Egy füst alatt

2011. 09. 19. 09:44Jövőre választások lesznek Romániában. Nagyjából ennyi az, amit ma biztosan ki lehet jelenteni a témával kapcsolatban. Ugyan a helyi, megyei tanácsok, polgármesterek mandátuma hozzávetőleg a következő év feléig tart, a kormányzó liberális-demokraták biztosra mondják, hogy az önkormányzati választás a parlamentivel egy időben, jó egy év múlva, 2012 novemberében lesz. Bár az összevont időpont sem mellékes – erre vissza is térünk –, a legtöbb vita a koalíción belül arról folyik az álláspontok eddigi közeledése nélkül, hogy tisztán egyéni választókerületes szisztéma szerint voksoljunk-e, vagy az RMDSZ és a további kisebbségi szervezetek által támogatott vegyes megoldást alkalmazzák-e. Utóbbit német választási rendszerként emlegetik, bár magyarnak is nevezhetnék, hiszen ott is az egyéni és a listás szavazás kettőssége érvényesült eddig, s bonyolultsága mellett 1990 óta éppen a magyarországi választási rendszerről mondták azt, hogy a legdemokratikusabb, leginkább a szavazók akaratát kifejező. Persze, érthető, hogy a román politikum, közvélemény számára az RMDSZ nem a magyar módszer követésének szükségességét kommunikálja, ráadásul éppen Magyarországon is napirenden van a választási rendszer megváltoztatása, egyebek mellett az áttérés az egyfordulós szisztémára. A bukaresti viták kapcsán érdekes lehet az is, hogy mit akar az ellenzék, bár a győzelmét jelen helyzetben nem fenyegeti veszély, bármely módszer szerint járuljanak is majd az urnákhoz a választópolgárok. A PD-L ragaszkodása az egyéni körzetek kizárólagosságához pedig meglehetősen veszélyes, hiszen akár valamennyi körzetben veszíthet.
Újdonság lenne az újkori Románia történetében a helyi és országos választások egyidejűsége, aminek igen sok érdekes következménye lehet, például beszűkíti a tárgyalások, megegyezések lehetőségét akár magyar–magyar, akár magyar–román vonatkozásban. Az, hogy az RMDSZ különösképpen nem tiltakozik az összevonás ellen, alighanem annak tudható be, hogy a helyi ügyekkel megszólított szavazót könnyebb lesz választásra bírni, ezáltal a magyar részvétel magasabb lehet, mint abban az esetben, ha fél év eltéréssel választanánk a képviselőket, szenátorokat. (Igaz, figyelmeztető lehet, hogy 2008 nyarán több színmagyar községben, kisvárosban sínylette meg az RMDSZ megyei listája, tanácselnökjelöltje azt, hogy az adott településen alacsony volt a részvétel, mivel helyben nem volt komoly versenyhelyzetben a Szövetség.)
Egy másik lehetséges előnye az egyidejű választásnak: a helyi témák előtérbe kerülése elterelheti a figyelmet a koalíciós részvétel miatti népszerűségvesztésről. Ez a helyi sajátosságokra való összpontosítás akár a kampány jellegét is megadhatja, háttérbe szorítva a közös, nagy üzeneteket, s indokolt esetben előtérbe hozva a jelöltek személyiségét. Persze, ha csapatokban is bukkannak fel a karizmatikusnál karizmatikusabb indulók, az sem változtat a lényegen: ha jövő őszig az emberek nem éreznek bármiféle javulást a körülményeikben, ha nem ad okot az ország helyzete több bizakodásra, szinte mindegy, hogy milyen üzenetekkel próbálják őket megszólítani a politikusok. Azon sem lepődnék meg, ha a többség – távolmaradásával jelezve – azt gondolná, hogy a mai ellenzéknek sincs semmiféle receptje a válságból való kilábalásra. Persze, 2012 novembere után is lesz valamilyen kormánya Romániának.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!