Tömbben az igazság
2011. 02. 01. 14:36Ha az ország schengeni integrációjának gyakorlatilag már annyi, legalábbis a márciusi időpont esélyei Románia számára a nulla felé közelítenek, az ország politikai alakulatai maguk próbálkoznak integrálódni – ha nem is a választókkal, legalább egymással. A kormányzó liberális-demokraták – akik nevében a liberális jelző éppoly vicces és tartalom nélküli, mint az ellenzéki nemzeti liberálisokéban – azzal a pártocskával szerveznek közös Pólust, amely a parlament függetlenjeiből alakult, ideológiáját az ócskasoron vette, támogatottságának méréséhez pedig precíziós eszközök kellenek. A jelen politikai helyzetben óva inteném a két tömörülés vezetőit attól, hogy közös listán induljanak jövőre a választáson, hiszen előfordulhat, hogy még a tíz százalék elérése is megoldhatatlan feladatnak bizonyul.
Nem kevésbé cifra a fent már említett PNL összeborulása a legutóbbi parlamenti választáson még a szociáldemokraták kalapjának bojtjaként díszelgő Konzervatív Párttal. A baloldalról a szabadelvűek közé botló konzervatívok ugyancsak nem nagyon lépik át a román választópolgár ingerküszöbét, s a frigy, a Jobbközép Szövetség megalakulásakor hangoztatott közös értékrend és a szolid elvi alapok alighanem Crin Antonescuék ama szándékát mutatják, hogy kár lett volna a Szociáldemokrata Pártot erősíteni azzal az egy egész valahány tized százaléknyi remélt támogatottsággal, amit a PC hozhat a közös jobbközép konyhára.
A két fenti, tréfás tömbösödésnél érdekesebb lehet a két valóban nagy, s jelenleg impozáns, együtt hatvan százalék fölötti támogatottságú ellenzéki pártnak a fellépése. Az, hogy a közös célokért – Bãsescu államfő mielőbbi eltávolításáért, s a Boc-kabinet leváltásáért – képesek-e hatékonyan együttműködni, illetve a két párt országos vezetőségei rá tudják-e venni az összefogásra valamennyi megyei szervezetüket. Hiszen vannak megyék, nagyvárosok, ahol például a liberálisok ma az RMDSZ-szel közösen gyakorolják a helyi hatalmat. Aligha lesz könnyű feladat a helyi szinteken gyakran ellenséges liberálisoknak és szociáldemokratáknak közös jelölteket találniuk a polgármesteri vagy megyei tanácselnöki tisztségekre, ha viszont találnak, nagyot nyerhetnek jövő nyáron.
Egy másféle tömbösödési, illetve regionalizálódási folyamat magán az RMDSZ-en belül is zajlik. Az elnöki tisztségért küzdő három politikus csatájánál kevesebb figyelmet kapott, hogy a kongresszust előkészítő szabályzatmódosító bizottság rábólintott arra a – kongresszusi megerősítést igénylő – javaslatra, hogy megyehatárokon átlépő, regionális területi szervezetek alakíthatók. Márpedig ez azt jelenti, alaposan átrajzolódhat a szövetség politikai térképe, a székelyföldi és a partiumi integrálódás akár két erős, gyakran eltérő érdekű pólus létrehozását eredményezheti. Ugyancsak a különböző érdekek, regionális szempontok erősödésével járhat az eddigi Országos Önkormányzati Tanács tagolódása négy különböző regionális testületté. E változások jó esetben a működés hatékonyságát is hozhatják, de megvan a lehetősége annak is, hogy éleződnek a konfliktusok az országos és regionális vezetők között, illetve egyre nehezebb lesz összeegyeztetni a helyi érdekeket a közös, összerdélyi érdekekkel. Márpedig ez a közös érdekképviselet tudtommal hozzátartozik az RMDSZ alapfelszereltségéhez.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!