Képes história gyermekeknek
2013. 05. 07. 22:22Jó félszáz érdeklődő vett részt a Kincses képeskönyv Nagyvárad című kötet bemutatóján az Ady Endre Líceum dísztermében. A város históriáját diákolvasóknak felidéző, kolozsvári szerzők munkáját váradi szakértők segítették.
A kolozsvári Projectograph kiadó iskoláskorúakat célzó, várostörténeti sorozatának legújabb darabjáról a szerző, Zágoni Bálint, továbbá az illusztrációkat jegyző Jánosi Andrea mellett a helyi történész szakértők – Emődi András, Emődi Tamás, Fleisz János és Nagy Mihály – beszéltek a házigazda Szűcs László kérdéseire válaszolva az általuk „gondozott” korszakról, a kiadvány összeállításának műhelytitkairól. Mint a bevezetőben elhangzott, ahogy arra számítani lehetett, az érdeklődők többségét olyanok tették ki, akik már eddig is sokat tudtak a Pece-parti Párizs históriájáról, illetve a bemutató híre talán a leginkább a világban szétszórt váradiak körében váltott ki érdeklődést, sokan jelezték, hogy szeretnének a könyv egy példányához hozzájutni. Vitathatatlan, hogy a történelmi tematikájú kiadványok iránt töretlen az érdeklődés.
Az elsősorban a 8-12 éves gyermekeket célzó – de felnőttek számára is sok érdekes epizód leírását kínáló – könyv képanyagából a helyszínen öt festményt eredetiben is kiállítottak, illetve kivetítve olyan részletek is láthatóak voltak, amelyek nem fértek bele a kötetbe. A város történetét az alapítástól a jelenkorig összefoglaló mű román nyelvű változatának az elkészítése is szerepel a kiadó tervei között, ahogy ez a sorozatot nyitó kolozsvári kötet esetében is történt. Segesvárról immár négy nyelven is megjelent a képeskönyv, a magyar, a román, a német változat mellett angolul is. Tervezik több város mellett Budapest, Bukarest (románul), Temesvár, Brassó és Debrecen históriájának képes, diákoknak szóló feldolgozását is.
Mint elhangzott, a képanyag elkészítésekor is konzultáltak a szakértőkkel, akik egy-egy korszak anyagának elkészítéséhez járultak hozzá ismereteikkel, tanácsaikkal. A képi megjelenítést nehezítette, hogy meglehetősen hosszú korszakok vannak, amikor a városról, s a város történetében sokáig főszerepet játszó várról semmiféle ábrázolás nem készült. Az anyag hitelessége mellett a képek színvilága arra is tekintettel van, hogy az ifjú célközönség számára figyelemfelkeltő legyen. Arról is beszéltek, hogy egy ilyen jellegű munka esetében állandó dilemmát jelent, mi kerüljön bele, mi maradjon ki, mi mekkora hangsúllyal jelenjen meg, hogy a város ezer évéről áttekinthető, mégis hiteles képet kapjanak az olvasók. Szóba került az is, hogy a hitelesség mellett mennyire idealizált az a kép, amit a kötet sugall. Érdekessége a könyvnek, hogy egy nem váradi szerző és illusztrátor váradi szakértők segítségével sűrítette e könyvbe a város históriáját, méghozzá úgy, hogy a helyiek számára fontos hangsúlyok mellett mások számára is érthető, áttekinthető, érdekes legyen. Azt is megtudtuk: egy-egy Kincses képeskönyv kép- és szöveganyagának az elkészítése hozzávetőleg egy évet követel a csapattól.
Az egy órás könyvbemutató dedikálással ért véget, s a szervezőktől megtudtuk, igény esetén a későbbiekben egy, főként diákokat célzó hasonló, tárlattal egybekötött bemutatót terveznek, amennyiben lehetséges, a váradi várban, ahol nem csupán az eredeti képet, hanem az eredeti helyszínt is megszemlélhetik szakértő „tárlatvezetők” segítségével.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!