet, azt hogy Markó Béla után új vezetőt fog választani a szövetség, végül közölte, hogy az utóbbi 20 esztendőben az RMDSZ fontos szerepet töltött be a román politikai életben.
12.45 Pásztor István a VMSZ elnöke beszédében kiemelte, hogy négy évvel ezelőtt hasonló helyzet volt a Vajdaságban, mint napjainkban Romániában. A Vajdaságban a magyarság 13-14 év elteltével jött rá arra, hogy az őket képviselő pártnak meg kell újulnia, és ez vezetett a mai sikerhez. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy az RMDSZ továbbra is nyitott legyen, ez minden közösség érdeke.
12.50 Berényi József a Magyar Koalíciós Párt elnöke beszédében megköszönte Markó Béla és az RMDSZ támogatását. A szlovákiai magyar politikus annak a reményének adott hangot, hogy reméli, Szlovákiában is hasonló sorok fognak kígyózni azon irodák előtt, melyek a magyar állampolgárág ügyét intézik.
12.54 Balogh András az MSZP elnökhelyettese szerint az RMDSZ bebizonyította, hogy nem tanítvány, ugyanakkor azt is hozzátette, hogy az ő pártja nem akar tanítómester lenni.
12: 58 Schiffer András az LMP (Lehet Más a Politika) elnöke partnerséget és segítséget ajánlott az RMDSZ-nek és az új vezetésnek. A politikus kiemelte, hogy pártja szerint Budapestnek nem feladata észt osztani a Romániában élő kisebbségeknek. A magyar ellenzéki politikus megköszönte Markó Béla eddigi munkáját, kiemelve a tanügyi törvény kidolgozásában kifejtett szerepét.
13:00 Cristian Diaconescu az UNBR elnöke szerint az RMDSZ jó példaképe a máshol élő magyaroknak. A továbbiakban azt javasolta, hogy a párt továbbra is őrizze meg komolyságát, amit eddig is bizonyított.
13:10 Daniel Constantin a Konzervativ párt elnöke azt mondta, hogy Romániában az elmúlt két évben semmiféle változás nem történt. Hozzátette azt is: meg kell találni az egyensúlyt a román és magyar pártok között. Fontosnak tartotta elmondani, hogy reménykedik, az új elnök válaszolni fog tudni a pártot és őt ért várható provokálásokra.
13:18 Bíró Rozália szavazásra bocsátotta a kongresszus napirendjét, melyet a küldöttek elfogadtak.
13:20 Kis intermezzo történt, amikor Kovács Péter kongresszusi biztos a pulpitusra lépett. A politikus szerint a három jelölt egyike sem alkalmas a szövetség vezetésére. Felszólalását derűsen fogadták a küldöttek.
13:23 Dr. Veress Emőd, a mandátum vizsgáló bizottság elnöke bejelentette, hogy a küldöttek 97% jelen van a kongresszuson, így az határozatképes.
13:29 Markó Béla az RMDSZ leköszönő elnöke megkezdte a szövetség elmúlt 18 évének értékelését. Elmondta: bizonyára ezen időszak alatt a párt többször is hibázott, de mindezek ellenére kimondhatjuk, hogy az RMDSZ a romániai magyarság legerősebb és leghatékonyabb érdekvédelmi szervezete. Arra is utalt, hogy nem mindig volt és van egység a romániai magyarság körében, de eredményt csak az összefogás hozhat. Markó Béla beszédében felsorolta, hogy mi minden új oktatási intézmény alakult és működik ma is, külön szólt a Communitas Alapítványról.
14:08 Az RMDSZ ügyvezető elnöke, Takács Csaba átadta a leköszönő elnöknek a Bethlen Gábor erdélyi fejedelmet ábrázoló plakettet.
14:10 Biró Rozália felkérte a képviselőket, hogy kezdjék meg hozzászólásaikat.
- Lakatos Péter kifejtette, hogy az egymás helyére lépő Góliátokat nem legyőzni, hanem meggyőzni kell. Ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy egységes és autonóm RMDSZ-t szeretne.
- Édler András azt hangsúlyozta, hogy Markó európai szintű politikus, de a Romániai Magyar Demokrata Szövetség nem volt felkészülve a gazdasági válsággal való megküzdéshez.
- Korodi Attila szerint a változás bennünk van, ami az egyik előfeltétele a kongresszus sikerének.
- Antal Árpád kifejtette, hogy amint a nemzet nem vonulhat ellenzékbe, úgy a kisebbség sem.
- Borboly Csaba a jelenlegi kongresszust történelmi jelentőségű eseménynek nevezte, majd kifejtette, hogy Markó Béla egy külön fejezet a romániai magyarság történelmében.
- Király András szerint szükség van az RMDSZ-re, egy erős anyaországra is, de a magyar nemzet egy, és nem osztályozható.
- Ráduly Róbert szerint az új regionalizmus, az erdélyi magyar önkormányzat és székelyföld autonómiájának kivívása a cél..
- Borbély László kiemelte, hogy az embereket nem lehet félrevezetni, és nincs szükségünk robotpilótára. Ugyanakkor fontosnak tartja, hogy az RMDSZ-t nem kell „markótalanítani".
- Hajdú Gábor szerint csak abban az esetben leszünk erősek, ha az új elnök is az lesz.
- Kötő József felhívta a figyelmet az önálló erdélyi magyar politizálás fontosságára.
- Kovács Krisztián Fehér megyei képviselő szerint a közös érdek a legfőbb érdek. Szerinte szükség van az RMDSZ kiegyensúlyozott politizálására.
- Winkler Gyula hangsúlyozta, nem a kioktatás az európai szellemiség, hanem az együttműködés.
- Ménesi Kinga rávilágított arra, hogy a jelöltek közül arra szavaz, aki kommunikációs szinten is méltó utódja lesz Markónak.
- Kelemen Atilla lényegesnek tartja, hogy az RMDSZ ott legyen, ahol a döntések születnek. Másodsorban hangsúlyozta, fontos odafigyelni a vidék problémáira.
- Markó Attila olyan RMDSZ-ben szeretne dolgozni, ahol nem felejtik el Március idusát. Számára fontos, hogy az elnökváltás ne hozzon érzelmi váltást is.
- Seres Dénes szerint az RMDSZ megpróbálta a sárból kiemelni a magyar közösséget, úgy, hogy visszahozták az anyanyelvet az oktatásban és modern iskolákat létesítettek. Kijelentette, hogy a Szilágyság kitart a Markó politika mellet.
- Az egyik küldött bírálta a szövetséget. Szavai szerint a párt jobbra indexelt és balra tartott. Mondandóját kiegészítette azzal, hogy véleménye szerint sok küldöttnek a sapkájáról a szívébe csúszott a vörös csillag. Az ülést vezető Bíró Rozália neheztelt a küldött véleményére.
- Márton Árpád szerint a romániai magyar gyerekek az RDMSZ segítségével jutottak a 20.000 forintos támogatáshoz, illetve a szövetség segítségével kaphatják meg a romániai magyarok a kettős állampolgárságot.
- Kelemen Kálmán még a beszéde előtt köszöntötte Tempfli József volt püspököt és pozitív példaként állította a küldöttek elé.
- Kira Miklós elmondta, a tanügyi törvénnyel csak egy csatát nyertünk, de újabb győzelmekre van szükség gazdasági és szociálpolitika téren.
- Grünstein Szabolcs, a MIÉRT (Magyar Ifjúsági Értekezlet) vezetője ismertette a szervezet 3 alapelvét: nyitottság, partnerség, szakmaiság. A küldött kiemelte, hogy a tíz éves partnerség alatt mindig a fiatalok érdekeit tartották szem előtt és a jövőre nézve is ez a terv.
- Frunda György mondanivalójának lényege, hogy szíve szerint a liberálisokkal és a szociáldemokratákkal lépne szövetségre.
- „100% RMDSZ termék vagyok” – fogalmazott Eckstein-Kovács Péter felszólalásában. Szerinte az RMDSZ erénye az, hogy mindig koalíció képes volt és ennek megőrzésére buzdított.
- Katona Ádám szerint Markó Béla elégiája után jó lenne egy másfajta, politikusabb, felkészültebb elnök, aki nem az RMDSZ-ből akar meggazdagodni, hanem felelősségteljesen végzi munkáját.
- Béres István felvetette, miért nem beszélnek a hibákról, ha újulást akarnak? Fontos lenne, hogy az RMDSZ-ben legyen újból tolerancia és a leendő elnök viselkedjen úgy, mint egy édesapa.
- Halász Ferenc a szórvány nevében fogalmazta meg elvárásait a következő elnök felé. Követelte, hogy egyformán törődjenek minden magyarral.
- Szabó Ödön az RMDSZ Bihar megyei ügyvezető elnöke elmondta, 1993-tól érzi otthon magát az RMDSZ-ben, amikor is Markó Bélát elnökké választották. „Akkor kell lezárni egy korszakot, amikor mindenki megköszöni, nem akkor amikor kidobnak az ablakon" - mondta. Az ügyvezető elnök a 18 év alatt megtanult tűrni, hogy mit illik és mit nem, hogy senkit nem szabad lebecsülni és hogy a hosszú beszélgetés mindennek az alapja. Beszédét egy dakota közmondással zárta: „Nem igazi békepipa az, aminek a sátradra verik a parazsát".
17:40 Markó Béla: „Sikerrel megrendeztem a saját búcsúztatásomat, és még életben is maradtam a végére". Megköszönte a dicséreteket és kritikusai véleményeit is. Figyelmeztette az új elnököt, hogy biztonságérzetet kell majd nyújtson az erdélyi magyarságnak, ahogyan ezt ő is tette. „Jó szövetség teszi a jó elnököt és nem fordítva" - zárta búcsúbeszédét.
17:50 A küldöttek egyhangúlag elfogadták az értékelő beszédet.
18:10 A jelöltek 10 perces beszédeket mondtak: a sorsolás alapján Olosz Gergely kezdte, kihangsúlyozta, hogy az RMDSZ-en belül ugyan lezárult egy korszak, de ha változást akarunk, azt mindannyiunknak akarnunk kell. Amint hangoztatta: "Tekintetünket a XXI. század RMDSZ-e felé fordítjuk, a kérdés ma nem a múlt, hanem a jövő. Az RMDSZ nem a vezetőiről szól, hanem a magyarságról."
18:20 Kelemen Hunor szövetségi elnökjelölt beszámolt kampánykörútjáról, továbbá kifejtette, hogy nem foglalkozott versenytársaival. Erős, szavahihető RMDSZ megvalósítására törekszik, melyben helyet kapnak az elmúlt 18 év tapasztalatai, ugyanakkor a kiszámítható változások mellett az újításra és a folyamatosságra kívánja a hangsúlyt fektetni.
18:30 Eckstein-Kovács Péter az RMDSZ struktúrális átalakítását szorgalmazza, a változást saját személyében látja, továbbá kifejtette, nem szeretné, hogy az RMDSZ bármilyen irányban elkötelezze magát. Az újítás megvalósításához véleménye szerint demokráciára, autonómiára és szolidaritásra van szükség. Végül kihangsúlyozta, függetlenül attól, melyikük kerül Markó Béla elnöki posztjára, együttműködésre van szükség.
A három jelölt röviden reagálhat vetélytársai szavaira, majd megkezdődik a szavazás. Ezt követően, a voksok számlálása idején a kongresszus nekilát az alapszabály módosításának.
20:47 371 szavazattal Kelemen Hunor lett az RMDSZ elnöke. Eckstein-Kovács Péter lett a második, 118 szavazattal, míg Olosz Gergelyre 47-en voksoltak. A szövetség új elnöke a mikrofonhoz lépve azt mondta: az RMDSZ mindenki előtt nyitva áll, és mindeninek kezet nyújt, aki szeretne vele együttműködni. Ugyanakkor kijelentette, ez csak partnerként képzelhető el. Kelemen Hunor azoknak is megköszönte a bizalmat, akik nem rá szavaztak a választáson.
*
A kongresszus második napja ugyan több mint fél órás késéssel kezdődött az eredeti programhoz képest, ami talán betudható a Moszkva klubban és máshol eltöltött hosszú éjszakának, ám az előző esti eredményes alapszabály-alkotás miatt hamarabb véget is ért. Alig múlt dél, amikor már elkezdődött az állófogadás, az ilyenkor kötelező interjúkkal, nyilatkozatokkal. Délután kettő körül a kongresszus helyszíne elcsendesedett.
Beszéd mellé forró kávét
interjú a büfésfiúval
- Meddig tart a munkátok?
- Itt leszünk négy óráig a büfében.
- Négy óra után mi lesz a feladatotok?
- Négy óra után kezdődik az ebéd, utána pedig este 8 vagy 9 órától lesz a Continental hotelben a vacsora.
- Minden meghívott, küldött részt vesz a vacsorán?
- Úgy tudom, hogy az összes meghívott ott lesz a vacsorán is, legalábbis nem szóltak a szervezők változásról. Itt este 8-ig tart a munkaidőnk.
- A különböző üdítők és ásványvizek ingyenesek a küldöttek részére?
- Meg lehet vásárolni. Minden küldött megvásárolhatja külön-külön, de a meghívottaknak biztosított a szervezés ingyenes vizet és üdítőt.
- Van-e valamelyik küldöttnek valamilyen különleges kívánsága?
- Eddig még nincs különleges kívánsága senkinek.
- A vacsora helyszínén is ti szolgáltok fel? Lényegében te büfés vagy pincér vagy itt?
- Pincér vagyok, az a végzettségem, csak most ide is jöttem, mert kevés az ember és itt is kell segíteni.
- Hányan vagytok pincérek, büfések?
- Itt olyan tízen vagyunk, este pedig 15-en leszünk, mert ott több emberre van szükség.
Mit hall ki az üdvözlőbeszédekből az, aki csak a rosszra koncentrál?
Karcos csokor a nyitónap délelőttjéről
Kiss Sándor, a kongresszus házigazdájának rögtön rebellis párhuzamot vont. Nem elég, hogy előbb a székelyföldi képviselők dacosan zendítettek a székely himnuszra, de volt Kissnek bátorsága, hogy grönlandi közmondást idézzen az üdvözlő szavak között. „Amikor olyan messzire mentél, hogy képtelen lennél még egy lépést megtenni, csak fele olyan messzire jutottál, mint amennyire képes vagy." – hangzott az intelem, és Kiss már ment is tovább, hogy átadja vezérének helyét.
Érdekes volt Markó példája, melyben emlékeztetett: 20 éve még harckocsikkal védték a nagyváradi művelődési házat, hogy az RMDSZ megtarthassa alakuló kongresszusát. Két mondattal később Románia és Magyarország kapcsolatrendszerét taglalta. A harckocsiknak és az államközi kapcsolatoknak az említését alig egy perc választhatta el, nincs a határ két oldalán az a szélsőséges alakulat, aki bármit is felróhatna a szövetségi elnöknek.
Emil Boctól újfent megtudhattuk, hogy ki fogunk jutni a válságból (vagy már ki tudja hányadjára, ki is jutottunk). Számok és százalékok is röpködtek hosszú perceken keresztül, ám egy dolog nem tudott észrevétlenül elröppeni a fülem mellett: a „Marco Bello”. Már megint csak a „Bello”. A román politikusok úgy tűnik, buknak a szemüvegre meg a körszakállra, ugyanis folyton így szólítják.
A nap egyetlen videóüzenetét Winfried Martens Európai Néppárt-vezér tolmácsolta. Történt mindez negyedórával azután, hogy Basescu egyik tanácsosa kitipegett, felolvasta a román elnök üzenetét, majd joviálisan átadta az azt tartalmazó mappát a kongresszust vezető bizottságnak. A Bukarest Brüsszel távolság kilométerben 1800. Korral haladásban? Nem áll rendelkezésünkre adat. Martens sok sikert kívánt Kelemen, Eckstein és Olosz uraknak, a kérdés számomra már csak az: vajon melyik európai nyelv ábécéjében követhetik az E és O betűk a nevezetes K-t.
Semjén Zsolt, a KDNP elnöke a kettős állampolgárság megadását taglalva szégyennek nevezte 2004. december 5-ét (ahogy az érdekes módon 2004. december 6-tól fogva természetes módon azzá vált). Kijelentését a terem ötödének szórványos tapsa kísérte. A maradék négyötöd – feltételezem – szégyellt tapsolni. Elköszönésekor aztán tátva maradt a szám, ugyanis a KDNP-elnök imigyen indított: "Adjon a Jóisten..." Aztán rögtön kapcsoltam: Semjén nem a meghívott magyarországi parlamenti pártok listájának teljessége fölött aggódik. Mondata második felében mindössze "...tisztánlátást és bölcs döntést" kért a fennvalótól, nyugodtan becsukhattam hát a számat.
Érdemes odafigyelnünk Victor Ponta magyaroknak címzett grandiózus bókjára is, a fiatal pártvezér ugyanis a következőket mondta: "Az egyik közvélemény kutatás szerint a lakosok 90%-a rossznak véli Románia helyzetét. Nem hiszem, hogy csak a románokat kérdezték volna meg, mert ebben az esetben az összes román panaszkodik, a maradék 10% pedig a magyarokat jelenti, akik egytől-egyig jól érzik magukat a bőrükben." Na még egyszer: 10% a magyar Romániában? Akkor 2,2 millióan vagyunk, jelentette ki a román csúcspolitika egyik szereplője. Köszi, Ponta!
"Egy győztes párt, egy kétharmados párt képviseletében jöttem ma ide" - indított Pelczné Gáll Ildikó Fidesz-alelnök. Épp csak azt nem tette hozzá: "és észt fogok most osztani Önöknek." Nem mondta, de ez jött. Mintegy negyedóra Pelczné Gáll-beszédjük volt a küldötteknek, hogy megtudhassák: választás előtt állnak, dönteni fognak, és a szövetség jövője a kezükben van. „Korszakhatár lehet a mai nap" - szúrta oda az alelnök asszony, sajnáltam, hogy senki nem szólt neki: az. "Rögzíteni kell, hogy kik a szövetségesek, rögzíteni kell a Fideszhez fűződő viszonyt is, és ha szükséges, újra is kell értelmezni" - lógott ki végül a beszéd lólába, amire kár volt 15 percet várni. A küldöttek ekkor már alig várták, hogy jól kimoroghassák a bizonytalan hangú és kezű politikust (aki, lehet maga is épp a fülbántalmaktól tartott, azért remegett). Erre végül a beszéde végén jött el az idő, amikor isejtésem szerint Olosz Gergely már a fejét foghatta: "Ha ma a változás mellett döntenek, segítő kezet fogunk nyújtani" - jelentette ki Gáll, aztán a hangzavarban úgy megijedhetett, hogy vezérétől kölcsönzött „hajrá Magyarország - hajrá magyarokat” kiegészítendő egy "hajrá Erdélyt" is fátyolosan elremegett.
Crin Antonescu liberális pártvezető három érvet sorakoztatott fel amellett, hogy hosszas vacilálás után mégis a meghívás elfogadása mellett döntött. Ott volt első sorban a magyar közösség és az RMDSZ iránti tisztelet, másodiknak Markó Béla és munkásságának elismerése, majd harmadiknak - minő meglepetés: az RMDSZ és a magyarok mély tisztelete. Ne fusson vissza a kedves olvasó szeme, nem én tévedtem. "Úgyis elfelejtik, mire a harmadikhoz érek" - gondolhatta a két évvel ezelőtti RMDSZ-kongresszuson bezsebelt hatalmas tapstól talán kissé túl elrugaszkodott Antonescu.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke villámgyorsan beszólt Pelczné Gállnak. "Méltatlan volna a mai nap vonatkozásában intelmeket, tolmácsokat megfogalmazni, és erre nem is vállalkozom" - mondta a politikus, a délvidéki szavak jutalma pedig hatalmas erdélyi taps volt. Így járt a Fidesz Nagyváradon.
Apropó, Budapest: „Különös öröm, hogy ez a kongresszus Nagyváradon van" - mondta Schiffer, miközben a benzinárakra gondolhatott.
Végezetül, ha már fricskák: „Üdvözlöm a koalíciós partnereinket, és külön köszönöm, hogy tisztelettel itt ülnek, és meghallgatják az üdvözlőbeszédeket, ahogyan azt illik is" – mondta Crisitan Diaconescu az UNPR részéről. Utoljára rossz leszek, és leírom, amit látni véltem a homloka mögött: „Gyerekek, egyre üresebbek ezek a nagyváradi széksorok. Milyen kár, hogy nem vagyok ellenzéki, úgy én is kifuthatnék, mint azok. Meginnék már egy kávét...”
Villáminterjú Szabó Ödönnel
Melyek az ön elvárásai az újonnan megválasztott RMDSZ elnöktől, Kelemen Hunortól?
Az első elvárásom az, hogy egy olyan szövetséget építsen tovább, amelynek az elkövetkezendő időszakban az öt gyerekemet békében, boldogságban nevelhetem fel. Ez az első elvárásom. A második az, hogy egy olyan jellegű RMDSZ-t építsen, velünk közösen természetesen, amelyben az itthon maradást támogatja az RMDSZ, és egy olyan szövetséget, amely megerősíti az RMDSZ önállóságát, úgy, ahogy ez az elmúlt időszakban is volt és megérteti a partnerekkel azt, hogy korrekt viszonyban velük mindenre lehet menni, fenyegetve pedig semmire.
Simut Norbert
Gyorsértékel az új elnök
A politikus első elnöki sajtótájékoztatóján előbb megköszönte a küldötteknek, az ifjúsági szervezeteknek, a megyei szervezeteknek a támogatást, illetve Markó Bélának és Takács Csabának azt a lehetőséget, hogy 1997 óta együtt dolgozhatott velük. Elmondta, a következő időszakban reggeltől estig dolgozni fognak azért, hogy egy hiteles, nyitott RMDSZ-t építsenek tovább, egy olyan szövetséget, amelyre büszkék lesznek az erdélyi magyarok. „A kinyújtott kéz várja a kinyújtott kezet a többi erdélyi magyar politikai szervezett részéről” – tette hozzá. „Most legfőbb céljuk, hogy 2012-ben erős politikai képviselete legyen az erdélyi magyar közösségnek.” Kiemelte, szoros partneri kapcsolatra kell törekedniük egyrészt a magyar kormánnyal, másrészt mindazokkal a politikai erőkkel, amelyek az erdélyi magyarságnak segíteni akarnak. Kelemen Hunor a következő mondattal zárta beszédét: „Egy jó szövetségnek akarok jó elnöke lenni, egy erős szövetségnek erős elnöke leszek.” Arra az újságírói kérdésére, hogy miért nem hívták meg a kongresszusra a többi erdélyi magyar politikai szervezetet, Kelemen Hunor azt válaszolta: nem kíván a múlttal foglalkozni, ezért erre a kérdésre nem is kíván választ adni.
Olosz Gergely: Számíthat rám az új elnök
Vereségnek tekinti a választás eredményét? – kérdeztük a politikust a kongressus utáni fogadáson.
Nem, semmiképpen nem. Tiszteletben tartom a kongresszus döntését és gratulálok az új elnöknek.
Mit javasol az RMDSZ-nek?
Igyekezzünk figyelni arra, hogy hogyan élünk mi, a magyar közösség. A valós gondokra kell megtalálni a megoldásokat. Ebben rejlik az, hogy egy versenyképes közösségünk legyen, egy erős közösségünk legyen. Ha tényleg meg tudjuk oldani azokat a gondokat, amelyekkel a magyar közösség küzd, akkor biztos, hogy sikerünk lesz. Akkor lesz erős a magyar közösség, és akkor lesz erős az RMDSZ is, hogyha ezekre a kérdésekre választ ad, s minden magyar ember megérti, hogy róla szól a politika. Ezekből megtudja, hogy számíthat a szövetségre.
Kíván-e üzenni valamit a most megválasztott elnöknek?
Már személyesen átadtam az üdvözletemet az elnöknek, sok sikert kívántam a munkájához és biztosítottam afelől, hogy rám számíthat, tehát minden olyan elképzelést és megoldást, amelyet én megvalósítani szándékoztam elnökké választásom esetén, azt neki felajánlom, hogy ő valósítsa meg, és én ebben partner vagyok.
Ön szerint ezeket a javaslatokat elfogadja-e Kelemen Hunor?
Az elkövetkező időszak erről fog szólni, hogy ezeket átbeszéljük és megbeszéljük, s amennyiben ezeket elfogadja, meg is kell valósítani.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!