Interdiszciplináris egyháztörténeti konferencia
2016. 10. 22. 19:21
Az öt éve megszakítás nélkül megrendezésre kerülő konferencia több mint tudományos ülésszak, mivel hátterében folyamatosan működő kutatói csoport és műhelymunka áll. Az idei rendezvény a történetiség, a változások és az egyházak nagy történelmi fordulópontok alkalmával ezekre adott válaszának kérdéskörét járja körül.
A történetiség problematikája kulcsfontosságú az egyháztörténeti kutatásokban. Az egyházak élete a tradíció megőrzése, mint állandó feladat és az új történelmi helyzetek alakító ereje közti folyamatos feszültségben zajlik. Az egyháztörténet egyik legfontosabb feladata a változások okainak és körülményeinek felderítése mellett az egyházak változásokra adott válaszainak vizsgálata, a változásokkal szemben tanúsított cselekvés- és viszonyulásmódok, stratégiák feltárása.
A rendezvény ez évben két újdonsággal is szolgál. A neves hazai és magyarországi kutatók a történetiség és változás kérdését interdiszciplinárisan közelítik meg, bemutatva az egyháztörténet, történettudomány, (vallás)szociológia és a teológia e kérdéskörben elért legfontosabb vonatkozó eredményeit. A konferencia vizsgálódásainak időbeli kerete is tágabbra szabott a korábbiaknál. Az eddig hagyományosan 20. századra összpontosító műhelymunka most nagyobb időintervallumot ölel fel, hogy a nagy horderejű történelmi változások okai és hatásai megfelelően tetten érhetők lehessenek.
A konferencia a nagyváradi Posticum Egyháztörténeti és Társadalomtudományi Intézet, a budapesti Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, a Pécsi Egyháztörténeti Intézet és a szintén nagyváradi Szacsvay Akadémia szervezésében valósul meg.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!