Törvényecskét tessék!
2012. 09. 27. 11:43Nem szép, hogy az egyéb kisebbségek parlamenti csoportja a kormányzó koalícióval különalkut kötött a teljességgel felpuhított kisebbségi törvény elfogadására, de azért oly rettenetesen nem lehet haragudni rájuk, árulót kiáltva. Emberileg és politikailag érthető ez a kis kompromisszum. Végső soron érdekük, hogy valamilyen eredményt felmutassanak a választások előtt, feltételezem, hogy a legtöbb pár ezres, pár tízezres közösség vezetője újabb mandátum reményében vág neki a kampánynak, S ha az új jogszabály kicsit sárga, kicsit savanyú is, arra mindenesetre jó, hogy eldicsekedhessenek vele az övéiknek. Az is érthető, hogy a buliból eleve kihagyták az RMDSZ-t, hiszen arra aligha számíthattak, hogy a magyar törvényhozók a kulturális autonómia nélkül dalolva megszavaznák a jogszabályt.
Az USL magatartása is érthető, valamilyen, a kisebbségek helyzetét rendező jogszabály megszületik decemberig, Brüsszelben lehet vele dicsekedni, hozzátéve, hogy tizenvalahány etnikum törvényes képviselője támogatta azt. Még azt is hozzátehetik majd, hogy bezzeg Budapesten még mindig nincs parlamenti képviselete a nemzeti kisebbségeknek. S milyen igazuk van, hogy mondják.
Az egyik remélt eredmény az úgynevezett kisebbségi hatóság létrehozása lenne, amiről ma még persze nem tudjuk pontosan, hogy eszik-e vagy isszák, ám a kisebbségiek és a szociál-liberálisok alkujának van egy másik, fontos momentuma, ami a kisebbségi szervezetek költségvetési finanszírozását illeti. Támogatnak, tehát vagyok, akár kulturális autonómia nélkül is, hát ez van, mondhatják a bolgárok, ukránok, török-tatárok stb. szervezetinek vezetői, s legyünk őszinték, különösen akkor, ha e támogatások nem túl jelentékeny részét flekkenezik el, hanem az zömében hasznosul kulturális-oktatási programok támogatására, ebben sem láthatunk túl sok kifogásolnivalót.
Az ellen az RMDSZ sem hiszem, hogy komoly kifogásokat emelne, ha a kisebbségi szervezetek finanszírozása stabil törvényi háttérrel valósul meg, kiszámíthatóvá válna függetlenül attól, hogy az érdekvédelmi szervezet kormányon van-e vagy ellenzékben. Persze, a szövetség más kategória, valóságos politikai tényező, adott esetben akár kormányzati szerepet is vállalhat, ha a választási eredmény, illetve az eredmények utáni politikai mozgások ebbe az irányba mutatnak. Természetesen az csapda lenne, muníció a politikai ellenfeleknek, hogy kizárólag a finanszírozásra vonatkozó paragrafusok miatt sietnének megszavazni a lényegétől megfosztott törvényt. Hát akkor mit lehet tenni?
Az a kérdés, van-e mozgástér a kiüresített jogszabály erősítésére, bővítésére, akár a kisebbségek frakciójával, akár a koalícióval tárgyalva. Nyilván van az a pont, amikor ha nem is adhatja meg az RMDSZ támogató szavazatát, de legalább tartózkodik a jogszabály elfogadásakor. Még ha a pohár félig üres is lesz, a félig tele pohár vizét sem biztos, hogy érdemes kilöttyenteni.
Szűcs László
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!