Miért tűri Markó Boc hazugságait?

2010. 10. 19. 09:23Tárgyalóasztalhoz ült a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Konzervatív Párt (PC) elnökével, hogy megbeszéljék, milyen álláspontra helyezkedjenek a törvényhozás rendkívüli nyári ülésszakán. Mire jutottak?

Eldöntöttük, hogy napirendre tűzetjük azt a három sürgősségi kormányrendeletet, melyek szerintünk fontosabbak, mint az ANI-val kapcsolatos jogszabály, amely Traian Bãsescu vesszőparipája. Lássuk, mit kezdünk a áruforgalmi adóval (TVA), ami egyaránt fontos a magánszemélyeknek és cégeknek, mit kezdünk a kórházakkal, melyeket adóságokkal és pénztelenül átdobtak a helyi hatóságokhoz, és végül, de nem utolsó sorban, mit kezdünk a helyi hatóságok terveivel és a nekik ehhez szükséges pénzekkel. A mi szempontunkból ez a három kérdés sokkal fontosabb az országnak, mint Bãsescu kedves ANI-ja. Megpróbáljuk napirendre tűzni és elérni, hogy a parlament ne a jelenlegi határozatokat szavazza meg, hanem a változtatásokkal kiegészült törvényt.

Elegendő szavazatuk lesz ehhez a képviselőházban?

Nem tudom, nem vagyok elemző. Én azt tudom, mit akar és mit tesz a PSD. Önöknek kell elemezniük a lehetőségeket.

Úgy tűnik, hogy az ellenzék kezdi összeszedni magát. Bãsescu győzelme után ugyanis eléggé megroppant a PSD. Hogy áll most az alakulat szénája?

Ez az ön elemzése, de nem értek egyet vele. Meglátásom szerint február 20-a után, miután a párt rendezte a belügyeit, a PSD komoly ellenzéki párt. Õsszel bemutatjuk a gazdasági programunkat, átszerveztük a pártot, új emberekkel lépünk színre. Ezt kell tennie az ellenzéknek. Mi alternatívát szeretnénk felmutatni. A jelenlegi szinte egyöntetű elégedetlenség közepette szükség van az alternatívára.

Az elemzők az róják fel a PSD-nek, hogy nem rendelkezik egy határozottan baloldali programmal.

Ez talán megállta a helyét tavaly, az idén éppen az a vád ért minket, hogy túl baloldaliak vagyunk. Én viszont ezt dicséretnek tekintem, ugyanis én valóban baloldali ember vagyok, s nem csak azért vallom magam baloldalinak, mert tagja vagyok a PSD-nek. Ez az értékrendem. Azért iratkoztam a PSD-be, és azért folytatok baloldali politikát, mert én hiszek ebben. Megfigyelheti, hogy az elvek, melyekre a gazdasági programunk is épül – többek között tartalmazva a lépcsőzetes adózást, az állam ellenőrző szerepét a gazdasági túlkapások esetében, a munka, s nem a tőke hangsúlyozását a társadalomban – baloldali program, amit én vállalok. Aki nem hisz ezekben az értékekben, nem szavaz ránk, de – ismétlem – én hiszek ezekben.

Ön szerint Romániában ideológiák mentén politizálnak? Nekem úgy tűnik, hogy ebből a szempontból is minden el- és összemosott.

Ön is, mint mindannyian, Bãsescu országában él. Az államfőnek nincs ideológiája. Én úgy vélem, egy ország nem mehet jó úton, ameddig hiányoznak az uralkodó elvek, értékrendek. Mindegy, hogy jobb vagy baloldali, a lényeg az, hogy elvek, értékrendek mentén történjék a kormányzás. Ez az átok szállt ránk 2004-ben és 2009-ben, hogy olyan ember, olyan alakulat kerüljön hatalomra, akinek sem ideológiája, sem értékrendje nincs, ebből kifolyólag jövőképük sincs.

A nyilatkozatokból ítélve a kormány ebben az összetételben nem éli túl az őszt. Véleménye szerint kormányátalakítás lesz, vagy az államfő az egész Boc-kabinetet feláldozza, hogy megmentse a népszerűségét?

Ezt nem tudom. Ami biztos, hogy mi benyújtjuk a bizalmatlansági indítványt. Egy ilyenre van lehetőségünk egy ülésszakban, s kihasználjuk ezt a jogunkat. Reménykedünk abban, hogy megszerezzük azt a nyolc szavazatot, ami júniusban hiányzott, hogy megbukjon a kormány, és más kormányzást ajánljunk az országnak. Jelenleg a Demokrata-Liberális Pártban (PDL) – és ez nem találgatás, hanem konkrétum –, a különböző csoportosulások között hatalmas harcok dúlnak hatalomért és pénzért. A csoportosulásokat a Bãsescuhoz közel állók, illetve a tőle eltávolodottak, vagy eltávolítottak alkotják.

Mi igaz abból, hogy az egyik megyei demokrata-liberális szervezet tokkal-vonóval átigazol a PSD-hez?

Ez nem igaz. Olyan kacsa, amely a szokásos ellenőrizhetetlen forrásoktól származik.

Önt, esetleg pártjának vezetőit megkereste az államfő vagy a miniszterelnök, hogy kompromisszumot ajánljon az ország dolgainak rendbetétele végett?

Engem nem kerestek meg, s tudomásom szerint a párt vezetőségéből sem kapott senki meghívót. Egyébként is fölösleges lenne a próbálkozás.

A PSD rövid ideig közösen kormányzott a PDL-vel, aztán kilépett a kormányból...

Nem lépett ki, a PSD-t kitették, hiszen Nica nem magától mondott le a belügyi tárca vezetéséről és a miniszterelnök-helyettesi tisztségről, hanem Boc úr javaslatára Bãsescu úr kirúgta. Ne írjuk át a történelmet.

A PSD javasolhatott volna mást a tisztségekre, de önök ragaszkodtak Dan Nicahoz, mert ki akartak lépni a kormányból.

Legyen nyugodt, következtek volna a többiek is. Eleve sikertelenségre ítélt kísérlet volt, hogy a PSD együtt kormányozzon a PDL-vel. De tanultunk ebből a kudarcból. A demokrata liberálisokkal nem lehet kormányozni. Kormányoztak a PNL-vel és rosszul mentek a dolgok, kormányoztak velünk és akkor is rosszul ment minden. Bãsescu pártjával lehetetlen együtt dolgozni.

Amennyiben sikeres lesz a bizalmatlansági indítvány, és a kormány megbukik, akkor egyezségre tudnak jutni az államfővel, hogy a jelenlegi ellenzék soraiból jelöljön kormányfőt?

Nem hiszem. A tavaly volt már egy ilyen tapasztalatunk. Akkor is ragaszkodott hozzá, hogy a kisebbségben levő pártjából javasoljon miniszterelnököt.

Akkor mi lenne a következő lépés?

A logikus és korrekt lépés az olyan ország számára, amely szeretne kilábalni a válságból, az az, hogy olyan politikai erő kormányozza – legyen az jobboldali, tételesen a PNL vagy baloldali, a PSD –, amelyet a lakosság többsége támogat. Csak ilyen kormány hajthatja végre az átalakításokat, és teheti meg azokat a lépéseket, melyek hiányában Románia képtelen lesz kilábalni a válságból.

Előrehozott választások?

Ön szerint van más megoldás?

Elemzők szerint az előrehozott választás nem megoldás a jelenlegi válságban, már csak azért sem, mert sokba kerül.

Ha az nem megoldás, hogy megkérdezzük az embereket, ki vezesse az országot, hogy a lakosság bízza meg valamelyik alakulatot, hogy kormányozza ki Romániát a válságból, akkor hogyan lehet feloldani ezt a tarthatatlan helyzetet? Hiszen a közvélemény-kutatások bizonyítják, hogy a PDL-nek, a kormánynak szemernyi hitele sem maradt. Így működik a demokrácia, hogy megválasztjuk az ország vezetőit. Van kevésbé demokratikus megoldás is, amit diktatórikusnak nevezünk. Például, hogy soha ne tartsunk választásokat, és nevezzük ki Bãsescut urat egész éltére elnöknek. Személy szerint minden lehetséges eszközzel tiltakozom egy ilyen lehetőség ellen.

Elképzelhető ez a verzió?

Úgy vélem, a PDL-nek és Traian Bãsescunak semmi köze a demokratikus rendszerhez. Amikor úgy birtoklod a hatalmat, hogy az ország lakosságának 90 százaléka nem támogat, akkor ezt már nem nevezhetjük demokratikus szabályok szerinti vezetésnek.

Tavaly kialakult egy parlamenti többség, amely az elnökválasztás után szétzilálódott. A Klaus Johannis nevével fémjelzett többségben az RMDSZ is jelen volt. Amennyiben újabb többséget kívánnak kialakítani azért, hogy ismét megbuktassák kormányt, s elérjék az előrehozott választásokat, számítanak az RMDSZ-re is?

A PSD minden demokratikus parlamenti párttal nyitott a tárgyalásra. Jelenleg az egyetlen nem demokratikus alakulat a törvényhozásban a PDL.

Kérdezem, mert az előrehozott választásokhoz fel kell oszlatni a törvényhozást. Gondolja, hogy sikeres lehet egy ilyen próbálkozás? A törvényhozók, az államfő hajlandó lesz feloszlatni a parlamentet?

Nincs más megoldás. Ha ez nem történik meg, csak meghosszabbítjuk ez a tragikus helytett 2012-ig. Nem lehet kivezetni az országot a válságból, ha nem áll melletted a lakosság többsége. Nem lehet, nem szabad állandóan harcban állni az emberekkel. Ha folyamatosan az emberek ellen dolgozol, hol a tanárokkal, hol az orvosokkal, hol bankárokkal, közalkalmazottakkal harcolsz, ahogy ezt Boc és Bãsescu teszi, akkor képtelenség kilábalni a válságból.

Hol van a pénz? Miért nem hívják le az uniós pénzeket?

Nagyon egyszerű az ok: a pénz a PDL klientúrájánál, illetve cégeinél van, és mert az uniós alapokat nem lehet csak ezek felé irányítani, le sem hívják. A régiós működési alapoknak, melyek egyenesen a régióközpontokhoz és a helyi hatóságokhoz irányulnak, közel 90 százalékos a felhasználtsága, míg a szakterületek, szaktárcák esetében, melyeket Udrea, Berceanu, Videanu vezet, a felhasználtság hat-hét százalék.

Az így elveszett pénz mennyiben segíthetné a gazdaság fellendítését?

Elmagyarázom. A Románia számára elkülönített 13 milliárd euró majdnem annyi, mint amit a Valutaalaptól (IMF) kölcsönözött az ország. Van viszont két nagy különbség: ezt a pénzt nem kell visszafizetni, az IMF-től kapottat még gyerekeink gyerekei is fizetni fogják. A másik nagy különbség, hogy az IMF-től kapott kölcsönt a Boc-kabinet teljesen átláthatatlanul költi el, az uniós alapokat csak nagyon jól meghatározott tervekre lehet használni. A kormány nem magyarázza el a lakosságnak, mi a különbség a két pénzforrás között, nem mondja el, hogy az uniós alapoktól lehívott összegeket nem kell visszafizetni, az IMF-kölcsönt viszont kamatostól kell visszaadni.

Ismételten az elemzőkre hivatkozok, akik szerint a román állampolgárok többsége azért szavazott Bãsescura, mert vágyik az erős kezű vezetőre, aki „rendet teremt”, a „népet pártolja” és megmondja „mit kell tenni azért, hogy jobb legyen az életünk”. Hogyan értékeli ezt a fajta megközelítést?

Románia, akár más országok is, beleesett a latin-amerikai típusú demagógia és populizmus csapdájába: jön egy erős vezető, akinek semmilyen törvényes vagy erkölcsi kötelessége nincs, és kézben tartja az ország dolgait. Ez mindenki számára kudarcot jelent, ez a kudarc abban is megmutatkozik, hogy 2010-ben az emberek 80 százaléka azt mondja, hogy nem választaná újra Traian Bãsescut.

A válság következtében Európa-szerte, de leginkább a szomszédos országokban erőre kapott a szélsőjobb. Magyarországon parlamenti párt lett egy ilyen alakulat. Tartani kell attól, hogy a válság következményeként Romániában is megerősödnek a szélsőségek, és nemkívánatos események következhetnek be?  

Romániában a szélsőjobboldali, fasisztoid ideológiát, retorikát, koncepciót Traian Bãsescu és a PDL képviseli. A parlament elleni küzdelem, a társadalmi rétegek egymásra uszítása – a betegeket az orvosok ellen, a diákokat a tanárok ellen, az MPP-t az RMDSZ ellen, a magyarokat a magyarok ellen – szélsőjobboldali megnyilvánulás. Emlékezzünk vissza, a PD-nek 10-15 százalékos volt szavazataránya. A populista, demagóg, hazug retorikával magukhoz vonzották az erre fogékony lakossági réteget. Elhitték, hogy Basescu megmenti az országot a mágnásoktól és kommunistáktól. Most ismét eltávolodnak tőlük, és a PDL ismét 10-15 százalék körül lesz.

Azt mondta, hogy Bãsescu és a PDL egymás ellen uszítja a magyarokat. Kifejtené ezt bővebben?

Traian Bãsescu hol Tőkés Lászlót támogatta az RMDSZ ellenében, hol a székelyudvarhelyi polgármesterrel barátkozott Markóék és egyben Tőkés ellenében. Most azt akarja bizonygatni, hogy milyen jó fiú Orbán Viktor, és milyen rosszak a többi magyarok. Õ nem etnikai alapon uszít, hanem oszd meg és uralkodj alapon vezeti az országot. Nincs nagy különbség Cristian Preda vagy Avramescu és a Jobbik diskurzusa között.

Abban az esetben, ha a Boc-kormány túléli a bizalmatlansági indítványt, ön szerint megmarad az RMDSZ a kabinetben vagy már készülnek a helyettesítésére?

Ez nem tudom, de van valami, amit sem politikusként, sem állampolgárként nem értek. Többször feltettem a kérdést, de nem kaptam választ. Emil Boc és Traian Bãsescu folyamatosan Románia 2007-ben és 2008-ban történt elkótyavetyéléséről, tönkretételéről, katasztrófájáról beszélnek. Akkor szintén Markó Béla volt a kormányfő-helyettes, Borbély László tárcát vezetett. Nagyon nehéz megértenem, hogy Markó úr miért nem kérdezi meg, miért ragaszkodnak hozzájuk, hogy ha ennyire rossz véleményük van arról, ahogy akkor kormányoztak. Mindig megkérdezgetem az RMDSZ-től, hogy kinek van igaza? Ha tönkretették az országot, akkor miért kormányoz vele a PDL? Szerintem Boc hazudik, de nem értem, hogy Markó és többiek miért tűrik ezt.   

 



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!