Tévúton a székelyföldi turizmus?

2012. 07. 12. 11:36

A térséget felkereső turisták alapján duális, a helyi közvélekedésben túlbecsült, az elvárható gazdasági teljesítmény terén viszont alulreprezentált a székelyföldi idegenforgalmi ágazat – derült ki a kolozsvári Kvantum Research és Nemzeti Kisebbségkutató Intézet napokban bemutatott felméréséből. A témával kapcsolatos tudnivalókat Domján Levente foglalta össze.

Régiófejlesztési ellentmondás és gazdaságpolitikai tanácstalanság jellemzi a székelyföldi turizmusfejlesztési törekvéseket – állítja a Kvantum Research és a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet 2011-es esztendőre elkészített felmérése kapcsán Kiss Tamás szociológus, a projekt kutatás-vezetője, aki a felmérés eredményeit néhány napja Csíkszeredában, a Sapientia Egyetemen mutatta be.
„Ellentmondás feszül egyrészt a gazdasági tények és a közvélekedés között. A turizmus súlyát ugyanis a közvélekedésben elképesztően túlértékelik, sokan a mezőgazdaságnál és az iparnál is nagyobb kitörési pontnak vélik, ebből adódóan a turizmust rendre Székelyföld fő gazdasági kiugrási lehetőségének nevezik. Másrészt ezt hangsúlyozzák a különböző szakmai és politikai diskurzusok is, noha a számok távolról sem ezt támasztják alá. A turizmus – mint gazdasági ágazat – ugyanis mind Romániában, mind ezen belül a Székelyföldön a bruttó nemzeti összterméknek egyes adatok szerint kevesebb mint 1, más források szerint kicsivel több mint 1 százalékát termeli ki. Tehát óriási különbség van az idegenforgalom közbeszédben és a reálgazdaságban megjelenő súlya között” – magyarázta a helyzetet lapunknak Kiss Tamás.

A románok tovább maradnak. A felmérést a Corvinus Alapítvány támogatásával a tavalyi év folyamán kétezer, a Székelyföldre látogató – ebből 912 magyar, 1085 román és 52 angol nemzetiségű – turista megkérdezésére alapozva végezték. Kiderült, a székelyföldi turizmus duális jellegű, azaz a közhiedelemmel szemben egyszerre és egymással párhuzamosan formálódott ki a Székelyföldet kedvelő román és a magyar turista tömeg is. Így például, míg a Székelyföldre látogató magyarországi turisták 70 százalék fölötti hányada Udvarhelyszéket – ezen belül Székelyudvarhelyet – és a Gyimeseket is magába foglaló Csíki-térséget keresi, addig a román nemzetiségű turisták – kolóniaszerűen – Kovásznán, Szovátán és Tusnádfürdőn érzik jól magukat. Viszonyításul az utóbbi három fürdővárost a magyarországi turisták csupán 2,5, 6,6, illetve 4,2 százaléka keresi fel – derült ki a felmérésből. A hazai, tehát zömében román nemzetiségű turisták ráadásul jóval többet is időznek egy-egy szálláshelyen: azaz, míg a Kovásznán és Tusnádfürdőn a turisták által átlagosan eltöltött napok száma 16,7, illetve 11,1 nap volt, addig Háromszéken, Csíkban, Gyergyóban és Udvarhelyszék vidékén ez a mutató 3,1 és 4,2 nap között változott. Az átlagosan elköltött pénzösszeg ugyanakkor – térségenként igen nagy eltérést mutatva – 200 és 600 lej között változott.


Költekezőbb hazaiak. Kiss Tamás az adatokat elemezve több turizmusfejlesztési tévhitre és korrigálni való tényezőre is felhívta a figyelmet. „Egyrészt a turisztikai stratégiákban úgy jelenik meg Székelyföld, mint hogy ha az egy etnikai, kulturális turizmusra és a magyarországi piacra berendezkedett turisztikai desztináció lenne, holott a felmérésünk szerint sokkal fontosabb lenne ennél a belső küldőpiac. Az évente a Székelyföldre látogató turisták 50 százaléka ugyanis román anyanyelvű, további 20 százaléka erdélyi magyar, és a küldőország szerint csupán a fennmaradó 30 százaléka anyaországi magyar és egyéb külföldi. Ezzel szemben a román és a helyi, erdélyi turistákkal a turisztikai fejlesztési stratégiák úgy tűnik, sokszor nem is számolnak” – kommentálja a felmérés eredményeit a kutatást vezető szakember.
Kiss Tamás szerint ebből újabb ellentmondás keletkezik. Ráadásul a felmérést készítő csapat tagjai a válaszok kiértékelése alapján, úgy érzik, hogy a térségbe látogató turisták szemében Székelyföld, mint egységes turisztikai desztináció nem is létezik. „Míg a romániai politikai csatározások síkján Székelyföld forró pontnak számít, addig a román turista nem Székelyföldre jön, hanem Kovásznára, Szovátára, Parajdra, Tusnádfürdőre, azaz azokra a településekre, amelyek valamilyen szinten rajta vannak az ország turisztikai térképén” – hangsúlyozza a kutatás vezetője. A helyzeten bár a kutatók szerint pozitívan változtathat a két megye turisztikai szolgáltatóinak – Hargita és Kovászna Megye Tanácsának ösztönzésére – a bukaresti és budapesti szakvásárokon egységes, Székelyföld standként való bemutatkozása, de ettől függetlenül Kiss Tamás véleménye szerint „ez még nem ment át a román köztudatba”. Pedig – állítja – a hazai belső piaci kereslet felé való nyitás vezethetne a leggyorsabb és leglátványosabb eredményekhez is, anélkül persze, hogy ezzel párhuzamosan elhanyagolnák a magyarországi küldő piaci igényeket is. A panzió és hoteltulajdonosok tapasztalata által is megerősített kutatási adatok szerint a romániai turisták költekezőbbek magyarországi társaiknál, ugyanakkor kevésbé igényesek. A külföldi turisták igényeinek ezzel szemben a székelyföldi vendéglátók az utak minősége, a szolgáltatások ár-arány értéke miatt gyakran nehezen tudnak megfelelni – összegez Kiss Tamás.
A felmérés készítői ugyanakkor a kutatás során arra is kíváncsiak voltak, hogy miként vélekednek maguk a székelyek a székelyföldi turizmusról. A lakossági adatfelmérésből Kiss a turisztikai ágazat túlbecsülése mellett a legfontosabbnak tartott hívószavakat emelte, mint például a borvizeket, a fenyőerdőket és a székely kapukat. Kiss Tamás ezt nem tartotta meglepőnek, sőt, véleménye szerint a turisztikai fejlesztési stratégiák is olyan elemekből kell kiinduljanak, melyeket a helyi lakosok is magukénak éreznek. „Akkor is, ha helyenként ezek közhelyként hatnak vagy pedig egyáltalán nem sugallnak újdonságot, egy erős székelyföldi marketingnek akkor is olyan szimbólumok köré kell épülnie, ami a székely identitásnak is megfelel, és amivel a székelyföldi ember is azonosulni tud” – tette hozzá a szakember.

A hazai turizmus számokban

Az idegenforgalomból származó bevételek 2009-es esztendei 882 millió eurós nagysága alapján az európai országok közül (EU-27 + Svájc, Izland, Törökország, Horvátország, Norvégia) Romániában a legkisebb a turizmus GDP arányos súlya, mindösszesen a bruttó hazai termék 0,8 százaléka – derült ki a Kvantum Research által összegyűjtött nemzetközi adatokból. Viszonyításképpen ugyanezen esztendőben Bulgáriában 2,68 milliárd eurót (a GDP 7,6 %-át), Magyarországon 4,08 milliárd (a GDP 4,4 %-át), Csehországban 4,63 (3,4 %-át), Horvátországban pedig közel 7,5 milliárd euró, azaz a GDP 15,7 százalékát költötték el az országba látogató turisták.
Így nem meglepő, ha Macedónia után ugyancsak Romániában lett a legalacsonyabb a 100 lakosra kivetített vendégéjszakák száma is: Románia kapcsán ugyanis a 74,4 fős mutató a magyarországi 190, a bulgáriai 213 vagy a horvátországi 836 fős hasonló mutató tükrében igen gyenge eredménynek számít. Ami a Hargita, Maros és Kovászna megyék turisztikai teljesítményét illeti, a kutatás készítői a vendéglátóipari cégek 2008-as forgalmát és foglalkoztatási mutatóit vették figyelembe: ez alapján például míg a Hargita megyében működő cégek 58 ezer alkalmazottal 7,8 milliárd lejes össz üzleti forgalmat bonyolítottak, addig ebből a turizmust kiszolgáló szállodák, panziók és egyéb vendéglátóipari egységek csupán az üzleti forgalom 1,81 százalékát, foglalkoztatás terén pedig 4,21 százalékát mutathatták fel. De néhány tizedszázaléknyi eltéréssel hasonló az arány Kovászna és Maros megyében is.




Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!