Hírkommentek, október 9.
2015. 10. 09. 10:56Legalább négy orosz rakéta csapódott be iráni területre az amerikai hadsereg és a hírszerzés információi szerint. A rakéták célpontja Szíria lett volna. A CNN-nek nyilatkozó források egyike szerint nem sérült meg senki, a másik forrás szerint viszont ezt egyelőre nem lehet tudni, ahogy azt sem, pontosan hol csapódtak be a rakéták. Korábban az amerikaiak azt hitték, hogy az oroszok cirkálórakétáit csak hajók ellen, s rövid távolságra lehet bevetni. Most 1600 kilométerre levő szárazföldi célpontokat lőttek velük.
Azt mégsem várhatjuk el, hogyha nem megy a rakéta Szíriába, akkor Szíria menjen a Kaspi-tengerbe. (Sz.L.)
Ha összegyűjtené valaki, hogy az utóbbi huszonöt év háborús övezeteiben melyik hadsereg, mikor, hol, melyik országra, melyik településre zúdított ágyútüzet, rakétatámadást, bombaözönt tévedésből (!), mindez hány áldozattal járt, és mekkora pusztítást okozott – modjuk, Szerbiától Szíriáig –, egy külön háború, a „tévedések háborúja” kitelne belőle. (Sz. A.)
Attól félek, Vlagyimir Dzsémszbondovnak van még pár kellemetlen meglepetése... (tsp)
Ez biztos akkor történt, amikor Putyin szülinapját ünnepelte. A katonák úgy gondolták, hogy tűzijátékkal kedveskednek a vezérnek, de rosszul céloztak. (S.J.)
Egy pillanatra nem figyelnek oda az oroszok, máris magukhoz csatolnak még néhány országot a Krím után. Ha egy üzlet beindul… (P.B.)
Nem kellene most Magyarországon tartózkodnia Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfőnek, itthon kellene lennie, amikor Horvátország a függetlenség 24. évfordulóját ünnepli – mondta Zoran Milanovic horvát kormányfő csütörtökön Zágrábban. A miniszterelnök a parlament ünnepi ülése után nyilatkozva méltatta az október 8-i évforduló jelentőségét, majd élesen kritizálta az államfőt, amiért az jelenleg külföldön tartózkodik.
Jó látni, hogy más országokban is elszórakoztatja a polgárokat a belpolitika. (Sz.L.)
Nincs otthon az államfő, amit jó pár horvát bán. (tsp)
Ki tudja, miért döntött így Kolinda Grabar-Kitarovic? Talán nosztalgiázik, elvégre Horvátország 1091 és 1918 között sülve-főve perszonálunióban volt a Magyar Királysággal. (Sz. A.)
Igaza van Milanovicsnak, nem kellene. (S.J.)
Ha meg már Magyarországon tartózkodik, pillantson néha a háta mögé. Sose lehet tudni Rejtő Jenő vidékén, hol áll bele az ember hátába egy kósza kés szigorúan egészségügyi megfontolásból. (P.B.)
Lemondott Ignazio Marino, Róma polgármestere, az olasz fővárost hónapok óta sújtó botrányokat követően. A 2013-ban megválasztott városvezető az önkormányzati kasszából fizetett magánvacsorák miatt kényszerült lemondásra. Saját pártja, a Demokrata Párt (PD) balközép kormányerő is távozását sürgette. Római lakosok a Capitolium-dombon levő városháza előtt ünnepelték Marino lemondását. "Elég a korrupcióból! Becsületes polgármestert akarunk!" - kiabálták az 5 Csillag Mozgalom ellenzéki párt szimpatizánsai.
A városvezetőnek azt is felrótták, hogy miközben a kerékpárral való közlekedést hirdette, főpolgármesterként engedély nélkül hajtott be a városközpontba, ott tilosban parkolt, majd a bírságot hónapokon át nem fizette be.
Vacsorák? Bírság-elbliccelés? Marino kispályás kelet-európai kollégáihoz képest. (Sz.L.)
Mutatis mutandis: ha a román pártok az olasz Demokrata Párt szigorúságával léptek volna fel korrupcióba keveredett fővárosi polgármestereikkel szemben, vajon kinek, hány héten belül kellett volna távoznia, egyáltalán: ki fejezte volna be közülük a mandátumát? (Sz. A.)
Micsoda kupleráj van ezeknél az olaszoknál! (tsp)
A bukaresti főpolgármester nem mondott le, de a DNA megoldotta helyette problémát. Azonban, ha minden polgármester, aki közpénzből bulizik lemondana, közel s távol alig maradna a helyén pár városvezető. Ha maradna egyáltalán. (S.J.)
Nahát, hogy gyengül az olaszok tűrőképessége. Pedig ezeken az önkormányzati pénzből fizetett vacsorákon még egy C kategóriás hetéra se bukkant fel. (P.B.)
A Nobel-békedíj idei kitüntetettjét ma délben jelentik be Oslóban. A fogadóirodák szerint az egyik legesélyesebb várományos Angela Merkel német kancellár az ukrán válság és kiváltképp a menekülthullám kezelésében nyújtott munkája miatt. Esélyesként tartják számon még Ferenc pápát, Denis Mukwege kongói orvost, aki a fegyveres konfliktusban nemi erőszakot elszenvedő nők számára nyitott kórházat, és a Novaja Gazeta című orosz újságot is. Az eritreai származású, jelenleg Svájcban élő Mussie Zerai orvos neve is felmerült nemrég, ő azokon az embereken segít, akik a Földközi-tengeren bajba kerülnek.
Frissítés: Végül a győztes a Tunéziai Nemzeti Párbeszéd Kvartett. Ez a szövetség volt hivatott elérni azt, hogy az arab tavasz eseményei után az országban egy békés és demokratikus átmenet történjen meg. A jelek szerint sikerült.
Merkelt ezért fizetik, a pápának benne van a munkaköri leírásában, úgyhogy én valamelyik orvosra szavaznék, ha kérdeznének. (Sz.L.)
Merkelben az plusz a többiekhez képest, hogy míg a másik három említett nagyjából a köz szeretetétől övezve végzi munkáját, a kancellár a közhangulattal szembemenve, karrierjét kockáztatva áll ki az elvei mellett. (tsp)
Ha rajtam állna, szívem szerint biztosan Ferenc pápának, eszem szerint talán (még) Angela Merkelnek, etikai meggondolásból pedig Denis Mukwege doktornak adnám. (Sz. A.)
Nehéz lesz eldönteni, hogy a kancellárt vagy a pápát tüntessék ki. Lehet ezért választanak egy harmadik személyt. (S.J.)
Akár ki is kapja, Orbán Viktor, Robert Fico és baráti körük ma nem fog pezsgőzni, arra tippelnék. (P.B.)
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!