Hír plusz komment, január 26.

2016. 01. 26. 13:46

Emomali Rahmon, Tadzsikisztán elnöke élete végéig megtarthatná a hatalmát, miután az ország parlamentje támogatta azt az alkotmánymódosítást, amivel a most 63 éves elnök élete végéig pozícióban maradhat. Rahmon a szovjet időkben tsz-elnök volt, 1992 óta irányítja Tádzsikisztánt. Az államfő a térség több más országára is jellemző személyi kultuszt épített fel maga köré. Egy másik módosítást is keresztülvert az elnök a parlamenten. Eddig csak 35 évesek vagy idősebbek indulhattak az elnökválasztáson, ezt a korhatárt azonban most leszállítják 30 évre. Többek szerint ezzel Rahmon így biztosítja be, hogy szükség esetén fia, a most 27 éves Rusztem Emomali is indulhasson a 2020-as elnökválasztáson.

Ideje lenne elmélyíteni a közös témákat kínáló magyar-tadzsik kétoldalú kapcsolatokat. (Sz. L.)

Van még az a verzió, hogy a népükért ennyire odaadó elnökök ne csak életük végéig, hanem halálukban is örökkétig elnökök maradjanak. Nem mondanám, hogy példa nélküli a történelemben. Jó esély van arra, hogy az újkori piramisépítési szabadalmat a magyarok nyújtsák be. Látom is magam előtt a felcsúti Orbán piramist, két oldalán a két szfinx-el: Habonnyal és Lázárral. Vagy Rogánnal? Esetleg Deutsch Tamással? Lehet, egy egész falka szfinx összejön. (P. B.)

Annyira szánalmas... (tsp)

Ha emlékezetem nem csal, nálunkfelé is uralkodott egy államfő, aki nem téeszelnökként, hanem suszterinasként kezdte a pályáját. Ő is szerényen elhárította az örökös elnökké kikiáltásáról szóló lakájjavaslatot, viszont, ha 1989 decemberében a népharag nem taszította volna le a trónjáról, kisebbik fiának, Nicunak minden esélye meglett volna a trónöröklésre. (Sz. A.)

Megszavazta a parlament. Ergo demokratikus eszközökkel erősítették meg a személyi kultuszt és a diktatúrát. Adni kell a látszatra. (S.J.)

 

A romániai párttörvény tavalyi módosítása szerint a politikai pártok létrehozásához a korábbi 25 ezer alapító tag helyett immár mindössze 3 tag szükséges. A könnyítés nyomán rengeteg új párt bejegyzését kezdeményezték. Regisztrálását kérte egyebek között a Nyugdíjasok Ereje Párt, a Máramarosi Nyugdíjasok és Szegények Pártja, a Liberális Eszme Pártja, a Polgári Magatartás, Szolidaritás Alternatívája, a Keresztény Kommunista Párt. A bejegyzett, elutasított vagy bejegyzésükre váró pártok alapítóinak fantáziája nem ismer határt. Így bejegyezték már a Getodacia Pártot, a Romániai Kalózpártot, a Romániai Közvetlen Demokrácia Pártot, a Nemzeti Lista Pártot, a Nemzeti Identitás Ereje Pártot. A Kommunista Keresztény Párt kérését elutasították, de nem jegyezték be a Büszkék Vagyunk Erdélyiségünkre Pártot, valamint a Büszkék Vagyunk Rá, Hogy Aradiak Vagyunk Pártot Elutasították az Igazság Pártjának bejegyzését is.

Partnereket keresek a De Jó, Hogy Nem Élünk Egypártrendszerben Párt bejegyzéséhez. (Sz. L.)

A Liberális Eszme Pártja három egész tagot össze tudott guberálni. Komolyan? Ennyire haladó ország vagyunk? Mik vannak! (P. B.)

Ez igazából a 21. század szexuális forradalma: nálunk már három ember is alkothat párt. (tsp)

Javasolni fogom a kollégáknak: alapítsuk meg és jegyeztessük be az Erdélyi Riportot Pártolók Pártját, az ERPP-t. Kitelik belőlünk, ugyanis még mindig háromnál többen csináljuk az online formában megmentett lapot. (Sz. A.)

Azért a nyugdíjasok erejére kíváncsi vagyok. (S.J.)

 

Több mint kétmillió lejt költöttek hivatalos külföldi utakra a romániai parlamenti képviselők 2015 első tíz hónapjában (a novemberi és decemberi adatok még nem nyilvánosak). Akadnak egzotikus kiszállások is. A honatyák és honanyák legköltségesebb útja egy-egy vietnami, kanadai és mexikói hivatalos látogatás volt, de sok pénzbe kerültek az Egyesült Államokban, Mongóliában és a Japánban tett utak is. Vietnámba öt tagú küldöttség utazott az Interparlamentáris Unió 132. ülésére, és a két szocdem, két nemzeti liberális és egy liberális-demokrata képviselőből álló román küldöttség kilenc napig ott is maradt. A látogatás 122 ezer lejbe került.

Valószínűleg az említettek között azért nem szerepelnek RMDSZ-esek, mert ők a bukaresti utakat tekintik külföldi látogatásnak. (Sz. L.)

De miért jöttek haza? (P. B.)

Amikor pénzt lehet költeni, hatalmas az egyetértés... (tsp)

Fel vagyok háborodva! Pártdiszkrimináció esete forog fent, hiszen egyetlen RMDSZ-es tagja sem volt a küldöttségnek, aki építő jellegű javaslatokkal jobbíthatta volna az Interparlamentáris Unió – különben rendkívül áldásos –tevékenységét. (Sz. A.)

A lehetőségeket ki kell használni, mert nem biztos, hogy lesz új mandátum. (S.J.)

 

A Twitter közösségi oldal szinte teljes vezérkara egy időben jelentette be, hogy távozik a cégtől a Twitter szinte teljes vezérkara. A döntésüket a Twitteren jelentették be, melynek részvényei az utóbbi időben rekordmélységbe zuhantak. A távozó négy vezető közül hárman több időt szeretnének a családjukal tölteni. A negyedik távozó főnök a Google céghez szerződik.

Az is lehet, hogy a biztosabb jövőt kínáló bukaresti parlamentbe készülnek. (Sz. L.)

Fogadjunk, mindegyiknek van már facebook oldala. A túlélési ösztön nagyon erős ám! (P. B.)

Havi 200 pengő fixszel az ember könnyen twittel.  (tsp)

Ami engem illet: a Twitter soha nem vonzott, viszont Google-függő lettem. Annyira, hogy a nejem válaszút elé állított: vagy ő, vagy a Gugli… (Sz. A.)

Most már bevallhatom: én sem szeretem a Twittert. (S.J.)

 



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!