Hírkommentek, október 8.

2015. 10. 08. 09:50

A csirkéért többet fizetünk, mint a németek, moldáv testvéreinket kisegítjük egy kis családi kölcsönnel, példaként tekinthetünk a német-francia politikai tandemre, s boldog születésnapot kívánhatunk Putyin elnöknek. Friss hírkommentjeink.

 

A csirkehúsért és a cukorért szinte ugyanannyit fizetünk, mint egy német, aki átlagosan hatszor annyit keres, mint egy romániai munkavállaló. Románia az Európai Unió legolcsóbb országai közé tartozik, derül ki az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat legfrissebb adataiból. A relatíve alacsony romániai életszínvonal oka alapvetően nem az árakban, hanem a bérekben keresendő, egy romániai alkalmazott ugyanis átlagban csak 380 eurót visz haza hó végén, ami az uniós átlagnak kevesebb mint ötöde. Bár az átlagár idehaza alacsonyabb, mint az EU-ban, vannak olyan alapélelmiszerek, amelyek nálunk többe kerülnek, mint egyes jóléti államokban. 2013-ban Romániában 2,65 euró volt egy kiló csirkehús átlagos ára, míg Németországban, hatszoros átlagbér mellett csak 2,55 euró. Egy kg cukor nálunk 1,08 euróba került, vagyis drágább, mint Hollandiában és Belgiumban (1,04 euró), Németországban (0,94 euró) és Svájcban (0,97 euró).

Nem is egészséges sok cukros csirkét zabálni. (Sz.L.)

Ha egyszer egy nagyobbacska tömeg végiggondolja mindennek az okait, és bepipul, abbol elég komoly balhé lesz. Még szerencse, hogy a puliszka nem robban. (tsp)

A nálunk tövig szétnyílott ár-bér olló talán már nem nyílhat tovább. Viszont az afféle pénzillúziónak (ahogy Irving Fisher, az ökonometria atyja mondaná), hogy „ne csak az áraink, a fizetésünk is legyen európai”, csupán egyetlen szépséghibája van: mifelénk a termelékenység alig haladja meg a nyugati teljesítőképesség egyharmadát. (Sz. A.)

Javaslat: ne kekeckedjünk a centekkel, hanem emeljük ötszörösére az átlagbért és a nyugdíjakat. (S.J.)

Annyit gondolkodtam, miért olyan alacsony az életszínvonalam, de az istennek nem jutott volna eszembe, hogy kicsi a fizetésem. (P.B.)

 

Románia 150 millió eurós hitelkeretet bocsát a Moldovai Köztársaság rendelkezésére. Victor Ponta miniszterelnök bejelentette, a kabinet jóváhagyta azt a törvénytervezetet, amely a 150 millió euró értékű, öt évre szóló hitelmegállapodást ratifikálja. Ezt az egyezményt szerdán Chisinăuban írta alá a moldáv hatóságokkal Eugen Teodorovici román pénzügyminiszter. A tervezetet a román parlamentnek is jóvá kell hagynia. Ponta kijelentette: Moldova nagyon nehéz helyzetben van, és csak olyan nagyon közeli barátja segítheti most, amilyen Románia.

A dolog úgy fest, hogy Romániában is fosztogatnak-fosztogatnak, de „a legközelebbi barát” jobban megtollasodott, mint a Pruton túli, tollaitól teljesen megfosztott Moldávia. (Sz. A.)

A Fekete-tengernek mennyit adunk? (Sz.L.)

Még jó, hogy itthon nincs senki komoly bajban. (tsp)

Mint tudjuk, Románia gazdag ország, behálózzák az autópályák, az állampolgárok semmiben sem szenvednek hiányt, az egészségügyi ellátás nem hagy semmi kívánnivalót, a szociális hálón nincs egyelten luk sem, úgyhogy a fölösleget odaadhatjuk a szomszédnak. (S.J.) 

Moldáviának Románia a közeli barátja? Húha, hát mindig van rosszabb. (P.B.)

 

Angela Merkel Francois Hollande francia elnökkel közösen szólalt fel az EP rendkívüli vitájában, amely az unió állapotát volt hivatott értékelni. A kancellár kijelentette: a migrációs válságot Európa csak együttesen tudja megoldani, nem szabad engedni a kísértésnek, hogy a tagállamok külön-külön lépéseket tegyenek.

Merkel úgy vélte: az érkező menekültekre emberekként, egyénekként kell tekinteni, nem arctalan és névtelen embertömegként, masszaként. Hollande állást foglalt az EU és az euróövezet integrációjának további mélyítése mellett. Ha ez nem történik meg, az az EU végét jelentené - fűzte hozzá.

25 éve nem volt példa arra, hogy a francia és a német vezető az Európai Parlamentben szinte egy időben mondjon beszédet.

A tovább mélyülő együttműködéstől félek én is. Nem lehetne, hogy egyszer már erősödjön is meg magasodjon is az az együttműködés? Eleget szárnyaltunk már alant. (P.B.)

Az integráció további mélyítésébe miért nem fér be Románia schengeni csatlakozása, Hollande úr, s kedves hollandok? (Sz.L.)

Európa végét az jelenti, ha Merkel az emberségébe bukik bele. (tsp)

Szívmelengető a két politikus egy húron pendülése, ahogy az általuk szorgalmazott uniós raison rezonál a migráció és az integráció kezelését illetően. Csakhogy az Európai Uniónak kettőnél több tagállama van. (Sz. A.)

Meglepődnek azok, akik az EU összeomlását vizionálják. Elképzelhető, hogy migráció nyomán a közösség összezár, és nekifog az Európai Egyesült Államok projekt kivitelezéséhez. (S.J.)

 

 

Jégkorongmeccsel ünnepelte 63. születésnapját Vlagyimir Putyin orosz elnök kedvenc fekete-tengeri üdülővárosában, Szocsiban. A tavalyi téli olimpiára épült arénában Putyin csapata 15:10-re verte az ellenfelet, az elnök maga hét gólt lőtt. Putyin csapatát erősítette védelmi minisztere, Szergej Sojgu és az amerikai profi jéghoki liga, az NHL több korábbi orosz sztárja. A rivális csapat főleg az ország leggazdagabb üzletembereiből állt

Az üzletemberek minden gólnál átérezhették annak az igazságát, hogy jobb kapni, mint adni. (Sz.L.)

És még mondják, hogy a feudalizmus halott. (tsp)

Ha Putyin nyugalomba vonulásakor is ennyire jó kondiban lesz, elszegődhet old boy-csatárnak az Egyesült Államokba. (Sz. A.)

Putyin cár már rég legyőzte az üzletembereket: aki nem hagyta őt gólt lőni, a vagyonával, esetenként a szabadságával fizetett. (S.J.)

Hodorkovszkijnak már vannak tapasztalatai az ilyen barátságos közös játékok következményeiről. Kiváncsi vagyok a rivális csapat tagjai meccs után hol folytatják. (P.B.)



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!