Hármas befutó
2011. 02. 24. 15:45Hosszú és zavarba ejtő kampányt követően – lapzártánk után – választ új elnököt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. Ezzel az a vita is lezárul egyben, hogy Markó Béla visszavonulása az irodalom felé jókor tett lépés volt-e vagy sem. Mindenképpen új korszak kezdődik a szervezet életében, s nem csupán a vezető személyének a változása miatt. A szabálymódosító javaslatok elfogadása esetében magának a Szövetségnek a szerkezete is nem kis mértékben átrendeződik. Hogy javára szolgálnak-e majd ezek a módosítások, azt ugyanúgy a gyakorlat igazolhatja, mint az új elnök alkalmasságát.
Talán érdemtelenül, de érthető módon szorultak a három jelölt vetélkedésének árnyékába a változó működési formák, s a kívülálló avagy a téma iránt kevésbé érdeklődő joggal hihette azt, hogy őt magát szólítják urnához az urak. Hiszen a jelöltek kampánya mintha nem csupán a szavazni jogosult 555 kongresszusi küldöttet vette volna célba, gyakori sajtótájékoztatók, televíziós vitaműsorok, elektronikus kampánylevelek mellett klasszikus fizetett hirdetés formájában is szembesülhettünk az RMDSZ közelgő tisztújításával. Február második felére mindenképpen ez lett a vezető téma a romániai magyar nyilvánosságban.
Ugyancsak zavarba ejtő a három jelölt időnkénti éles hangú verbális összecsapása. Mintha a politika színpadának három különböző, távoli részéről érkeznének. Az eddigi ügyvezető elnök érthető szándéka volt, hogy önálló személyiségét és önálló politikai elképzeléseit hangsúlyozza, illetve azt, hogy az RMDSZ önállóságának megőrzésére az ő megválasztása esetében a legnagyobb az esély. Ezt Kelemen Hunor nyilván sikerrel kommunikálhatja, hiszen egyik vetélytársa, Eckstein-Kovács Péter – akinek szónoki teljesítménye a leginkább figyelemre méltó – a mai napig az államfő tanácsosa, azé az elnöké, aki pár éve még mindent megtett azért, hogy az RMDSZ-szel szemben annak erdélyi ellenzékét hozza helyzetbe, segítse párttá válásukat. Az idők persze változnak, most ismét alakulóban az RMDSZ újabb versenypártja, de ehhez a segítséget – politikait is, infrastrukturálisat is – most nem Bukarestből, hanem Budapestről kapják. (Ráadásul a bejegyeztetéshez elismerten ideális hátteret kínáló erdélyi Demokrácia Központok székelyföldi avatóin gyakran RMDSZ-es tisztségviselők is jelen vannak.) S itt az újabb zavarba ejtő momentum, a harmadik jelölt, Olosz Gergely éppen arra a politikai háttérre hivatkozva kéri a küldöttek bizalmát, amely éppen az újabb Tőkés-féle párt létrehozásán dolgozik. Akkor most Tőkésnek az RMDSZ élére való visszatérése a cél, vagy az RMDSZ későbbi beterelése egy közös zászló alá? Miközben – hogy teljes legyen a zavarom – alig pár napja a magyar kormány második embere az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának fontosságát méltatta, miközben néhány nappal korábban még a Szövetség sarokba szorítása tűnt követendő célnak. Annak, hogy a Semjén Zsolt által üdvösnek tartott szerep megőrződjön, minimális feltétele a parlamenti képviselet megőrzése. Ez az, amit kockáztatni súlyos politikai hiba lenne. Feltehetően a küldöttek többsége is így gondolja.
Zavarba ejtő a három jelölt időnkénti éles hangú verbális összecsapása
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!