Aukciók az Anasztázia-házban

2014. 07. 18. 21:11

Anasztázia Hercegnő Aukciósház és Művészeti Galéria néven nyílt új kulturális intézmény Nagyváradon. A Zöldfa utcai korábbi bankszékházban művészkávézó is működik majd, ősszel pedig restaurátorképző szakiskolát indítanak. Tóth Hajnal tudósítása.

A részleteket sajtótájékoztatón ismertette Lavinia Magda szóvivő, Maria Braun Klosowski menedzserasszisztens és Indig Dávid kurátor. A nagyváradi Anasztázia Hercegnő Aukciósház és Művészeti Galéria tulajdonosai Fóris Sándor György és dr. Vladimir Pisarenco. A helyet azért nevezték el a néhai orosz hercegnőről, mert Anasztázia is fölöttébb szerette a művészeteket. A szóvivő elmondta: minél jobb kapcsolatot akarnak kiépíteni különféle galériákkal, múzeumokkal, műgyűjtőkkel, művészekkel, művészetpártolókkal.
Az aukciókon műtárgyakat, festményeket, antik tárgyakat, régi bútorokat, veterán autókat, ékszereket árvereznek majd el. Ígéretük szerint a kikiáltási ár minden esetben korrekt lesz. A műtárgyakat maximális biztonságban raktározzák el speciális helyiségekben, a megfelelő körülmények (hőmérséklet, fény) között. Az árveréseken lesz részvételi díj, illetve kezelési költségként egy-egy eladott tárgy végső árának bizonyos hányada (15–20 százalék). A terv az, hogy havi rendszerességgel tartsanak majd telefonos, online és hagyományos aukciókat, és az eladásra kínált tárgyak katalógusát is megjelentetik. Meggyőződésük, hogy lesz igény erre a tevékenységre, hiszen Váradon nem akármilyen hagyománya van a művészetnek, a kultúrának.

Az árveréseket a 800 négyzetméternyi területen lévő épület emeleti részén tartják meg. Emellett szerveznek kulturális eseményeket, a szintén tágas földszinti részben lesznek koncertek, rövid drámákat bemutató színházi előadások, tárlatok. Hamarosan megnyitják a művészkávézót is.

Fontosnak tartják, hogy a már ismert művészek mellett kevésbé ismert alkotók munkáit is megismertessék. Szeretnék, ha mind belföldön, mind külhonban presztízsre tehetnének szert.

Szeptemberben restaurátorképzést indítanak a kulturális minisztérium segítségével, neves szakemberek bevonásával. A képzés időtartama három év. Mint mondták, kevés a restaurátor, és egyre inkább szükség van a munkájukra, tudásukra.

Kozmopolita tradíciók Időközben már megejtették a hivatalos megnyitót is, a zártkörű eseményen való részvételhez meghívó szükségeltetett. Aki ezzel rendelkezett, megszemlélhette az ez alkalomra kiállított festményeket, kisplasztikákat, bútorokat, szőnyegeket. A kiállított művek alkotói neves, huszadik századi és kortárs művészek, többek mellett Xantus Géza, Deák Árpád, El Kazovszkij, Kristófi Enikő, Paál Albert, Tibor Ernő, Iványi Grünwald Béla, Jovián György, Holló Barna, Ruzicskay György, Czóbel Béla.
Az aukciósház és galéria egyik tulajdonosa, alapítója, Fóris Sándor György mondott rövid köszöntőt. Szerinte Nagyvárad megérdemli, hogy legyen egy ilyen művészeti központja, amely kozmopolita tradíciókra alapoz. Az igazi művészet értéket jelent. Szólt arról, hogy szeretnék, ha Váradon tevékenykednének a legjobb hazai restaurátorok. Szeretnék minél több váradi szívébe belopni a művészetek szeretetét. A megnyitó zenével ért véget: a Varadinum vonósnégyes – Costin Éva (hegedű), Oláh Boglárka (hegedű), Marcu Ágnes (cselló), Thurzó Sándor József (brácsa) – muzsikált.

Ossza meg másokkal is!

Szóljon hozzá!