„Romániában még nem verik az újságírókat”

2013. 05. 22. 16:10

Hosszabb ideig tartó háttérbe szorulása után újraéledt a nacionalista retorika a román médiában – állapította meg legfrissebb jelentésében az ActiveWatch Sajtófigyelő Ügynökség. A szervezet igazgatója szerint a jelenség oka a szenzációhajhászás, a magyarellenesség már nem a román társadalomban élő előítéletekből táplálkozik. Mircea Tomat, az ActiveWatch vezetőjét Cseke Péter Tamás kérdezte.

Az ActiveWatch idén is elkészítette jelentését a romániai sajtó állapotáról, amely szerint a média soha nem volt ennyire átpolitizált, mint 2012-ben. Miben nyilvánult meg ez a jelenség?

Jelentésünkben nem a sajtó átpolitizáltságára, hanem a jelenség aggasztó mértékére hívjuk fel a figyelmet. A romániai média időszakonként eltérő intenzitással mindig is a politikusok befolyása alatt állt, de a befolyásolás mértéke tavaly kiugróan magas volt. Mi a szakmaiságot mellőző, az audiovizuális törvényt sértő újságírói magatartást mérjük, és valósággal kiakadt a mérőműszereink tűje, olyan intenzitású volt a jelenség. Két tévéadót is megnevezhetnék, amely nem médiaintézményként, hanem politikai propagandagépezetként működött az általunk vizsgált időszakban: az OTV és az Antena3. Az OTV pályára állított egy politikai pártot, újságírói párttagokká váltak, majd eltűnt a médiából, mert nem fizette ki az audiovizuális törvény sorozatos megszegése miatt kiszabott bírságokat. Az Antena3 politikai propagandájának az OTV-nél jóval nagyobb hatása volt, mert a nézettsége is nagy. Azért akadtak kisebb tévék is, amelyek politikai érdekek szolgálatában álltak: a B1 TV és a Romania TV. A Realitatea TV-t nem sorolnám ide, mert a tulajdonosi háttere annyira képlékeny volt, hogy már-már pártatlan televízióként működött a jelentésben vizsgált időszakban.

Mi az újságírók felelőssége abban, hogy a sajtó átpolitizáltsága ilyen méreteket öltött?

Ez nagyon kényes kérdés. Vannak olyan újságírók, akik nem vállalják a politikai zsoldos szerepét, de akadnak bőven olyanok is, akik egymással versenyezve szolgálják ki a politikusokat. Utóbbiak elsősorban az Antena3-at is birtokló sajtótröszt alkalmazottjai. Az biztos, hogy a médiatulajdonosoknak jelenleg túlzottan nagy a hatalmuk az alkalmazásukban álló újságírók fölött. A munkaadónak megvan az eszköze arra, hogy olyan irányban befolyásolja a lappolitikát, amilyen irányban akarja. Az újságíróknak nincs intézményesült érdekvédelmük, nem tudnak ennek a hatalomnak ellenszegülni, szakszervezetük, a Mediasind erőtlennek bizonyult. Voltak apróbb győzelmeik, de nem tudtak gátat vetni annak a jelenségnek, amely például az Antena3-nál megnyilvánul. Az igazsághoz tartozik, hogy az újságíróknak túl sok választanivalójuk nincs, mert az utóbbi években háromezer sajtós maradt munka nélkül. Az alkalmazásban lévőket pedig annyira elriasztja állásuk elvesztésének a lehetősége, hogy nem ragaszkodnak a gerincességhez, a felelős szakmai magatartáshoz.

Az ActiveWatch kizárólag a román sajtóban észlelhető negatív jelenségekről számol be éves jelentéseiben. Történt-e egyáltalán pozitív elmozdulás is a hazai médiában az elmúlt években?

Pozitívumként azt említeném, hogy a környező országoktól eltérően a román újságírókat nem érte fizikai agresszió írásaik miatt. Az apróbb incidenseket leszámítva persze, amelyek elsősorban a labdarúgóklubok tulajdonosaihoz, a hazai futballvilág szereplőihez kapcsolódnak, akik néha dulakodnak a sportújságírókkal. Bulgáriában, Magyarországon vagy Ukrajnában ezzel szemben szinte napirenden van az újságírók testi bántalmazása. Azt is pozitívumnak nevezném, hogy Romániában a nagy olvasottságú és nézettségű sajtó nem egyetlen kézbe összpontosul, mint például Olaszországban.

A hazai média trösztösödése mennyire járult hozzá a sajtó átpolitizálásához?

Oxfordi szakemberek készítettek nemrégiben egy érdekes tanulmányt a kelet-európai média tulajdonviszonyainak időbeni alakulásáról. A román sajtóban kezdetben az újságírók munkaközösségei voltak a lapok tulajdonosai, majd megjelentek a piacon a nyugati trösztök, amelyek masszív felvásárlásba fogtak Romániában. Furcsa módon 2000 után a külföldi sajtótrösztök kivonultak a román piacról, és átadták a terepet hazai beruházóknak, akiknek többségének – akárcsak a környező kelet-európai országokban – korábban semmi közük nem volt a médiához. Ezek a befektetők sok esetben kétes hírű, vagy akár bűncselekményekkel vádolt üzletemberek, akik gazdasági és politikai érdekeik érvényesítésére vásárolták médiát. Ekkor, 2000 után kezdődött a romániai újságírók térdre kényszerítése.

Lehet úgy fogalmazni, hogy a nagy külföldi trösztök jelenléte megóvja a sajtót a politikai befolyásoktól?

Azért a Romániában beruházó külföldi sajtótrösztök sem mentesültek teljesen a befolyás alól. A România liberã-t birtokló WAZ és az Evenimentul zilei tulajdonosa, a Ringier 2004-ben, választási évben döntöttek úgy, hogy lecserélik a szerkesztőségeiket. A Ringier kapcsolatai az akkori kormánnyal egyébként nyilvánosságra is kerültek. Emlékezetes, hogy a francia tulajdonban lévő Europa FM három újságírója is lemondott, mert a rádió gazdasági igazgatója cenzúrázta anyagaikat.

Verbális agresszió Bukarestben

Bukarest központjában veréssel fenyegette és sértegette egy férfi Mircea Marian újságírót, azzal vádolva az Evenimentul zilei napilap publicistáját, hogy „eladta magát a zsidóknak”. A Freedom House Alapítvány közleményben tiltakozott az incidensnél asszisztáló rendőrök magatartása miatt, akik nem léptek közbe az újságíró védelmében, a történtek után pedig azt mondták Mircea Mariannak, hogy ha akar, nyújtson be panaszt.
Több civil szervezet közös közleményben emlékeztet arra, hogy ugyanez a férfi támadt rá az újságíróra az államfő felfüggesztéséről szóló tavalyi referendum idején. Akkor azt kifogásolta, hogy Mircea Marian írásaiban Traian Bãsescu védelmére kelt.
A civil szervezetek szerint ez az incidens a kommunista propagandára emlékeztető médiakampány eredménye. Ennek célpontjában a jelenlegi hatalmat bíráló újságírók és a korrupcióellenes újságírók állnak. A Mircea Mariannal szolidarizáló civil szervezetek emlékeztetnek arra, hogy ezt a médiakampányt kifogásolta a romániai igazságszolgáltatásról szóló legutóbbi jelentésében az Európai Bizottság is.


A jelentés szerint a vizsgált időszakban feléledt a romániai sajtóban a homofób és a nacionalista retorika. A dokumentum ehhez képest egy egészen rövid kis fejezetben foglalkozik a nacionalizmus jelenségével. Miért?

Talán azért, mert a nacionalista diskurzus nagyon sok sajtótermékben, de alacsony intenzitással jelentkezett, a jelenség e megnyilvánulásoknak inkább az együttes hatásában mutatkozott meg. Amikor mi a konkrét eseteket dokumentáljuk, akkor csak azokat vesszük számba, amelyek a leglátványosabbak voltak. A nacionalista diskurzus újjáéledését jelzik a lapok cikkeinek internetes olvasói kommentárjai is, melyek sok esetben szélsőséges, rasszista megnyilvánulások.

A román sajtó előszeretettel táplálja a román köztudatban élő, Székelyfölddel kapcsolatos sztereotípiákat. Hargita Megye Tanácsának a székelyzászló-botrány idején volt egy próbálkozása a előítéletek felszámolására: újságírókat hívott meg tanulmányútra a központi román sajtóból Csíkszeredába. Az újságírók egy része el is ment, ott ült három napig, azonban ennek alig maradt nyoma a médiában, a kezdeményezés nem érte el a kívánt hatást. Vajon miért nem?

Azt, hogy nem volt nyoma a sajtóban, elsősorban a szakma jellegével magyarázom. Az újságírók hírcentrikusak, egy székelyföldi tanulmányút pedig nem hír, nem esemény, hiszen azt a célt szolgálja, hogy háttértudásukat gyarapítsa a térségről. De ez nem jelenti azt, hogy a kezdeményezésnek nem volt hatása. Többé nem lehet ugyanis becsapni a tanulmányút részvevőit, már ismerik a székelyföldi realitásokat. Ennek hatása a későbbiekben mutatkozhat meg. Egyébként kevesen tudják, hogy az ActiveWatch Sajtófigyelő Ügynökség létrehozása 1994-ben akkor fogant meg bennünk, amikor a román-magyar konfliktusok sajtóbeli tükrözéséről készült egy jelentés. Kolozsvári vagyok, és annak idején elképedtem azoknak a városlakóknak a balekságán, akik képesek voltak bevenni Gheorghe Funar nacionalista maszlagjait. Azóta vizsgálom a nacionalizmus jelenségét a sajtóban, és el kell mondanom, hogy ez a jelenség 1996-tól kezdődően fokozatosan gyengült a hazai médiában. A nyomtatott sajtóban ma már legfennebb a Jurnalul nationalban lehet olvasni olyan nacionalista hangvételű írásokat, amelyek a kilencvenes évekre emlékeztetnek. A jelenség a televíziókban éledt újjá, inkább szenzációhajhászásból. Jó példa erre a trikolóros hajpántú kovásznai román diáklány esetével kapcsolatos hírverés. Egyébként ma már a szociológiai felmérések is azt igazolják, hogy a románok sokkal kevésbé ellenségesen viszonyulnak a magyarokhoz, mint a kilencvenes években.

Igaz, hogy a hazai sajtópiacnak csupán egy kis részét képezi, de a jelentésben nincs egy szó sem a romániai magyar média, a romániai magyar újságírók helyzetéről. Miért?

A magyar nyelvű sajtó helyzetére csak a választási években tértünk ki a jelentéseinkben, legutóbb a 2008-asban. Akkor készítettünk egy tanulmányt is a parlamenti pártok jelöltjeinek feddhetetlenségéről. Az RMDSZ-jelöltek arcélének megrajzolásához magyar újságírók segítségét kértük, akik csak úgy vállalták a feladatot, ha nem kell a nevüket is adniuk hozzá. Egyébként bármennyit is kutakodtak, alig találtak foltot az RMDSZ-jelöltek múltjában. Felkértük arra is őket, hogy 2008-as jelentésünkhöz térképezzék fel a romániai magyar sajtó tulajdonviszonyait. Arra az eredményre jutottak, hogy a romániai magyar média jelentős részét RMDSZ-es politikusok vagy hozzájuk kötődő személyek birtokolják, a közszolgálati rádiók területi stúdióit pedig szintén RMDSZ-hez közel álló személyek vezetik. A romániai sajtó helyzetéről szóló jelentésünkbe így bekerült az a megállapítás, hogy a magyar nyelvű médiát az RMDSZ monopolizálta. Úgy tudom, azóta megtört ez a monopólium. A magyar sajtó helyzetét vizsgáltuk 2000-ben és 2004-ben is, és arra jutottunk, hogy a magyar média alig foglalkozik a román belpolitikával, a politikai hírek szinte kizárólag az RMDSZ-ről szóltak.

A román igazságügy helyzetéről szóló jelentésében az Európai Bizottság felhívta a figyelmet arra, hogy a román sajtó átpolitizáltsága már-már a jogállamiságot veszélyezteti. Egyetért ezzel a megállapítással?

Az ActiveWatch már a jelentés közzétételekor tiltakozott e következtetés ellen. Brüsszelt elsősorban a bírákat és ügyészeket ért támadásokat töltötte el aggodalommal. Tiltakozó közleményünkben elismertük, hogy a román sajtóban valóban aggasztó jelenség egyes köztisztséget ellátó vagy az igazságszolgáltatásban dolgozó személyek „meglincselése”, ám azzal a brüsszeli ajánlással már nem tudtunk egyetérteni, hogy törvénnyel kéne védeni az ügyészeket és bírákat a sajtótámadások ellen. Ez sérti a szólás- és a sajtószabadságot.

Ismer olyan romániai politikust, aki őszintén hisz a sajtószabadságban és nem ért egyet azzal, hogy a média politikai érdeket szolgáljon?

Nekem elsősorban azok a politikusok jutnak az eszembe, akik felkarolták a közszolgálati rádióról és televízióról szóló törvénnyel kapcsolatos módosító javaslatainkat. Ide sorolnám Raluca Turcan képviselőt, bár neki is voltak időközben hajmeresztő megjegyzései a sajtóról. De feltétlenül ide sorolnám Eckstein-Kovács Pétert is, aki szerintem meggyőződéssel hisz a sajtószabadságban.

Titkosszolgálatok a szerkesztőségekben?

Az ActiveWatch jelentése szerint a román sajtót 2012-ben mindennél nagyobb mértékben átszőtte a politika, a médiát kihasználják az állami hatóságok, a sugárzott és nyomtatott sajtó pedig nagyrészt saját tulajdonosaik érdekeit szolgálja. A médiapiac átpolitizáltságáról szólva a jelentés szerzői kiemelik, hogy mindkét hatalmi pólus, a jelenleg kormányon és ellenzékben lévő erők is hasonlóan viszonyultak a közszolgálati sajtóhoz – elsősorban a televízióhoz és a rádióhoz –, és igyekeztek hatalmuk alá vonni a sajtó ellenőrzésével foglalkozó testületeket, így például az Országos Audiovizuális Tanácsot. A rádiót és a televíziót szigorú politikai ellenőrzés alatt tartották, ideértve a televízió ellentmondásos „újjászervezését” is. Ugyanakkor azon voltak, hogy politikai propagandaeszközükké tegyék a magántulajdonban lévő sajtószerveket is. A dokumentum mindezek kapcsán az államot az „állampolgár ellenségeként” tünteti fel, arra hivatkozva, hogy az elmúlt esztendőben a rendfenntartó szervek számos visszaélést követtek el az utcai tüntetők, illetve a sportrendezvényeken résztvevők ellen.
A jelentés szerint a sajtó ellen nem csak az állam és a politikusok léptek fel. Tavaly, a helyhatósági és a parlamenti választás, valamint az államfő leváltásáról döntő népszavazás évében teljesen világossá vált, hogy a média több tulajdonosa is politikai eszközként használja fel a sajtót. A közérdekű témák helyét átvette a meddő politizálás, a médiában eluralkodott a nacionalista hangvétel, az újságírók a médiatulajdonosok kiszolgáltatottjaivá váltak, akik nem egy alkalommal korlátozták a fizetéseket, különféle visszaéléseket követtek el a sajtó munkatársai ellen. Ugyanakkor az újságírók közül többen politikai szerepet vállaltak fel, ami sérülékennyé és hiteltelenné tette a sajtót. A titkosszolgálatok nem egy alkalommal lehallgatták az újságírók telefonját, bizonyítékok hiányában is megfigyelés alatt tartották őket.
A jelentés aggasztónak tartja a titkosszolgálatok ügynökeinek beszivárgását a szerkesztőségekbe. Mircea Toma szerint a sajtóba beépült ügynökök elsősorban azért veszélyesek, mert felfedik az újságírók forrásait, akik ezután nem tudnak további információkat kiszivárogtatni, vagy nem vállalják az ezzel járó kockázatot.




Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!