Juncker mögé állt Dublinban a EPP

2014. 03. 12. 10:32

Európai szintű kisebbségi keretszabályozás megalkotását kérő választási programot fogadtak el az Európai Néppárt kongresszusának küldöttei. Eldőlt az is, hogy az EPP Jean-Claude Junckert jelöli az Európai Bizottság elnöki tisztségére. Cseke Péter Tamás az RMDSZ dublini küldöttségének vezetőjét, BORBÉLY LÁSZLÓT kérdezte.

Jó lóra tett az RMDSZ az Európai Néppárt (EPP) múlt heti kongresszusán: a legnagyobb páneurópai pártcsalád azt a Jean-Claude Junckert jelölte az Európai Bizottság elnöki tisztségére, akit a Szövetség küldöttsége is támogatott. A Borbély László vezette RMDSZ-es delegációnak azonban ennél is fontosabb volt, hogy az EPP olyan választási programot fogadott el, amely európai szintű kisebbségi keretszabályozás megalkotását kéri az EU-tól. A Dublinban tartott kétnapos kongresszus megerősítette tisztségében Joseph Daul pártelnököt, míg az ukrán válság kapcsán állásfoglalásban ítélte el az orosz katonai agressziót.
Nyitott a küzdelem Barroso helyéért „A verseny szoros volt, de természetesen Juncker megválasztása nem a mi szavazatunkon múlott” – ismerte el az Erdélyi Riportnak a kongresszus után Borbély László, aki örvendetesnek tartja, hogy az EPP a volt belga kormányfőt jelöli az Európai Bizottság élére, akit az Unió emblematikus figurájának tart. „Ha a kisebbségi kérdésekről van szó, akkor meggyőződésünk, hogy nyitottabb francia ellenjelöltjénél, Michel Barniernél” – magyarázta arra utalva, hogy Barnier volt Juncker legesélyesebb kihívója a kongresszuson. Borbély elárulta: háttérbeszélgetések előzték meg az RMDSZ-küldöttség döntését, hogy a belga politikust támogassák a szavazáskor. Joseph Daul elnökkel, az EPP más vezető politikusaival is egyeztettek, és nem befolyásolta lépésüket az, hogy a Fidesz küldöttsége Michel Barniert támogatta. Sokat nyomott a latban, hogy az Angela Merkel vezette német delegáció számára Jean-Claude Juncker volt a favorit.
Az EPP döntésével megnyílik a küzdelem a pártcsaládok között az Európai Unió legfontosabb tisztségéért. Jean-Claude Juncker legfontosabb ellenjelöltjei a liberálisok részéről a szintén volt belga kormányfő Guy Verhofstadt, míg a szocialisták részéről az Európai Parlament jelenlegi elnöke, Martin Schulz lesz. Az Európai Bizottság elnökét a tagországok állam- és kormányfői jelölik, majd az EP választja meg. Jóllehet a Lisszaboni Szerződésből ez közvetlenül nem következik, az állam- és kormányfőkre nagy nyomás hárul, hogy annak a pártnak a választottját jelöljék majd a tisztségre (minősített többséggel), amelyik a legtöbb helyet szerzi meg az EP-ben. A szerződés csupán arról rendelkezik, hogy az Európai Tanácsnak a választások eredményeinek figyelembevételével kell jelölnie valakit a posztra. Ez elvileg a legtöbb szavazatot összegyűjtő párt jelöltje lehet, de van olyan értelmezés is, miszerint az lehet a befutó, aki parlamenti többséget lesz képes összehozni a választások után.
Juncker esélyeiről szólva Borbély emlékeztetett: egyelőre úgy néz ki, szoros a verseny az EP-választásokon a két nagy európai pártcsalád között a brüsszeli mandátumokért. „Lehet, néhány szavazaton múlik, hogy a szocialisták vagy az EPP szerzi meg a legtöbb képviselői helyet” – magyarázta.

Borbély felszólalt a krími válság ügyében

Borbély László az Európai Unió és a Keleti Partnerséghez tartozó országok kapcsolatáról, illetve ennek a régiónak a szomszédságpolitikai kilátásairól és kihívásairól tartott előadást Dublinban. A képviselőház külügyi bizottságának elnöke elmondta, Románia, az Európai Unió és a NATO különös figyelemmel kíséri a közvetlen szomszédságában levő Moldova európai útját, és támogatja Ukrajna gazdasági fejlődését, területi integritását. „Aggódva követjük a Krím-félszigeti konfliktusos eseményeket, amelyek közvetett módon befolyásolhatják az ukrajnai nemzeti kisebbségek sorsát, amelyet immár nem csak Oroszország túlkapásai, de az ukrán kisebbségi nyelvtörvény visszavonásáról szóló döntések is érintenek” – jelentette ki az RMDSZ politikai alelnöke. Az ukrajnai krízis és a Keleti Partnerség megerősítése című panelbeszélgetésen, amelyen a közép-kelet-európai régió volt miniszterelnökei és egyes külügyminiszterei is jelen voltak. Borbély hangsúlyozta, a Keleti Partnerség program az elmúlt években sok előnnyel járt Ukrajna és a kárpátaljai magyarság számára, a jelenleg kialakult belpolitikai válságot pedig további tárgyalások útján kell megoldani.

Hivatkozni lehet az EPP programjára

Az RMDSZ politikai alelnökétől megtudtuk: az EPP Dublinban olyan programot fogadott el, amelynek értelmében az Uniónak keretszabályozást kellene kidolgoznia a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek és közösségek védelme érdekében. A dokumentum utal arra, hogy az egyes országokban fellelhető kedvező kisebbségvédelmi gyakorlatot a többi tagállamban is hasznosítani kellene a kisebbségi közösségek jogbiztonságának növelése és új jogok érvényesítése érdekében. A választási programhoz a módosító javaslatot a programalkotó munkacsoport ülésén a kezdeményező RMDSZ a FIDESZ-szel, az MKP-val és a német CDU-val közösen nyújtotta be és a jelenlévők egyhangúlag fogadták el.
„Az eredményt áttörésnek tekintem, mert tudjuk, az EPP több vezető politikusa nemigen nyitott a kisebbségi kérdésekre. A spanyolok a katalánok és a baszkok elszakadási törekvései miatt minden ilyen kezdeményezést próbálnak elutasítani. Az olaszok és a franciák is idegenkedve viszonyulnak a kisebbségi kérdésekhez. Keményen kellett tárgyalnunk azért, hogy bekerülhessen a választási programba a kisebbségi keretszabályozás ügye” – mondta a politikus.
Borbély emlékeztetett arra, hogy a programalkotás több mint egy éve kezdődött az Európai Néppártban. A kisebbségekre vonatkozó javaslat előzménye az Európai Néppárt 2009-es bonni kongresszusi határozata és a 2012-ben elfogadott EPP program volt, amely kisebbségi fejezetet is tartalmaz. A választási programmal teljessé vált az Európai Néppárt elkötelezettsége a kisebbségvédelem területén. A politikai alelnök szerint a lépés gyakorlati eredményeként az új összetételű Európai Parlament megalakulása után az RMDSZ hivatkozhat majd a legnagyobb európai pártcsalád programjára, és a szocialisták is egyetértenek majd azzal, hogy az Uniónak át kell értékelnie a kisebbségpolitikáját. „Lehet, néhány szavazaton múlik, hogy a szocialisták vagy az EPP szerzi meg a legtöbb képviselői helyet” – fogalmazott Borbély.

Európai tagság az RMDSZ Nőszervezetének

Tagjai sorába fogadja az RMDSZ Nőszervezetét az Európai Néppárt Nőszervezete. Ezt az Európai Néppárt (EPP) kongresszusán közölte Doris Pack, az EPP Nőszervezetének elnöke. A politikai döntést az április 8-i közgyűlésen erősítik meg. „Egy olyan európai család része lettünk, amely révén hatékonyabban tudjuk képviselni az erdélyi magyar nők érdekeit. Az EPP Nőszervezete egy komoly nemzetközi befolyással bíró hálózat, amely céljaink megvalósítását segíti majd képzések, csereprogramok és más együttműködési lehetőségek megteremtése által. Így hatékonyabbak leszünk, több jól felkészült hölgy fog szerepet vállalni az erdélyi közéletben” – nyilatkozta Dublinban Hegedüs Csilla, az RMDSZ Nőszervezetének EP-képviselőjelöltje. Doris Pack elmondta: az Európai Néppárt Nőszervezete a közelgő EP-választási kampányban folyamatosan együtt fog dolgozni tagszervezeteivel, hogy minél hatékonyabban segíteni tudja a női jelöltek munkáját.

Borbély beszélgetett Timosenkóval Az alelnök beszámolója szerint a krími válság rányomta bélyegét a dublini kongresszusra. Az értekezlet végén a küldöttek Ukrajna uniós csatlakozási perspektívára utaló kitételt fogadtak el. A néppárti állásfoglalás emlékeztet az EU alapszerződés 49. cikkére, amelyik leszögezi, valamennyi európai ország rendelkezik a csatlakozás kilátásával, feltéve, hogy hű marad a demokratikus alapelvekhez, tiszteletben tartja az alapvető szabadságjogokat, az emberi és kisebbségi jogokat, és szavatolja a jogállamiságot. Az ukrán válság kapcsán a dublini állásfoglalás elítélte az orosz katonai agressziót, a nemzetközi jog megsértésének minősítette azt, és felszólították Vlagyimir Putyin elnököt az orosz fegyveres erők visszavonására Ukrajnából. „Ez egy nagyon kemény nyilatkozat volt” – mondta Borbély.
A néppárti kongresszus amúgy ovációval köszöntette a vendégként résztvevő Julija Timosenko volt ukrán kormányfőt és Vitalij Klicsko bokszvilágbajnokot, pártelnököt. Timosenkóval volt alkalma beszélgetni Borbély Lászlónak is. „Felkavaró volt. Odamentem hozzá, és elmondtam neki, hogy romániai magyar vagyok. Közöltem, nekünk is nagyon fontos, ami Ukrajnában történik, és érdekünk, hogy Kijev az Unióhoz közeledjen. Meghatotta, amikor emlékeztettem, hogy 1989-ben Romániában 1600 ember halt meg a forradalomban és Marosvásárhely fekete márciusakor” – mondta az RMDSZ politikai alelnöke.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!