Hírkomment, november 3.

2015. 11. 03. 11:59

Miközben filmszerepet kap egy japán robotnő, lelép a színről a román köztévé hírosztály-vezetője. A női dolgozókkal átlagosan nem bánik méltóan Európa, a skandinávok pedig a hideggel riogatják a menekülteket. Keddi hírkommentjeink.

 

Geminoid F egy női arccal felszerelt, emberi hangot kiadni képes android, aki hamarosan bemutatkozik a filmvásznon, a Sayonara című japán film főszereplőjeként. A film egy posztapokaliptikus helyzetben játszódik, egy hatalmas nukleáris baleset után. F partnere egy ember lesz. A robothölgy esetében még nincs szó mesterséges intelligenciáról, járni se tud rendesen, ezért a forgatás alatt hordozni kellett. Ennek ellenére a rendező, Koji Fukada színésznőként tekintett rá, hisz ugyanúgy kellett instruálni, mint a színészeket. Ráadásul sosem lett éhes és nem panaszkodott fáradtságra.

A hírben nem esett szó a gázsiról. (Sz.L.)

Akár Androidka, a guminő se kér enni, nem is fáradékony. Ráadásul nincs agya, tehát megvan az az előnye, hogy semmire sem emlékszik. Az előbbi viszont rendkívül veszélyessé válhat, hiszen a fejecskéjébe akár sok-sok gigabájt memóriaméretű kompjúter-ketyere is beépíthető. Ami engem illet, egyiket sem szeretném kipróbálni. (Sz. A.)

Szomorú élete lehet annak, aki egy robotot nőnek néz, és messze nem a testi adottságora gondolok. (tsp)

Szerintem igazi nő, hisz azok se éhesek sose, és nem is panaszkodnak. Vö. je suis robot! (P. B.)

 

Lemondott Raluca Stroe Brumariu, a TVR hírszerkesztőségének vezetője, miután a román köztévét sokan bírálták, amiért nem breaking news rendszerben közvetített a Colectiv klubban kiütött tűzvészről péntek este. Voltak ugyan tudósítóik a helyszínen, ám szombatig csak hírsávban, szövegesen közöltek információkat, valamint a honlapon és a Facebook-oldalon tudósítottak. A vezetőségből senki nem rendelte el az adás megszakítását, s mint kiderült, arra sincs procedúra, hogyan kell breaking news üzemmódba állni.

A magyar köztévé biztos tudná. Már ha nem politikus a tulaj, mert akkor szó sem esne róla. (tsp)

Bezzeg Ceauşescu elvtárs idején mindenki tudta, hogyan kell a megfelelő üzemmódba állni. (Sz. L.)

Hasonló frissességről tett tanúbizonyságot 2001. szeptember 11-én az MTV. Már minden adó műsorát megszakítva számolt be a szörnyű tragédiáról, ők zavartalanul sugározták a betervezett programjukat. Nem emlékszem, annak voltak-e következményei. (Sz. A.)

Két véglet van. Vagy nem figyelnek oda a tragédiára, vagy szenzációhajhász módon rátelepszenek az eseményekre. (P. B.)

 

Internetes kampányban figyelmezteti a norvég bevándorlási hivatal az afgán menekülteket arra, hogy visszaküldhetik őket Afganisztánba, a svédek pedig a téli hideggel riogatnák a menekülteket. Facebook- és Twitter-üzeneteiben a norvég bevándorlási hivatal az afgán menekülteknek azt üzeni, a kitoloncolást kockáztatják az orosz határon kereszül érkező, menedékkérelemre nem jogosult felnőttek.

Majd hülyék lesznek szegény afgánok visszafordulni a barátságos orosz télbe. (Sz. L.)

Ami az illetékes hazai bevándorlási hivatalt illeti, egyelőre elegendőnek tűnik, ha Romániával riasztja el Romániától az afgán menekülteket. (Sz. A.)

Kitoloncolás...lefejezés....kitoloncolás...lefejezés...mitől félnek jobban...hmmm.... (tsp)

A hideggel riogató svédekneknek nyilván fogalmuk sincs Afganisztánról, vagy arról, miért menekülnek onnan az emberek. Azért ennél jobban hasznosítható módszer az, ahogyan a svédek a beilleszkedést segítik. (P. B.)

 

November 2-tól a nők ingyen dolgoznak Európában, a férfiak viszont december 31-ig megkapják fizetésüket munkájukért. Ezzel a kijelentéssel hívja fel a figyelmet az Európai Bizottság a nemek közötti, bérekben mutatkozó különbségekre. A nők átlagos órabére Európában 16,3 százalékkal alacsonyabb, mint a férfiaké, azaz a nők 59 napot ingyen dolgoznak minden évben, az idén hétfőtől egy garast sem kapnak munkájuk után. A legdurvább egyenlőtlenségek Észtországban, Németországban és Ausztriában voltak, a legkisebb különbségek Máltan, Lengyelországban és Szlovéniaban.  Romániában az átlagosnál kisebb, 9 százalékos a különbség.

Úgy is mondhatjuk, míg a németeknél eltérően magas a bér, nálunk hasonlóan alacsony. (Sz. L.)

Dicsérendő, hogy Romániában a bérdiszkrimináció mértéke csupán 9 százalék, viszont nálunk a férfiak is – az 1850 lejes átlagbért összevetve a németek hatszor nagyobb, 2528 eurós átlagával – már március elsejétől „ingyen dolgoznak”. (Sz. A.)

Azért ugye nem gondoljuk, hogy nálunk nincs már tennivaló... (tsp)

Utánaolvastam, hogy Romániában mi a háttere ennek a bérkülönbségnek. A Ziarul Financiar szerint az, hogy a férfiak bátrabban használnak olyan idegenszavakat, mint „koordonálni” vagy „menedzselni”, amikor saját „kompetenciájukat” írják le. Erről eszembe jutott egy veretes magyar szó, de nem rontom azzal munkaerőpiaci pozícióimat, hogy leírom ide. Rábízom a kedves olvasó remélhetőleg igen piszkos fantáziájára. (P. B.)



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!