Hírkomment szept. 24.

2015. 09. 24. 16:00

Iohannis visszafogottan semleges, mert segíti a zóna, ahol alapos és energikus vita folyt kínaiul. Erdélyi Riport szubjektív hírcsokor véleményekkel tűzdelve.

 

 

Iohannis visszafogottan semleges

 

Kedvező eredmény lenne az ország számára, ha a parlamentben átmenne az ellenzéki liberálisok bizalmatlansági indítványa a kormány ellen fogalmazott Klaus Iohannis szerdán. Az államfő jó eredménynek tartaná, ha a parlament megszavazná a bizalmatlansági indítványt. Hozzátette: alkotmányos szerepéből fakadóan nem támogathatja ebben a vitában sem a PNL-t, sem az indítványt, de úgy véli, a kormány megbuktatásával megoldódna Románia egyik nagy problémája, amit Victor Ponta és az ellene indított korrupciós per képez.

 

Szerintem elegánsabb lenne még csak nem is vélni az alkotmányos szerepből kifolyólag, ha igaza is van. (tsp)

 

„A bizalmatlansági indítványt megszavazni nem kell, félnetek jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem, ellenzem.”/ „A bizalmatlansági  indítványt megszavazni nem kell félnetek, jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem ellenzem.” – Szerintem Iohannis a második változat szerint tette ki a vesszőket. (Sz. A.)

 

Csak meg ne gondolja magát, mint a menekült-kvótával kapcsolatban. (Sz.L.)

 

Abszolút semlegesen úgy véli – tette hozzá Klaus Iohannis – jobb lenne mindenkinek, ha Victor Ponta megpukkadna. Lehetőleg máma még. (P.B.)

 

Segít a zóna?

 

Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök a brüsszeli rendkívüli EU-csúcson ismertette a török kormányfő javaslatát, amely szerint a tömeges menekültáradat megelőzése céljából biztonsági zónát kellene létrehozni Szíria északi részén. A zónában egy munkacsoport foglalkozna a lakhatás, az ellátás és az oktatás biztosításával az Európai Unió és az Egyesült Államok támogatásával. Boriszov szerint, ha nem alakítanak ki biztonsági zónát Szíriában, akkor akár további hétmillió szíriai állampolgár is útnak indulhat Európa felé.

 

Azt tudom csak írni, mint pár nappal ezelőtt: miért nincs ez már kész bő fél éve? (tsp)

 

A biztonsági zóna kialakítása végett először meg kellene hódítani és megszállva tartani a Boriszov javasolta területet, a munkacsoport zavartalan működése érdekében. Ennél olcsóbb megoldás lenne, ha meghódítanák, megszállnák és senki földjévé tennék a szóban forgó övezetet. A senki földjén a senkit könnyebb lesz kezelni. (Sz. A.)

 

Mire az európai vezetők megállapodnak a részletekről, kiderül, hogy az oroszok már a zónában vannak. (Sz.L.)

 

Erről a zónáról még létrejötte előtt kitűnő dokumentumfilmet forgatott egy bizonyos Andrej Tarkovszkij nevű tényfeltáró újságíró. (P.B.)

 

Kínaiul beszélgettek

 

 

Mark Zukerberg, a Facebook alapítója a Washington állambeli Seattle-ben, a 8. Kínai-Amerikai Internet Fórumon találkozott Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Zuckerberg utóbb elárulta: most beszélt először számára idegen nyelven politikussal, tehát a beszélgetés kínaiul folyt, ugyanis évek óta tanul ezen a nyelven.

 

Már csak az a kérdés Hszi Csin-ping lájkolta-e Zukerberg mandarinját. (tsp)

 

Kínában úgy 50 fő- és alnyelvjárás létezik. Leghasználatosabb: a hivatalnoknyelv –  a kuan-hua, a nemzeti nyelv – a kuo-jü, a hivatalos nyelv – a pu-tung-hua. Mark Zukerberg bizonyára az utóbbi változatban kérdezte Hszi csin-pingtől: I-tyeg-e a fi-tyeg? (Sz. A.)

 

Cserében Csinék nem fogják cenzúrázni az internetet? (Sz.L.)

 

Nekem állandóan az az érzésem, bármelyik politikussal is beszélek, hogy idegen nyelvül szólunk egymáshoz. A francnak se talál a szó. (P.B.)

 

Alapos és energikus vita

 

 

Az éjszakába nyúló EU-s csúcstalálkozón lezárult egy korszak a migrációs krízis történetében, az Unió korrigálja a nyitott ajtók politikáját. A megoldás még messze van, egyelőre egymilliárd eurót tudnak felmutatni a tagállamok, amit a menekültek segélyezésére szánnak. Bár a brüsszeli ülés után mindenki igyekezett arról beszélni, milyen konstruktívak voltak a tárgyalások, elterjedt a hír, hogy Merkel kancellár összeszólalkozott Orbán Viktorral. Donald Tusk, az Európa Tanács elnöke ezt lényegében megerősítette: „A vita a magyar miniszterelnök és a német kancellár közt alapos és energikus volt, el tudják képzelni.”

 

A magyar és a német nyelv is alkalmas az alapos és energikus veszeke... vitára. (Sz.L.)

 

Szép az összeg, de Romániában jól ismerjük, milyen hatékonyan jutnak el segélyek a rászorulókhoz. Remélem az alapos és energikus vita arról szólt, milyen infrastruktúrával lehet biztosítani a pénzek hatékony elköltését. Az, hogy xenofób bunkó dumával ma tényező lehet valaki Európában, sőt még tapsolnak is neki, nem csak az illető hibája.(tsp)

 

De melyiküknek volt nagyobb a mellénye? (Sz. A.)

 

El tudom képzelni, de valójában nem akarom. Túlságosan szeretem ehhez szegény Orbán Viktort. Váj de kápul. (P.B.)



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!