„Nem tartok ettől a kihívástól”
2014. 07. 20. 14:12A sajtó firtatni kezdte BIRÓ ROZÁLIA vagyonát, állítólagos összeférhetetlenségi ügyét, és sokan kifogásolták azt, hogy az eddigi romániai művelődési miniszterektől eltérően nincs sok köze a kultúrához. Minderről Cseke Péter Tamás kérdezte a kulturális miniszteri és a kormányfőhelyettesi tisztség várományosát.
Mennyire okozott dilemmát a döntés, amikor az RMDSZ elnöke felkérte, hogy vállalja el a kormányfőhelyettesi és a kulturális miniszteri tisztséget?
Elég komoly dilemmát jelentett. Részben azért, mert úgy gondoltam: az én másfél éves országos politikai tapasztalatom nem biztos, hogy elég e két tisztség betöltésére, elsősorban a miniszterelnök-helyettesi posztnak a megfelelő ellátására. Emellett nem tudom, egy férfi politikus miként dolgozza fel, hogy a családjától külön kell élnie hét napból hat és felet. Egy női politikus ezt nehezebben kezeli, különösen ha két, aránylag kicsi gyermeke van. Ezért a döntés meghozatala előtt konzultáltam a családommal is.
Mit gondol arról, hogy Románia első női miniszterelnök-helyettese lesz?
Szeretem a kihívásokat. Szeretek döntéseket hozni, és ezeknek vállalom is a következményeit. Nem tartok ettől a kihívástól. Türelmetlenül várom, hogy nekifoghassak dolgozni az új tisztségeimben. Jövő héten már leülök egyeztetni a Bihar megyei kulturális szaktekintélyekkel, mert tudni szeretném, milyen gondokkal küzdenek.
Alig jelentették be a jelölését, máris támadták a sajtóban. Például azzal, hogy az eddigi romániai kulturális miniszterektől eltérően nincs sok köze a kultúrához. Mi erre a válasza?
Erről azt gondolom: sokkal inkább egy jó menedzserre van szükség a minisztérium élén, aki a szűk anyagi lehetőségek között hatékonyan tudja a tárca tevékenységét irányítani, mint kulturális szaktekintélyre, íróra, költőre, színészre, képzőművészre. Azért is jó menedzser kell erre a tisztségre, mert a szaktekintélyeket egy asztalhoz kell ültetni és arra ösztönözni, hogy számukra elfogadható megoldások szülessenek, a megoldás gyakorlatba ültetése pedig a menedzser-miniszter feladata.
Téma volt a médiában a vagyona is. Az egyik leggazdagabb romániai magyar politikusként emlegetik. Mit tud felhozni a „mentségére”?
Ha valakinek a vagyonáról beszélünk, előbb meg kell nézni a múltját. Saját vállalkozásaim voltak 1990 májusától 2000-ig. Amikor elkezdtem a politikai karrieremet, lemondtam a cégeim vezetéséről. Jelentős vállalkozásaim voltak: 1997-ben például igen komoly összegért adtam el azt a kábeltévét, amelynek 45 ezer előfizetője volt. Ugyanakkor a férjemnek is vállalkozásai vannak, és ha megnézik a vagyonnyilatkozatomat, egy dolog visszamenőleg is világosan látszik: egyetlen ingatlanunkat vagy vagyontárgyunkat sem vettük az államtól vagy adtuk el az államnak vagy állami cégnek, tehát semmilyen ilyen jellegű összefonódás nincs a múltamban. Egyébként úgy gondolom: aki be tudja bizonyítani azt, hogy családja költségvetésével hatékonyan tud gazdálkodni, annak nagyobb esélye van arra, hogy a közpénzekkel is felelősségteljesen és sikeresen gazdálkodjon.
Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség vizsgálódott amiatt, hogy 2006-ban, Nagyvárad alpolgármestereként és a Partium Alapítvány alapító tagjaként engedélyezte egy nagyváradi központi épület bérlését az alapítvány számára. Mit tud mondani erről az ügyről?
A Partium Alapítvány a partiumi magyar kultúra népszerűsítésére, támogatására jött létre. Az alapítvány egy versenytárgyaláson elnyerte a Nagyváradon Léda-házként emlegetett ingatlan bérleti jogát. Ebben az ingatlanban lakott Ady Endre Lédája, és az alapítvány azzal a céllal vette volna bérbe, hogy emlékházat hozzon létre benne. Én az önkormányzat nevében, egyébként polgármesteri felhatalmazással a városháza nevében aláírtam a bérleti szerződést. Ezt végül a Partium Alapítvány nem írta alá és nem is vette végül át az épületet, mert olyan állapotban volt, hogy életveszélyes volt a használata. Az ANI három vádat is megfogalmazott ellenem: az egyik volt az érdek-összeférhetetlenség, a másik a károkozás, mert az alapítvány végül nem vette át az épületet. A harmadik az volt, hogy nem lett volna jogom önkormányzati vezetőként bérbe adni állami tulajdonban lévő ingatlant. Ezt a két utóbbi vádat idén márciusban ejtették, mert egyik sem állt meg a lábán. A legfelsőbb bíróság július 8-án az érdek-összeférhetetlenségi vádat is alaptalannak mondta ki, mert amikor a szerződést aláírtam 2006-ban, a büntető törvénykönyv ezt nem minősítette bűncselekménynek.
A román sajtó szerint belesétált az egyik kereskedelmi rádió műsorvezetőjének csapdájába, és a román biped szó értelmét nem ismerve azt nyilatkozta, hogy Nagyváradon nincsenek kétlábú gyerekek. Ennek kapcsán sokan megkérdőjelezik a román nyelvtudását. Tudna erre reagálni?
A műsorvezető a kétlábú (biped) elnevezést használta a kéregető gyerekekre, és én abban az interjúban rátértem arra, hogy én nem nevezném kétlábúaknak a kéregetőket. Ez a rész a műsorban már nem hangzott el, ám a telefonos interjú nincs felvéve, úgyhogy ezt nem tudom bizonyítani. A román nyelvtudásomról pedig annyit mondok: a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem közgazdasági szakát végeztem román nyelven, kilencesnél nagyobb médiával. Nem beszélem anyanyelvi szinten a románt, örülnék, ha úgy beszélném, de természetesen tökéletesíteni fogom a nyelvtudásomat.
Mikorra várható a kinevezése?
Kelemen Hunor augusztus 1-jei hatállyal mondott le. Gondolom, hogy e dátum után a lehető legrövidebb időn belül átvehetem a mandátumomat. Minél előbb folytatni szeretném az elődöm által megkezdett projekteket.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!