Hír plusz komment, február 11.
2016. 02. 11. 12:34Életútinterjút adott egy albán újságírónak Nexhmije Hoxha. A 95 éves asszony Enver Hoxha (régebbi magyar átírás szerint Enver Hodzsa) özvegye. Enver Hoxha 1946-tól 1985-ig volt Albánia diktátora, aki a kommunizmus sztálinista változata alapján uralkodott. Sztálin halála után szakított a szerinte túl liberális Szovjetunióval, majd Mao Ce-tung halála után Kínával is. Enver Hoxha uralma éveiben legalább 25 ezer embert végeztetett ki. Özvegye most azt mondta, hogy a férje a lelke mélyén fájdalmat érzett, mert annyi embert kellett kivégeztetnie, de államférfiúi kötelessége volt a sok halálos ítéletet végrehajtatni.
Megható, hogy Nexhmije Hoxha férjelvtársa „a lelke mélyén fájdalmat érzett, mert annyi embert kellett kivégeztetnie”. Ugyanígy érezhetett Mao Ce-tung is, amidőn 1966. július 16.-án, 72 esztendős korában ötezredmagával részt vett a Jangce-átúszó versenyen. Mao szándéka egyértelmű volt: demonstrálni, hogy még mindig ereje teljében van, s elég fitt ahhoz, hogy vezesse a permanens forradalmat. Gond csak abból támadt, hogy sokan a fellelkesült versenyzők közül nem tudtak úszni. (Sz. A.)
Úgy tűnik a diktátoroknak van lelkük, de nincs lelkiismeretük. (S.J.)
Kíváncsi vagyok, hogy van-e bármi, ami az államférfiúi kötelességtudatnál több embert ölt meg a történelem során. Akkor már inkább a kisstílű tolvajokat választom, azok legfeljebb véletlenül böknek meg valakit tyúklopás közben, de a tömegeket nem vegzálják életellenesen. (tsp)
A sztálisnista krokodil könnyei. Ah! (Sz. L.)
Románia több városában tüntetést szerveznek szerdán civil szervezetek az emberi méltóság védelméről szóló törvénytervezet ellen, amely bírálói szerint veszélyt jelent a sajtószabadságra. Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke szerint a jogszabályról szóló higgadt vitát megnehezíti, hogy a Szociáldemokrata Párt vezetője, Liviu Dragnea (fotó) terjesztette elő. A román sajtóban „rágalomellenes törvénynek" nevezett jogszabály tervezetét a szenátus már elfogadta, a képviselőház elé a jövő héten kerül. Előírásai szerint a gyűlöletbeszédért, az emberi méltóság megsértéséért hatalmas pénzbírságok szabhatók ki. Ha egy magánszemély méltóságába gázolnak (közösségi oldalon vagy online lapok felületén), az elkövető akár 30 ezer lejig is büntethető, ha ugyanezt egy társadalmi csoporttal szemben teszik, a pénzbírság 60 ezer lejre növekedhet.
Bár Dragnea nem görög, és nem egy falovat, hanem az emberi méltóság védelméről szóló törvénytervezetet akarja elővezetni, erről nekem Laokoon intése jut eszembe Vergilius Aeneisából, amikor megpillantotta a trójai lovat a város falai előtt: „Quidquid id est, timeo Danaos et dona ferentes”, azaz: „Bármi is ez, félek a görögöktől és az ő ajándékaiktól.” (Sz. A.)
Több sebből vérzik ez a tervezet, de amiért elfogadhatatlan, az az, hogy politikai és nem emberjogi célokat szolgálna. (S.J.)
Mi számít méltóságba gázolásnak, és ki az az objektív mérce, aki ezt megállapítja? (tsp)
Az emberi méltóság pénzzel aligha védhető meg, de szóljon, aki tud valami jobbat. (Sz. L.)
A világ azon 15 városa közül, ahol a leggyorsabb az internet, 9 Romániában található - derül ki a Világbank jelentéséből. Eszerint az átlag letöltési sebesség Szingapúrban a legnagyobb a világon, 119,87 megabit másodpercenként (Mbps). Utána Hongkong központja következik másodpercenként 108,38 megabittel, majd rögtön Ploiești jön 102,35 Mbps adatátviteli sebességgel. A romániai városok közül még Iași (101,43 Mbps), Bukarest (95,18 Mbps), Temesvár (86,55 Mbps), Galați (83,24 Mbps), Constanța (77,73 Mbps), Kolozsvár (75,14 Mbps) Nagyvárad (70,95 Mbps) és Brassó (66,73 Mbps) került be a top 15-be. Ugyanakkor az Európai Unióban nálunk a legkisebb az aránya azoknak, akik rendszeresen használják az internetet, 48 százalék. Az ország lakosságának 39 százaléka még soha nem használta az internetet.
Hát én most (csütörtök dél) teszteltem itt Váradon a Digi oldalán. Letöltési sebességem 20,83 Mbps, feltöltési sebességem 13,88 Mbps. Már a Világbanknak sem hihetek? (Sz. L.)
Azon nem csodálkozom, hogy Ploieşti bronzérmes lett az internet-áttöltési sebesség terén a világon. Hol vagyunk már attól – mint Caragiale korában –, hogy a Bukarestből Erdélybe igyekvő vonatok csühögőit mozdonyforgatóval kellett („a o întoarce ca la Ploieşti”) a szerelvények elejéről a végére csatlakoztatni, mialatt az utazóközönség az állomás restijében múlatta az időt… (Sz. A.)
Kevesen, de legalább gyorsan. (S.J.)
Pár napig azért szívesen élném a 39 százalék életét, csak hogy gyors letöltés helyett feltöltődjek kicsit. (tsp)
Vona Gábor, a Jobbik elnöke negyedórás beszélgetést folytatott múlt év novemberében Simicska Lajos vállalkozóval. Soha ilyen nem fordult elő korábban. Vona (fotó) elmondása szerint a nagyvállalkozó nyugtalanító dolgokat mondott a Fidesz és a kormány működéséről. Vezető fideszesek már régen összeházasították a kegyvesztetté vált Simicskát a Jobbikkal.
Simicskának fertályórára volt szüksége ahhoz, hogy „nyugtalanító dolgokat mondjon a Fidesz és a kormány működéséről” Vonának. Ha a hír igaz, akkor a nagyvállalkozónak egyetlen másdopercébe tellett, hogy a Jobbik jobbján kimondja a boldogító igent. (Sz. A.)
Mindig van lejjebb. (S.J.)
A beszélgetés magánügy, ha volt pénzmozgás is, az már közügy. Ez az elv nem csak a Vona-Simicska, hanem a Simicska-Orbán vonatkozásban is igaz. (tsp)
Tizenöt perces telefonbeszélgetésből házasság? Szerelem első hallásra. (Sz. L.)
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!