EMNP-kampányeszköz a honosítás?

2012. 11. 28. 10:26

Budapesti segítséggel kampánycélokra használja az EMNP a magyar állampolgárság megszerzésével kapcsolatos ügyintézést – állítja a Bihar megyei RMDSZ-szervezet. Szabó Ödön ügyvezető elnök kijelentéseit Magdó János főkonzul és Zatykó Gyula EMNP-alelnök álláspontjával ütköztette Cseke Péter Tamás.

A magyarországi kormánypárti politikusok – a helyhatósági választásokat megelőző időszaktól eltérően – nem segítik személyes erdélyi jelenlétükkel a parlamenti választási kampányban az RMDSZ-szel szemben induló Erdélyi Magyar Néppártot (EMNP), ám a szövetség Bihar megyei szervezete szerint a honosítási folyamat kiváló lehetőséget nyújt a kampányolásra Toró T. Tiboréknak, akiket Budapest már az állampolgársági törvény módosítása után helyzeti előnyhöz juttatott.
A magyar kormány illetékes hatóságai kereken két éve írtak alá megállapodást az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács vezetőivel az úgynevezett demokrácia-központok felállításáról, s EMNT vezetői ma az EMNP-t irányítják. Toróék helyzeti előnyét jelzi, hogy a szerződés aláírásának évfordulója alkalmából Németh Zsolt külügyi államtitkár fogadta hivatalában a Néppárt elnökét, az összesen 28 Erdélyben létrehozott központról pedig azt mondta: ezek az intézmények az elmúlt két évben a honosítási folyamat nélkülözhetetlen szereplőivé lettek, a magyar külképviseleti rendszer „meghosszabbított karjaiként” működnek.

„Kisajátítják a munkánkat” Szabó Ödön, a Bihar megyei RMDSZ ügyvezető elnöke ezt a helyzetet méltánytalannak tartja. Főként azt sérelmezi, hogy a kolozsvári magyar főkonzulátus a választási kampányhoz időzítve, a demokrácia-központok révén juttatja el a Bihar megyében magyar állampolgárságot szerzett személyeknek a magyar állam által kiállított anyakönyvi iratokat. Az Erdélyi Riportnak elmondta: Magdó János főkonzulhoz fordulnak levélben azzal a kéréssel, hogy az RMDSZ – vagy az általa létrehozott egyesületek, alapítványok – is vehessenek részt az okiratok eljuttatásában, annál is inkább, mert a Bihar megyei szervezet mindeddig 40 ezer személynek segített ingyenesen az állampolgársággal kapcsolatos ügyintézésben. „Most pedig az RMDSZ által segített embereknek is gyakorlatilag az EMNP adja át ezeket az okmányokat a választási kampány kellős közepén” – magyarázta.
A politikus tájékoztatása szerint a magyar állam az állampolgársági eskü letétele után állítja ki az új magyar állampolgár anyakönyvi iratait, születési bizonyítványát, házasságlevelét és más okmányait. Ezeket az új magyar állampolgár által megadott magyarországi címre küldik, ha pedig ilyen cím nincs – és az esetek többségében nincs –, akkor a Bihar megyeiek iratait a kolozsvári főkonzulátusra küldik. A magyar diplomáciai képviseletről személyesen is fel lehet venni az okmányokat, ám megbízottaktól átvehetők Bihar megye különböző településein, illetve átvehetők az úgynevezett kihelyezett konzuli napokon is. „Ezekben a napokban termeket béreltek az Érmelléken és más vidéken is a demokrácia-központok megbízottjai, hogy átadják az okmányokat az embereknek, nyilvánvaló kampánycélzattal. Ezt nem tartjuk méltányosnak, hiszen kisajátítják a mi munkánkat. A demokrácia-központok pénzért segítettek az embereknek, az RMDSZ ugyanezt ingyen vállalta” – mondta Szabó Ödön, hozzátéve: ha mindez nem a választási kampányban történne, akkor sem tartaná korrektnek a főkonzulátus eljárását.
A politikus álságosnak nevezte azt a felvetésünket, hogy az iratokat nem az RMDSZ-szel szemben álló Erdélyi Magyar Néppárt, hanem az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács által működtetett demokrácia-központok osztják szét. „Ugyanazok az emberek vannak mindenütt” – jelentette ki. Állítását alátámasztandó emlékeztetett arra, hogy vagyonnyilatkozata szerint az EMNP több vezető politikusa az EMNT-től – vélhetően a magyar állam által finanszírozott demokrácia-központoktól – kapja a fizetését.

Mi közszolgálatot végzünk Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Bihar megyei vezetői szerint a honosítás folyamatát támadja Szabó Ödön, amikor azzal vádolja őket, hogy a honosítással kampányolnak. Közleményük szerint Szabó Ödön és az RMDSZ Bihar megyei szervezete „éveken keresztül a kettős állampolgárságot ellenző magyarországi politikai erők erdélyi szövetségese volt”. Ez a szervezet a 2004. december 5-i népszavazás után megannyi olyan magyarországi politikust látott vendégül, aki ellenezte az állampolgárság kiterjesztését – olvasható a néppárti állásfoglalásban.
Az EMNP partiumi alelnöke, Zatykó Gyula az Erdélyi Riport kérdésére elutasította azt a vádat, hogy kampánycélzattal osztogatnák ezekben a napokban az anyakönyvi iratokat. „Miért kampány az, ha a demokrácia-központ ingyen, bérmentve kiviszi az embereknek az anyakönyvi kivonatait? Így nem kell leutaznia senkinek – mondjuk – Hegyközkovácsiból Kolozsvárra: az illető lejön hozzánk, felhatalmaz bennünket, kivesszük a papírjait Kolozsváron, s utána eljuttatjuk neki. Ez közszolgálat, nem kampány” – mondta a politikus. Zatykó szerint ilyen alapon az RMDSZ is azzal vádolható, hogy kampányolt a magyar állampolgársággal, ugyanis az önkormányzati választások előtt „az összes RMDSZ-es önkormányzati tisztségviselő a honosítással foglalkozott”. Az RMDSZ-es ügyvezető elnöknek arra a kijelentésére reagálva, hogy a demokrácia-központok tulajdonképpen egyet jelentenek az EMNP-vel, mert a néppárt háttérintézményei, politikusainak egy része pedig ettől az intézményhálózattól kap fizetést, Zatykó emlékeztetett: annak idején az RMDSZ vagy RMDSZ-hez közeli szervezetek alkalmazottai foglalkoztak a magyar igazolványok ügyintézésével, és a státusirodáktól kapták a fizetést. „Akkor azonban senki sem foglalkozott ezzel. Ezért nagyon álságosnak tartom Szabó Ödön felvetéseit, mert kettős mércével mér” – fogalmazott.
Zatykó hangsúlyozta: azért a demokrácia-központok juttatják el az erdélyi magyar állampolgároknak az anyakönyvi iratokat, mert erről két évvel ezelőtt háromoldalú szerződés született Magyarország Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériuma, Külügyminisztériuma és az intézményhálózatot létrehozó Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács között. „A szerződés értelmében segítünk az embereknek a honosítási papírok összeállításában, utána eljuttatjuk hozzájuk az anyakönyvi okmányokat. A segítségünket nem kényszerítjük senkire” – mondta az EMNP partiumi alelnöke.

Az EMNT a hivatalos partner Magdó János főkonzul elutasította azt a feltételezést, hogy a kolozsvári diplomáciai képviselet tudatosan részt venne a választási kampányban. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország Külügyminisztériuma, Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériuma és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács közötti háromoldalú megállapodás értelmében az állampolgárság megszerzésével kapcsolatos ügyintézést az EMNT bonyolítja le. „Õk a mi hivatalos partnereink” – jelentette ki az Erdélyi Riportnak.
A diplomata szerint Szabó Ödönnek is tudnia kellene, hogy a főkonzulátus nem kizárólag a demokrácia-központokban tart konzuli napokat, hanem kérésre egyházaknál és civil szervezeteknél is. „Ha egy civil szervezet felkér bennünket, hogy szálljunk ki egy adott a helyszínre, ahová az emberek eljönnek az irataikért, akkor mi bárkinek elvisszük az okmányokat” – magyarázta. Hangsúlyozta azonban, hogy pártok ilyen jellegű kérését nem fogadják el. „Sem az EMNP-ét, sem az RMDSZ-ét” – szögezte le.

EMNT: eddig 120 ezer erdélyi kapott magyar állampolgárságot

Sándor Krisztina, a honosítási folyamatban segítséget nyújtó Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) ügyvezető elnöke egy kolozsvári sajtótájékoztatón elmondta, több mint 120 ezer erdélyi magyar ember kapta meg az elmúlt két évben a magyar állampolgárságot. Az EMNT irodáiban 230 ezren érdeklődtek az állampolgárság iránt, és az EMNT közel 75 ezer állampolgársági iratcsomót véglegesített. A 28 EMNT-iroda révén a Székelyföldön 65.553, Közép-Erdélyben 16.622, a Partiumban 39.461 magyar rendelkezik már magyar állampolgársággal. A friss magyar állampolgárok több mint fele öt városból kerül ki, ezek sorrendben Csíkszereda, Marosvásárhely, Kolozsvár, Szatmárnémeti és Székelyudvarhely. Hozzátette: az idősebbek kedvéért alkalmanként vidékre is kiszálltak az EMNT munkatársai.




Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!