Optimisták a végzős művészek
2012. 08. 20. 12:25Több mint 3500 képzőművészeti alkotásnak adott otthont a kolozsvári Expo Transilvania épülete: a Képzőművészeti és Formatervezői Egyetem végzőseinek munkáit állították ki. A nagyszabású tárlat előtt a divat szakos hallgatók ruhakölteményeit lehetett megtekinteni a Grand Hotel Italiában szervezett divatbemutatón. Varga Melinda tudósítása.
A különböző stílusok és műfajok, a változatos tematika láttán túlzás nélkül mondható, hogy a művészetre éhes látogató minden igényét kielégítette a nemrég szervezett nagyszabású tárlatnyitó. Az absztrakttól a hagyományosabb képi világig gazdag volt a kiállított szobrok, festmények, grafikák, textil-, üveg-és dizájnmunkák, video installációk, kerámiatárgyak tárháza. A kiállítás kapcsán arra is fény derült, hogy az alap- és mesterképzés végzősei bizakodnak a szakmájukban való elhelyezkedés lehetőségeiben. Bár az ember azt hinné, hogy vajmi kevés esélye van mind a 347 hallgatónak képzőművészként megfelelő állást találni, a diákok nem így gondolják. Legtöbbjük ugyanis meg van győződve arról, hogy csak kellő akaraterő, kitartás, na meg minőségi munka és tehetség kérdése az elhelyezkedés. A textil, formatervezés és divat szakok kapósabbak, de azok is derűlátóak, akiket a festészet vagy a grafika foglalkoztat.
Az idén tizenkettedik alkalommal megrendezett tárlatnak Kolozsvárott hagyománya van, lehetőséget nyújt ugyanis a fiatal művészek bemutatkozására, kapcsolatteremtésre, szakmai megmérettetésre. Talán ennek is köszönhető a jó hangulat, az ízléses képi világ, no és az, hogy az emberpróbáló kánikula ellenére is népes volt a közönség.
Aki közel negyvenfokos hőségben több ezer műalkotást képes befogadni, az mindenképpen megszállott bizonyos értelemben. Ilyen tekintetben egyetérthettünk azokkal a fiatalokkal, akik bátran ki merik jelenteni, hogy van igény a művészetre. Bár a mai információdús, technikai vívmányoktól terhes világban egyre kevésbé vagyunk érzékenyek a művészetre, kellő meghökkentéssel, megfelelő színek és formák használatával, ha az esztétikum gyönyörködtető erejére már nem is, a társadalomkritikára felhívhatja a figyelmet a képzőművészet. Ahogy a végzősök is állítják: akaraterő, koncepció, megfelelő hozzáállás kérdése csupán az egész. Bármennyire hihetetlenül hangzik is, igazságértéke van mindennek, mással nem tudom magyarázni azt a felfokozott érdeklődést, amely az idei vernissage-t övezte.
Kérdésünkre, hogy van-e olyan stílus, amely elterjedtebb, amely korunkat jobban képes ábrázolni, kiderült: az absztrakt forma hódít inkább, viszont nem lehet ilyen határozottan ezt sem kijelenteni, hiszen nagyon sokan visszatérnek a hagyományos stílusokhoz, egyszerűbb anyaghoz, formai kivitelezéshez. A legtöbb művész meghökkenteni, sokkolni akarja a befogadót, valamiféle hatást akar elérni, még akkor is, ha ezzel kockára teszi az alkotás közérthetőségét. Ezt az Expo Transilvania kiállítócsarnokában is tapasztalhattuk, hiszen nagyon sok több érzékszervet igénybe vevő háromdimenziós kép, különböző videók is helyet kaptak a tárlaton.
Az előző évekhez képest jóval színvonalasabb rendezvényt sikerült szerveznie a felsőoktatási intézménynek, s mint arra fény derült, a tavalyi anyaghoz viszonyítva a festészet is nagyon erős.
A divattervező szakos diákokat az idei nyárt jellemző színekről is megkérdeztük. Legtöbben a narancssárga mellett voksoltak, de voltak, akik a pirosat vagy a rózsaszínt találták a kánikulai hangulat legtalálóbb színének. A művészet szeretete, az optimista viszonyulás talán nem csak egy évszaknyi periódus mottója lehetne, talán ezzel a banálisnak tűnő, de mégis erős jelmondattal az esős és hideg délutánok csöndje, mindennapi nyomasztó problémáink is elviselhetőbbé válhatnának.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!