A szélsőség nem oldalfüggő

2013. 06. 16. 13:05

Milyen összefüggéseket mutat az evolúció és az ember hajlama a kirekesztésre, hogyan szoríthatjuk vissza az erősödő szélsőséges gondolatokat, milyen válaszlépéseket szabad alkalmazni ezekkel szemben? Mindezekről az RMDSZ Szabadelvű Kör platformja kerekasztal-beszélgetésén vitáztak Kolozsvárott, majd az érdeklődők véleményeire is reagáltak. A párbeszédet Kustán Magyari Attila rögzítette.

Az elmúlt hónapokban Erdélyben is egyre inkább találkozhattunk azokkal a panelekkel, amelyek Magyarországon a mainstream médiában gyökeret vertek, és elfogadottá váltak. Bognár Zoltán, a Szabaldevű Kör elnöke szerint Romániában a szélsőséges eszmékkel romániai magyarokként persze gyakran találkoztunk, viszont nem lenne előnyös, ha a magyar nyelven elhangzó álláspontokat ne igyekeznénk ellensúlyozni. A szélsőséges eszmék világát megközelítendő a meghívottak biológiai, szociológiai, politikatudományi és antropológiai válaszokat adtak a felvetődő problémákra.
Síklaki István szociálpszichológus, az ELTE Társadalomtudományi Karának oktatója az internetes felületek elemzésével indított, kifejtve, hogy az online világ egyfelől olyan fórumoknak ad teret, ahol tömegpszichózis indul be, a résztvevők egymásra licitálnak a szélsőséges nézetek erősségében, másfelől jobban körülhatárolt csoportok használják ezt a médiumot, céltudatosságuk miatt nagyobb hatékonysággal. Kétélű tehát az internet, a kérdés csupán az, mi az oka annak, hogy a tömegpszichológiát elsősorban a szélsőjobb lovagolja meg, míg a mainstream, vagy liberális, mérsékelt konzervatív gondolkodásra épülő közösségek kevésbé aknázzák ki ezt a lehetőséget.
A kampányok levezénylésekor mindig felvetődik, hogy milyen típusú üzenetek mozgatják leginkább a szavazókat, a szakirodalom szerint pedig éppen a „soft”, azaz lágy témák – a túlságosan összetett témák nehezen kommunikálhatók. Bognár Zoltán felvetésére Síklaki úgy válaszolt, az emberi agy úgy van „kötve”, hogy a történések mögé más emberek tevékenységét látja bele, annak ellenére, hogy a világban gyakran a véletlenszerűség működik. Az egyszerű válaszok elfogadására így hajlamos, gyorsan megtalálja, kit tartson az ellenségének, ez alól pedig nehezen szabadul.

Ahol baj van, ellenségkép van Vannak periódusok, amikor az indulatok felerősödnek, ezek a jelenségek pedig általában a válságokhoz kötődnek Kozák Gyula szociológus, a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet kutatója szerint. A múlt rendszerben a román kulturális elitet a gazdasági rendszer megfosztotta a korábbi támogatásoktól, így ideológiát kezdtek gyártani a zsidó és magyar közösségek ellen. A kilencvenes évek elején magyar-magyar viszonylatban lejátszottak egy hasonló játszmát, ez azonban már egy morális válság eredményeképpen értelmezhető, a 45 év államszocializmus után érvényüket vesztő bejáratott szokások és normák miatt. A legutóbbi gazdasági válság idején a cigányellenes beszédmódok élénkültek fel, Kozák feltételezése szerint azért, mert arra a roma munkaerőre, amit addig toleráltak, már nem volt szükség – felmérések szerint ez a közösség sínylette meg leginkább a gazdaság hanyatlását.
Ennek kapcsán Síklaki egy ijesztő tapasztalatát mesélte el: egyetemisták körében készített felmérést az előítéletekkel kapcsolatosan, többek között a cigányok oktatásban való részesítéséről is kérdezte a diákokat. Szervezési okokból úgy alakult, a megkérdezettek egyik felét a taxisblokád előtt, a másikat már utána kérdezte, a válaszokból pedig egyértelműen kiderült, hogy az esemény mennyire befolyásolta őket, negatív irányban.

Hogyan nevezzük nevén?

Azzal kapcsolatosan, hogy a roma vagy cigány kifejezést ajánlottabb alkalmazni, Fosztó László antropológus azt javasolja, a közösség által elfogadott verzió mellett kell voksolnunk a politikai és közéleti beszédben. Õ maga ezért szakmai szövegekben a roma szót használja, ettől függetlenül nem ítéli el azt, aki a cigány kifejezés mellett dönt, amennyiben nem megbélyegző szándékkal jár el így, és amennyiben az illető csoport elfogadja ezt.


Kőkorszaki aggyal ma Vannak elméletek, amelyek szerint a világtörténelmet három nagy forradalom határozza meg: az agrárforradalom, amikor a mezőgazdaságra áttértek az emberek, a gépi forradalom, majd az utóbbi harminc évben zajló információs forradalom. Ennek az a legnagyobb újdonsága, hogy új társadalmi formákat és kommunikációs helyzeteket hozott létre, amelyekhez nincsenek megfelelő képességeink – egyszóval kőkorszaki aggyal próbálunk létezni az információs társadalomban, – összegezte Fosztó László antropológus, a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Eckstein-Kovács Péter jogász, Románia volt kisebbségügyi minisztere úgy fogalmazott, a román jogrendszer tiltja a diszkriminációt, ugyanakkor azt is kijelenti, hogy senki nem áll a törvények felett – „ez már olyan szép, hogy nem is igaz”, – tette hozzá. A következő szinten beszélhetünk a büntetőjogi eszközökről, az ország törvényei szerint adott esetben tizenöt év börtönbüntetésre is lehet számítani, ha például szélsőséges szervezetet támogatunk. Eckstein maga dolgozott ki néhány éve olyan törvénytervezetet – szakemberek bevonásával – amelyik kihágásokat büntet, pénzbírsággal. A kormányrendelet végrehajtására jött létre azon nyugat-európai mintára alakult ügynökségek egyike, amelyik Eckstein szerint bevált: az Országos Diszkriminációellenes Tanács. Ennek kapcsán elmondta, az emberek, „ha utolsó fasiszták, akkor is meg vannak sértődve, ha a tanács megállapítja, hogy ők fasiszták, és be kell fizessenek ötszáz lejt”, hiszen kellemetlen, ha az embereket elmarasztalják, de ami fontos: az intézmény működik. Véleménye szerint ezek a finomabb büntetések hatékonyabbak az erős megtorlásoknál, egyébként „hülyét kell csinálni” azokból, akik a kirekesztő érzeteket vallják, terjesztik stb. Fosztó László sepsiszentgyörgyi történettel példázta ezt: a város neves képzőművésze, Baász Imre a totalitárius rendszert egy elásott üres bőrönddel tette lóvá, hasonló forgatókönyvekre világszerte van példa.

Szótól a cselekedetig Síklaki szerint pontosan leírható a szélsőséges megnyilvánulások menetrendje: először megfogalmazódnak az erkölcsi, életmóddal kapcsolatos vélemények, ezek vádakká, sértegetésekké fajulnak, ezeknek pedig többnyire az a vége, hogy az emberek végül összecsapnak, egymásnak esnek a különböző felek. Ezeket a folyamatokat a hiteltelen politikum is kihasználja, ráerősítenek az érzelmekre, oldaltól függetlenül.
A közönség soraiból érkező véleményezek erről bővebben beszéltek: egy magát katolikusnak valló és nemzeti érzéseket tápláló hozzászóló elmondta, liberális körökből sértették már meg őt, ezért úgy gondolja, valóban nem csak a fehér, katolikus stb. embert jellemzi a kirekesztés és szélsőséges magatartás. A meghívott előadók elmondták, valóban mindenhol tapasztalni hasonló megnyilvánulásokat, azt azonban figyelembe kell vennünk, hogy a kiszolgáltatott helyzetű emberek körében – például a cigányság esetén – ritka a kirekesztés, sőt még a toleranciát sem gyakorolhatják olyan értelemben, hogy nincs hatalmuk, amivel visszaélhetnének.

Õszinte válaszokra van szükség

A kerekasztal-beszélgetést követően SÍKLAKI ISTVÁN szociálpszichológus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kar Szociálpszichológia Tanszékének tanszékvezető docense válaszolt az Erdélyi Riport néhány kérdésére, választ adva ezzel néhány olyan jelenségre is, amit a rendezvény során nem sikerült eléggé részletesen kifejtenie.

A szélsőséges eszmék és az összeesküvés-elméletek (legyen szó az emberek szándékos mérgezéséről, titkos társaságokról, stb.) gyakran egymásra találnak. Miért képes az emberi elme e gyakran teljesen elképesztő történeteket is elfogadni?

Az ember számára fontos, hogy úgy érezze, kiszámítható a világ. Ha olyan szituációval szembesül, amire nincs igazán jó magyarázat, akkor más embereknek tulajdonítja azt, hiszen az evolúció során a legfontosabb dolgok embertársainktól származtak. Ha már kialakult egy elképzelés az adott jelenség kapcsán, akkor az ember nem fogja elvetni azt, amit már olyan szépen kitalált, és ami biztonságot nyújtott neki. Hiába cáfolják később, főleg úgy, hogy nincs alternatívájuk rá, mert akkor még egyet csavar a történeten, így az elmélete még cizelláltabbá válik. Azért is fogadnak el összeesküvés-elméleteket az emberek, mert a válaszok túlságosan bonyolultak vagy bizonytalanok ahhoz, hogy a lelki nyugalmukat helyreállítsák tőlük.

Milyen álláspontot foglal el a gyűlöletbeszéd tiltása kapcsán? Sokan úgy érvelnek, a szólás szabadságát nem kellene korlátoznunk már csak azért sem, mert szerintük az ilyen megnyilvánulások nem vezetnek el a tettlegességig.

Ez az a dilemma, ami meglátásom szerint soha nem dőlt el egyértelműen, és államonként más-más véleményt alakítottak ki róla. Azt gondolom, az egyszerű tiltás nem számít jó hatásnak, mert adott esetben bumeráng-hatást érhetünk el vele. Ellene azonban fel kell lépni, mert tudjuk, hogyha az beépül a társadalomba, akkor olyan dolgokat tesz elfogadhatóvá, amik egyébként nem volnának azok. Nem az egyszerű adminisztratív tiltás híve vagyok, hanem egy jól megtervezett társadalmi reakcióé.

Erősödnek az Ön által említett társadalmi reakciók Magyarországon?

Nem eléggé. Gesztusokat látunk, akár a politika részéről tett őszinte megnyilvánulásokat is, oldaltól függetlenül, de a probléma éppen abban rejlik, hogy erős, hiteles, nem számító társadalmi válasz kevés van. Amikor a zsidók listázásáról beszélt egy jobbikos képviselő a parlamentben, és többpárti reakció született rá, minden szereplő számító volt, mert a beszédekben mindannyian a saját politikai érdekeiket is képviselték.

Milyen szerepe van a sajtónak a szélsőséges eszmékkel szembeni ellenállásban? A nemrég zajló Élet menetével kapcsolatos cikkeknek már a címeiben is szerepelt a szélsőjobb provokációja, tehát akarva-akaratlanul teret kaptak a nézeteik.

Ez a sajtó örök dilemmája, nem is igazán lehet mit változtatni rajta. A sajtónak tennie kell a maga dolgát, hajkurásznia kell a híreket, mert ez a lételeme, ahogy az embereknek is, akik olvassák. Ezzel szemben egy egészségesebb társadalomra van szükség, amelyik megteszi azokat a gesztusokat, amelyek ellensúlyozzák a szélsőséges megnyilvánulásokat. A melegeké egy jó példa erre, mert amikor Bécsben zajlik a felvonulásuk, akkor együtt menetel velük a teljes politikai paletta – Magyarországon legfennebb egy közleményt adnak ki róla. Ha ez másképp volna, a sajtó sem tudna elmenni az eset mellett, és oda kellene írnia, hogy ott volt a tömegben Áder János a kackiás bajszával.

A beszélgetés során azt mondta, a néhány évvel ezelőtti romagyilkosságokat követően azt javasolta, a megfélemlített emberek indítsanak polgárháborút. Miért érzi úgy, hogy ilyen erős megmozdulásra volna szükségük?

Ez nyilván provokatív válasz volt, de azt gondolom, van a kiszolgáltatottságnak olyan pontja, amikor ahhoz, hogy kiszabadulhasson belőle az adott kisebbség, harcolnia kell. Így jártak el a feketék is az Egyesült Államokban, persze a két esetet nem lehet összehasonlítani, de arra az öntudatra ébredésre volna szükség, ami ott zajlott, és amit sajnos még nem tapasztalok.




Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!