Prioritások: gyes, nyugdíj és aszálykárok

2012. 09. 12. 19:07

Elsősorban a kismamák, a nyugdíjasok és az aszálykárok sújtotta gazdák megsegítését szorgalmazza a parlamentben a választásokig hátralévő három hónapban az RMDSZ. Máté András Levente képviselőházi frakcióvezetőt Cseke Péter Tamás kérdezte a törvényhozási prioritásokról.

Megkezdődött a parlamenti ülésszak, ám már alig három hónap van hátra a választásokig. Milyen törvények elfogadtatása elsődleges ilyen rövid idő alatt az RMDSZ-nek?

Tudjuk, hogy az idő kevés, ám olyan törvényeket szorgalmazunk, amelyek elfogadását már akkor célul tűztük ki, amikor még kormányon voltunk. Először is megszüntetnénk a nyugdíjak befagyasztását, azt szeretnék, ha a nyugdíjakat az inflációhoz igazítanák. Emellett szorgalmazzuk az egyes munkacsoportokkal szemben 2001 áprilisa után alkalmazott diszkrimináció megszüntetését. Körülbelül 100 ezer embernek ugyanis hátrányosan számolták ki a nyugdíjazásakor a ledolgozott éveik számát. Nem mondunk le arról sem, hogy a gyermeknevelési támogatást visszaállítsuk az eredeti szintre: eszerint az előző évi átlagos havi jövedelmének 85 százalékát kapná az anyuka vagy az apuka, függetlenül attól, hogy egy évet vagy két évet van otthon a gyerekkel. Az ezzel kapcsolatos törvénytervezetet már beterjesztettük. Ugyanakkor jelentősek az aszálykárok. Télire nincs takarmány, a gazdák elkezdték értékesíteni állataikat. Ezért az RMDSZ az aszály sújtotta gazdák támogatását is prioritásnak tekinti. Már tárgyaltunk is a mezőgazdasági szakbizottságban tevékenykedő kollégákkal arról, miként lehetne rajtuk segíteni.

A kisebbségi törvényről mit hallani?

A kisebbségi törvény is napirenden van, a házbizottságban is szóba került. Ám az RMDSZ számára elfogadható formában történő elfogadásához olyan parlamenti többségre van szükség, ami nem biztos, hogy ebben az ülésszakban összejön.

Ebben az ülésszakban új ombudsmant is választanak, az RMDSZ Eckstein-Kovács Pétert javasolta a tisztségre. Mikor várható erről szavazás a parlamentben?

Az ombudsman megválasztásához együttes ülést kell tartania a két háznak. Szerintem szeptember végéig sikerül szavazni a nép ügyvédje intézményének új vezetőjéről.

Az ülésszakban napirenden van Borbély László RMDSZ-es képviselő mentelmi jogának felfüggesztése, amit a korrupcióellenes ügyészség (DNA) kér a képviselőháztól. Erről mikor szavaznak?

A mentelmi jog felfüggesztését előbb a jogi szakbizottságnak kell megvitatnia, amelynek jómagam is tagja vagyok. Nem tudom, mikor szavazunk róla, ugyanis több mint 1500 oldalas dossziéról van szó. Átnéztem az iratokat, és én ügyészként nem is foglalkoznék ezzel, mert nem szerepel bennük semmilyen bűncselekmény. A bizottság dolgát nehezíti, hogy Borbély László ügyével együtt Victor Paul Dobre képviselő mentelmi jogának megvonását is meg kell vitatnia. Dobre dossziéja is hétszázvalahány oldalas. Lehetetlen mindezt néhány nap alatt átolvasni, hogy tudjuk, miről döntünk.

Az államfő visszatért hivatalába. Az RMDSZ frakcióvezetőjeként mire számít a választásokig? Lehetségesnek tartja Traian Bãsescu és a kormány „társbérleti viszonyát”?

Politikai szempontból mindenképpen nehéz három hónapnak nézünk elébe, hiszen a parlamenti választási kampány is közeledik. Remélem, az államfő és a kormányzó Szociál–Liberális Szövetség is rájön arra, hogy az országnak nem politikai vitákra van szüksége. Eljött az ideje, hogy a két fél végre az ország ügyeivel, ne egymással foglalkozzon.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!