Sajtmanufaktúra a Hargita tövében
2011. 10. 19. 14:40Amikor Márton István barátom felajánlotta, hogy elvisz a sajtkészítõ Kedves Tamás tanyájára, nem gondoltam, hogy a csíkjenõfalvi Kedves-porta helyett a Hargita lábánál fekvõ Cigánykútra fogunk ellátogatni. Persze cseppet sem bántam, egyrészt a kíváncsiság miatt, mely eddig sose vetett arra a vidékre, másrészt a szeptember derekán a legszebb arcát mutató természet közelsége miatt. Cigánykút a ma használatos útvonalaktól félreesõ fekvése miatt alig látogatott, megkapóan szép és csendes környezetben rejtõzik. A Csíkjenõfalvától öt kilométerre levõ tanyavilágba az elmúlt idõk esõzései nyomán hol kimosott, éles kövekkel „ékesített”, hol pedig füves, hepehupás, kaszálók végébõl lecsippentett földút vezet, vezetõi tudásból és állóképességbõl alapos vizsga alá vetve gépkocsit és vezetõjét. A jenõfalvi kerteket és a pityókaásók szorgos õszi nyüzsgését hátrahagyva szénaillattal átitatott, tájba simuló kaszálók, dombok, patakmedrek és fenyõligetek kárpótolják az erre merészkedõt az út megpróbáltatásaiért. A rengeteg látnivaló még a hozzám hasonló alkalmi természetjárót is a motorizált négykerekû jármû hátrahagyására, gyalogos vagy kerékpártúrára csábítaná. A Hargita lábánál elterülõ tanyavilág ma néhány öreg faházból áll, lakóik pedig vendéglátóink, Kedves Tamás és felesége.
Annak, aki szolidabb kalandokat keres, nem ajánlatos egyedül sétálgatnia, mivel a környéken igencsak megszaporodott a medvepopuláció… Kísérõm, hogy szavait alátámassza, az utunk melletti kisebb dûlõben meghúzódó kukoricatáblára mutat: ebben – a vaddisznók mellett – idén már a környékbeliekre is több ízben rátámadó, bocsait kísérõ medve is szívesen tanyát vert. De ez senkit se tántorítson el, némi körültekintéssel és kellõ óvatossággal haladva nem kell lemondani a tûlevelû erdõkkel, legelõkkel és havasi kaszálókkal tûzdelt táj szépségeirõl.

A szarvasmarha-állomány borjakkal, növendékekkel és tehenekkel együtt 32 darabot számlál, ebbõl fejõstehén 22, igazodva az istálló befogadóképességéhez. A jószágok itatására a víz egy 300 méter hosszú vezetéken érkezik, szabadeséssel, a tanya mögött húzódó legelõ erdõvel benõtt magaslatáról. „Anyai nagyapám 1948-ban költözött fel ide. A kollektíva ideje alatt is fenntartottuk ezt a tanyát, bár az épületek nem voltak valami jó állapotban. Aztán azt mondtam, így nem lehet dolgozni, ezért néhány éve a feleségemmel kiköltöztünk” – magyarázza Kedves Tamás. Minden nehézség ellenére, az elmúlt három évet már négy évszakosan töltik Cigánykúton. A tehenekkel való ügyes-bajos dolgok rendezésére – egy környékbeli pásztorember személyében – egy fõ segítségük van.
Sajtérlelésben megtalált számítás. A tanya fõ termékei a sajtok. Annak függvényében, hogy mikor mire van igény, Kedves Tamás három-négyféle sajtot készít – csak tehéntejbõl –, a fokhagymával vagy köménymaggal ízesített friss termékektõl a több hónapig érlelt, félkemény sajtokig. „Sokszor a kliensek nem engedik, hogy rendesen megérleljem, hamarabb el akarják vinni. A rendelés alapján készítek olyan lágysajtokat is, amik három-négy nap után fogyaszthatók. A félkemény sajtokat tovább kell érlelni, viszont nincs akkora tejtermelésem, hogy az eladott mennyiséget mindig ugyanolyan ütemben pótolni tudjam” – magyarázza. A félkemény sajtok zöme négy-öt hetes érlelés után kerül a felcsíki és csíkszeredai fogyasztók asztalára. A gazda egyelõre csak a helyi, karcfalvi piacon, illetve a megyeszékhelyen, a minden hónap harmadik szombatján tartott vásáron értékesíti portékáját. Úgy tûnik, mindenki megelégedésére, hiszen vevõi rendszeresen visszajárnak. A termelõ nem titkolja, a „tisztességesen” érlelt sajtoknak Csíkszéken – de az egész Székelyföldön is – egyelõre nincs kialakult és általánosan elfogadott fogyasztói kultúrájuk, a többség ma is a friss sajtokat részesíti elõnyben.

„A magyarországi kollégáknál sok jó ötletet láthattunk. Azt kell mondjam, elõrébb állnak, mint mi, mert kényszerítõ erejével vagy az Unió ért hamarabb hozzájuk, s annak így minden újabb építkezésben nyoma van, vagy bátrabban fektettek pénz és tudást a tejfeldolgozásba, sajtkészítésbe. Mi még félúton se vagyunk. A vásárlókat sem lehet könnyen megszokatni, hogy a kemény és félkemény sajt jobb, mint a régi megszokott. De jól fogadják, bizony mára nem tudok eleget készíteni” – hangsúlyozza Kedves Tamás. Eddig, tapasztalata szerint, a félkemény sajtoknak van nagyobb keletjük, a keményekhez még bátortalanul közelednek a vevõk. Aki viszont egyszer megkóstolja – s elõítéleteit leküzdve nem irtózik a nemes penész látványától –, az viszszajáró fogyasztóvá válik – magyarázza a gazda. A szájban szétolvadó sajt fûszeres, zamatos íze feledhetetlen.
Nyersen többet sosem… Bár a sajtjai iránt megnõtt a kereslet, állománybõvítésre egyelõre gondolni sem akar a gazda, mert épp elég neki és a feleségének a harminc jószág körüli napi teendõk ellátása. „Hatvan fölött az idõm is elõrehaladt. Ha nem lesz utód, aki nyomdokomat kövesse, nem tudom, mi lesz a befektetésemmel. Fiam, lányom is van, de nem látom, hogy erõst kacsingatnának errefele. A fiam az én régi szakmámban helyezkedett el, asztalos. Pedig Svájcban két, Németországban egy évet töltött el, ennek ellenére az a véleménye, hogy aki mezõgazdaságban dolgozik, az le van igázva.” Kedves Tamás legnagyobb reménysége a 16 éves unokája, talán majd neki adhatja tovább a tanyát és a sajtkészítés tudományát. „Õ az én segítségem. Benne látom azt az igyekezetet, hogy az iskola végeztével nyomdokomba lépjen” – magyarázza. Bár néha arca elkomorul, szavai és tettei inkább a bizakodást sugallják. Ha nem így gondolná, miért is vágott volna bele az új sajtkészítõ és érlelõpince építésébe? Azt viszont határozottan érzi, hogy nem indult rossz irányba, igaz, lépéseit a tejbegyûjtõkkel szerzett rossz tapasztalatai is megerõsítették. A csarnokokkal való viszonyára mindig az volt jellemzõ, hogy õ leadta a tejet, azok meg nem fizettek. Ha igen, akkor is késve, aprópénzeket. Arra, hogy a tejtermelõ parasztember munkája és fáradsága valaha is meg lett volna becsülve, nem nagyon emlékszik.
A helyzetbõl kivezetõ utat abban találta meg, hogy addig, míg ereje engedi, nyers tej többet nem hagyja el a portáját. Így terelõdött érdeklõdése a hagyományos, házi sajtokról a nagyobb hozzáértést igénylõ sajtkészítés felé. „A tejbõl, amit nem tudtam eladni, vagy nem vitték el, sajtot csináltam. Nem volt ez se rossz, hisz így az értékesítéssel kéthetes idõt is nyerhettem. A most tanult sajtkészítési módok viszont még nagyobb szabadságot adnak. Ha nem egy, hanem két hónap múlva adom el, semmi sem történik, csak a sajt a további érlelés révén még finomabbá válik” – magyarázza Kedves Tamás. Márpedig a Cigánykúton készülõ sajtféleségek vásárlói fogadtatása õt igazolja.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!