Füstre menő terv

2013. 11. 18. 10:23

A kormányfő helyettese nem lát kivetnivalót az egyházak adómentességében, mondván a hitre nem lehet adót megállapítani. Ez akár igaz is lehet, bár a hit értéke aligha fejezhető ki számokban. Az viszont kimutatható, hogy a hazai ortodox egyház 2011-ben több profitot termelt, mint a McDonald's. Szűcs László vezércikke.

Aligha állítunk meglepőt azzal, hogy Románia készülő 2014. évi költségvetési törvényének két fontos vesztese lesz: a kultúra és az oktatás. Pedig elég csak a filmre és a színházra gondolni, hogy lássuk, ma nemzetközileg versenyképes mindkettő, s az egyetemi kutatóközpontok is képesek kiemelkedőt produkálni, lásd a minapi híreket a reményt keltő kolozsvári művér-kísérletekről. Félő, hogy ezekhez harmadikként csatlakozik az egészségügy is, hacsak a kormány meg nem hátrál a szakszervezetek fenyegetései nyomán, esetleg egy általános doktorsztrájktól. De napok óta kint vannak az utcán a diákok is, akik nem kevesebbet kérnek, mint azt, hogy a jelenlegi 3 százalékról a korábbi vállalásoknak megfelelően 6 százaléknyi pénz jusson a bruttó nemzeti össztermékből az oktatásügynek. Ugye, sejtik, hogy ez utóbbinak mennyi a realitása?
Pedig első látásra egész decens adatokat böngészhetünk, alacsony infláció, tisztességes gazdasági növekedés, viszonylag kezelhető hiány, itt-ott némi bérrendezés, nyugdíjemelés. E kép csalókaságát mi sem jelzi jobban, mint az a humoristáknak alapanyagot kínáló ötletelés, ahogy a kormány növelni igyekszik a bevételeket. Ilyen a villanypóznákra, mobiltornyokra, halastavakra, zagytározókra, közúti jelzőtáblákra kivetett különadó. Hogy mennyivel gazdagszik az állam egy-egy behajtani tilos, netán balra kanyarodni tilos tábla után úgy, hogy ezeket a táblákat zömében az állam maga helyezte ki, azt nem tudom. De ha már lesz kémányadó, igazán sarcot vethetnének ki a benne kavargó füstre is. Kevésbé mosolyt fakasztó ötlet az üzemanyagok jövedéki adójának újabb emelése. Ne feledjük, az úthasználati díj emelése is friss élmény, hamarosan ismét Romániában tankolhatnak a térségben a legdrágábban az autósok. S miközben az utak, üzemanyagok, újabban a táblák is a költségvetést gazdagítják, továbbra sincs semmi garancia arra, hogy rövidesen elkészülne az erdélyi autósztráda. A drága benzin országának fővárosából egyetlen szomszédos állam fővárosába nem lehet autósztrádán eljutni.
Marad persze továbbra is kiemelten támogatott „ágazat”. Az egyházak, kiemelten az ortodoxia pénzelése továbbra sem lassul, annak ellenére, hogy adófizetésben is messze elmaradnak a pópák a póznáktól. És a kormányfő helyettese, a baloldali politikus Dragnea, – akit az sem zavar, hogy a még csak papíron létező decentralizáció lemaradt a versenyfutásban az ezt finanszírozó költségvetéstől – nem lát semmi kivetnivalót az egyházak adómentességében, mondván a hitre nem lehet adót megállapítani. Ez akár igazi is lehet, bár a hit értéke aligha fejezhető ki számokban. Az viszont kimutatható, hogy a hazai ortodox egyház 2011-ben több profitot termelt, mint a McDonald's. Az oszlopszentjét neki!



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!