Adtunk még egy esélyt a koalíciónak
2012. 02. 27. 13:44„Mivel az államfő beleegyezése nélkül nem lehet előre hozott választásokat kiírni, úgy döntöttünk, adunk még egy esélyt a koalíciónak, de kemény feltételekkel” – jelentette ki az Erdélyi Riportnak Borbély László. Az RMDSZ politikai alelnökét Cseke Péter Tamás kérdezte az Ungureanu-kormány megalakításának körülményeiről az Erdélyi Riport 2012/6. számában.
Az RMDSZ korábban az előre hozott választások híve volt, végül úgy döntöttek, folytatják a kormányzást a Demokrata-Liberális Párttal. Miért döntöttek így?
Nem változtattunk az álláspontunkon: továbbra is előre hozott választásokat szeretnénk. Viszont ezt csak akkor lehetett volna elérni, ha koalíciós partnereink és az államfő is akarja. Az alkotmány szerint az előre hozott választások feltétele, hogy egymás után két kormány bukjon meg, majd az államfő oszlassa fel a parlamentet. Az alkotmány azonban megengedő módon fogalmaz: a köztársasági elnök „feloszlathatja” a parlamentet, tehát nem kötelező ezt megtennie. Ha tehát nincs egyetértés az államfővel ebben a kérdésben, akkor ugyanaz történne, mint 2009 őszén, amikor az RMDSZ az ellenzékkel együtt a Johannis-kormány megalakítását javasolta: hónapokig ügyvezető kormányunk volt. A Demokrata-Liberális Párt azt mondta: ha meg is egyeznénk, öt hónapig ügyvezető kormánya lenne az országnak, ami instabilitást jelent. Hasonló álláspontja volt Traian Bãsescunak is, amikor közöltük a cotroceni-i konzultáción, hogy előre hozott választásokat szeretnénk. Így azt mondtuk: adunk még egy esélyt a koalíciós partnernek és persze magunknak is, de csak kemény feltételekkel.
Melyek voltak az RMDSZ kormányon maradásának feltételei?
Elsőként a kormányprogram módosítása, amit sikerült is elérnünk. Egyetlen eddigi kormányprogramban sem jelentek meg ennyire hangsúlyosan az RMDSZ igényei, mint az Ungureanu-kabinetében. Már az is eredmény, amit sikerült kivennünk a programból: például az ország közigazgatási átszervezését. Az egyik legfontosabb módosító javaslatunk – amit el is fogadtak – a fizetések és nyugdíjak emelésére vonatkozott. Bekerült a dokumentumba több más javaslatunk is: például a mintegy 300 ezer közalkalmazottat érintő pénzügyi amnesztia. Az RMDSZ indítványára legalább négy-öt pont van a kormányprogramban, amelyek a demográfiai helyzeten javítanának. Emellett a programnak külön, kisebbségekkel foglalkozó fejezete van, illetve bekerült a kisebbségi törvény elfogadása is. A dokumentum tanügyi fejezete azt is előírja, hogy a multikulturális egyetemeken létre kell hozni a magyar intézeteket, tagozatokat. Másodsorban azt kértük, írjunk alá új koalíciós megállapodást.
Mit tartalmaz az aláírandó koalíciós szerződés?
A kormányprogramba is foglalt RMDSZ-javaslatokat konkrét határidőkhöz kötve, emellett az infrastrukturális beruházásokat, a visszaszolgáltatások helyzetét, a levéltári törvény elfogadtatását.
Miniszterként hogyan látja, együtt tud majd dolgozni az új kormányfővel?
Ismerem jól Mihai Rãzvan Ungureanut 1998 óta, eddig is nagyon jól együttműködtünk. Gondok az új miniszterekkel lehetnek: jelenleg még keresik a kilincset az irodájuk ajtaján, s kérdés, hogyan tudják majd felvenni a ritmust a többiekkel.
Eskütételkor ön volt az egyetlen miniszter, akivel az államfő néhány szót is váltott. Elárulná, hogy miről beszéltek?
Nem titok. Megjegyeztem Traian Bãsescunak, hogy nekem ez már a negyedik miniszteri eskületételem, amire nevetve azt válaszolta: még nem értem őt utol, mert karrierje során ötször esküdött fel miniszternek.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!