„Ez a 6–3 mese habbal”

2012. 12. 06. 11:33
„Ha erőt, egységet mutatunk fel a román parlamentben, akkor meg tudjuk akadályozni a romániai magyarság számára előnytelen intézkedések meghozatalát” – jelentette ki lapunknak BORBÉLY LÁSZLÓ. Az RMDSZ politikai alelnökét, Maros megyei képviselőjelöltjét Cseke Péter Tamás kérdezte.

Van-e valamilyen szerepe az RMDSZ és az MPP vezetői kolozsvári találkozójának abban, hogy a polgári párt végül elállt önálló jelöltek indításától?

Az MPP jelöltállítása nem volt téma ezen a találkozón. Az volt napirenden, hogy mi legyen a december 9-i választások után. Mi bárkivel leülünk tárgyalni, aki úgy gondolja, hogy együtt tudunk tenni valamit az erdélyi magyarság érdekében. A Magyar Polgári Párt rájött arra – s a politikai porond józan szereplői ugyanígy gondolkodnak szerintem –, hogy semmi értelme az RMDSZ ellen indulni. Azért nincs értelme, mert nincs esélyük. Nincs esélye sem az MPP-nek, sem az EMNP-nek. Feltenném a retorikai kérdést: vajon mi munkál az EMNP-ben, amikor jelölteket állít az RMDSZ ellenében? Mert szerintem egyértelműen nem a magyar érdekeket szolgálják. Az MPP úgy döntött, hogy nem állít jelölteket, és bölcsen döntött.

Az önkormányzati választásokon még hárompárti verseny volt, az RMDSZ mégis több szavazatot szerzett, mint négy évvel ezelőtt. Első látásra úgy tűnik, az RMDSZ-nek könnyebb dolga lesz decemberben, mert csak egy magyar ellenfele lesz a választásokon. Tévedek?

Téved, ezek nagyon nehéz választások lesznek az RMDSZ számára. Egyrészt el kell érnünk az ötszázalékos parlamenti küszöböt, másrészt az a célunk, hogy erős frakcióink legyenek a parlamentben, mert bele akarunk szólni az ország dolgaiba. Én nem értem azokat, akik azt mondják: merjünk kicsik lenni. Akik ezt mondják, úgy gondolják: nem is olyan nagy tragédia, ha hat vagy hét magyar képviselővel, három-négy szenátorral kevesebb jut be a parlamentbe. Hát hogy lehet így gondolkodni? Egyértelmű volt 1990 után, hogy azért tudtunk beleszólni fontos kérdésekbe, mert mindig is többen voltunk és többen is leszünk a parlamentben, mint a többi kisebbség. Harminc-harminckét RMDSZ-es honatya harminc-harminckét magyar szavazatot jelent a román parlamentben. Azért sem értjük a Tőkés László és Toró T. Tibor által fémjelzett pártocska döntését, mert korábban még azt mondták: az önkormányzati választásokon megmutatkozik a politikai erejük. Bebizonyosodhat, hogy meghatározó erőt képviselnek az erdélyi magyar politikában. Hát nem így volt. Az önkormányzati választásokon az erdélyi magyarok érezték azt, hogy – ilyen vagy olyan hibái ellenére – az RMDSZ erőt sugárzik, meg tudja védeni a magyar közösséget, ezért nekünk szavaztak bizalmat. Számunkra a választási eredmények tükrében egyértelmű volt, hogy leülhetünk tárgyalni stratégiai kérdésekről az EMNP-vel, ám a parlamenti választásokon csak az RMDSZ indít jelölteket. Nem ültek le velünk tárgyalni, hanem a sajtón keresztül üzengettek. Ezzel óriási hibát követtek el az erdélyi magyarság szempontjából, mert gyengíthetik a parlamenti képviseletét. A kérdésre visszatérve: számunkra azért is lesz nehéz ez a választás, mert várhatóan nagy arányú lesz a román szavazók mozgósítása, ezért nekünk is nagyon meg kell mozgatnunk a választóinkat.

A hivatalos kampánykezdet előtt már tudni lehetett: az EMNP az alternatív küszöbre, a „bűvös” 6–3-ra alapozza a kampányát, és arról győzködi az embereket, hogy két magyar párt is bekerülhet a parlamentbe. Mi a válaszuk erre?

Ez a 6–3 mese habbal. Hál’ istennek a magyar választók sem értik, mit is akar az EMNP. Valóban van egy alternatív küszöb, de azt csak egy amatőr gondolja, hogy mi egymást közt megbeszéljük, miként osszuk el a kerületeket úgy, hogy ezzel a küszöbbel az RMDSZ és az EMNP is bekerüljön a parlamentbe. A számok ugyanis azt mutatják, összesen alig van annyi magyarok számára befutó szenátori és képviselői hely, hogy az két pártra is elegendő mandátumot biztosítson. Ez a 6–3 tehát porhintés, megtévesztése a választóknak. Meggyőződésem: nemcsak a 6–3-at nem fogja elérni ez a pártocska, de egyetlen képviselői vagy szenátori mandátumot nem tud majd elnyerni, mert a választók bölcsebbek, mint gondolnák. Ott baltázták el a becsületüket, amikor olyan kerületekben is indítottak jelölteket, ahol az RMDSZ eddig is visszaosztásból kapott mandátumot. Arad, Brassó, Máramaros megyében egyértelmű, hogy semmi értelme indulni ellenünk.

Ha semmi értelme, akkor ön szerint miért indítanak mégis jelölteket?

Megpróbálják elérni azt, hogy az RMDSZ meggyengüljön, ne jusson be a parlamentbe. Ugyanezt akarják a román nacionalista pártok is. Tehát sajnos az EMNP román érdekeket szolgál, amikor jelölteket indít a választásokon. Még szomorúbb, hogy nem az RMDSZ-nek ártanak ezzel, hanem a romániai magyarságnak. Ezt a romániai magyarság érzi és szankcionálni fogja.

Még el sem kezdődött a kampány, máris nyilatkozatháború és politikai hirdetésháború bontakozott ki az RMDSZ és az EMNP között. Ezek szerint negatív kampány lesz mindkét oldalról?

Részünkről nem lesz negatív kampány. Amit én eddig elmondtam, az sem volt negatív kampány, hanem az igazság kimondása. Mi nem személyeskedünk, nem próbálunk meg lejáratni másokat. De azért nem tudjuk nem kimondani és nem felhívni a figyelmét a magyarságnak arra: nagy veszélyben vagyunk, ha nem megyünk el szavazni. Most már mindenki tudja Tőkés Lászlóról, hogy az RMDSZ-lista első helyéről került be az Európai Parlamentbe, azóta is az RMDSZ-t bírálja úton-útfélen, majd egy új pártot hozott létre az RMDSZ ellenében. Mindenki számára egyértelmű, hogy Tőkés bábáskodott az EMNP létrehozásánál.

Az RMDSZ vezetői többször hangoztatták, hogy azoknak a szavazataira is számítanak, akik korábban nem a tulipánra ütötték a pecsétet. Mi az üzenetük számukra?

Higgyenek abban, hogy ha erőt, egységet mutatunk fel a román parlamentben, akkor meg tudjuk akadályozni a romániai magyarság számára előnytelen vagy káros intézkedések meghozatalát. Ilyen intézkedés lett volna az ország új területi-közigazgatási felosztása a romániai magyarság számára előnytelen módon, amit egyszer már sikerült megakadályoznunk, ám ez a kérdés jövőre újból napirenden lesz. Ugyanakkor fontos szavunk lesz az alkotmány módosításakor is, amelyhez kétharmados többség kell majd jövőre a parlamentben. Bele tudunk szólni olyan fontos kérdésekbe is, mint a magyar nyelvű marosvásárhelyi orvosképzés ügye. Ehhez azonban ott kell lennünk a parlamentben. Én remélem, ezt mindenki megérti, és a magyarok nagy számban mennek el szavazni decemberben.

Az EMNP jelöltjei jobbára ismeretlenek. Ám Sepsiszentgyörgyön sikerült meggyőzniük Sánta Imrét, akinek a neve a Mikó-ügy kapcsán vált ismertté, hogy induljon a választásokon Markó Attila, a Mikó-per egyik vádlottja ellen. Ezt hogyan kommentálja?

Indulását Sánta Imrének saját lelkiismeretével kell megtárgyalnia. A lelkész egyértelműen kiállt korábban Markó Attila mellett és amellett, amit a kisebbségügyi államtitkár a Mikó-ügyben képviselt. Sánta Imre kimondta többször, hogy a politika ne szóljon bele a Mikó-ügy iránti magyar szolidaritási akciókba. Most pedig egy politikai párt színeiben indul éppen Markó Attila ellen. Ez abszurd helyzet. Sánta Imrének fel kell ismernie, hogy ebből ő csak veszíthet. Sajnálom a lelkészt, hiszen mindenki elismerte a Mikó-ügy melletti kiállását, ám ezzel a lépésével sokaknak csalódást okozhatott. Az is lenne a tanácsom számára: gondolja meg magát, még nem késő elállnia a jelöléstől.

Kelemen Hunor szövetségi elnök szerint két-három mandátumot is veszíthet az RMDSZ az EMNP indulása miatt. Ezt hogyan látja?

Valóban körülbelül ennyi mandátumot veszíthetünk a magyar–magyar verseny miatt. Van például olyan kerület Maros megyében, ahol az EMNP-s jelölt indulása ötven százalék alá szorítja az RMDSZ-es jelölt szavazatarányát, s így már csak visszaosztásból kaphat mandátumot. A szórványkerületekben eddig is kínkeservesen, visszaosztásból kapott az RMDSZ parlamenti helyeket. Ezért még egyszer hangsúlyoznám: óriási felelőtlenség volt az EMNP részéről, hogy jelölteket indítottak ellenünk a választásokon. Ám mi mindent megteszünk azért, hogy ne veszítsünk mandátumokat.

Ön is indul egy újabb képviselői mandátumért, ám más választókerületben, mint négy évvel ezelőtt. Miért váltott kerületet?

Nem szoktam elbújni a kényelmetlen kérdések elől. Hallottam olyan vélekedéseket, hogy azért cseréltem Kerekes Károly képviselőtársammal kerületet, hogy nagyobb eséllyel kerüljek be a parlamentbe. Ez nem igaz. Meggyőződésem, hogy mindketten nyerni fogunk a választókerületünkben, tehát nem ezért cseréltünk. Az egyik ok az volt, hogy a Nyárád menti régióhoz közel állok, sokat segítettem a térségen. Pozitív élményeim voltak, amikor felkerestem mind a tizenkilenc község polgármesterét. A másik ok az volt, hogy – ezt nem rejtem véka alá – nem a legjobb a viszonyom a marosvásárhelyi RMDSZ-szervezettel. Nem egyeztek az elképzeléseink a szervezet jövőjével kapcsolatban. Azt mondtam, nem akarok a kerékkötőjük lenni, inkább máshol indulok. Most a közös érdek az, hogy összefogjunk, és megnyerjük a választásokat.

Mire építi az egyéni kampányát?

A plakátjaimon az olvasható: „A tettek embere.” Az emberek tudják, miket vittem véghez az elmúlt huszonhárom évben: nemcsak a szavak embere vagyok, hanem a tettek embere is. Erre építem a kampányomat. Meggyőződésem, hogy tudok segíteni annak a régiónak, ahonnan a szavazatokat várom. Remélem, meg tudom győzni a Nyárád-mentieket, szovátaiakat arról, hogy a következő négy évben is sok mindent tudok majd tenni az érdekükben.

Mit tud az EMNP-s ellenjelöltjéről, László György vállalkozóról?

Nem foglalkozom az ellenjelöltjeimmel. Érdekes módon abban a kerületben, ahol én indulok, egyetlen román és négy magyar ellenjelöltem van. Tehát a román pártok is magyar jelölteket indítottak.

Az ügyészek bűnvádi eljárást próbáltak kezdeményezni ön ellen, a parlament ezt megakadályozta. Befolyásolhatja-e negatívan ez az ügy az esélyeit?

Remélem, hogy nem. Engem is meglepett, milyen pozitív visszajelzéseket kaptam az emberektől, amikor megkezdődött az ügyészségi vadászat ellenem. Egyértelműen politikai indíttatású akcióról volt szó. Hangsúlyoznám: engem nem a mentelmi jogom védett meg a bűnvádi eljárás beindításától. A parlament állapította meg, nagy szavazattöbbséggel, hogy az eljárás megkezdése nem indokolt, mert politikai indíttatású a gyanúsítgatásom. A nagy szavazattöbbség is bizonyítja: nem pártpreferenciák alapján döntöttek a képviselőtársaim, hanem annak alapján, amit a bűnvádi dossziéban láttak. Vagyis azt, hogy ez voltaképpen politikai dosszié, nem történt semmilyen bűncselekmény.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!