Bölcsőringató jubileum

2010. 10. 01. 00:22Rendhagyó előadás az F. Márton Erzsébeté. Mintegy magában foglalja az előadó művészi skáláját. Verset mond, népdalt énekel, novellát ad elő. Avatottan. Székely kapu, háttérben templomtoronnyal, tájba elhelyezve. Egy népi motívumokkal díszített asztal és szék. Ennyi a díszlet. Az ebben születő produkció lehet jó és rossz is. Jó volt, főleg a második rész. Mert az színház volt, nem csak előadás.
Az első rész ugyanis kicsit pátoszosra sikeredett. Azt hittem, megint siratni fogjuk magunkat egy órát. Aztán hazamegyünk. Nem így történt. Mert a második részben F. Márton Erzsébet megcsillogtatta humorát és színművészi képességeit. Tamási Áron-, Nyírő József-novellákat, Kányádi Sándor-prózát és Mikes Kelemen-levelet mondott. Mit is mondok, hogy mondott? Előadott, eljátszott. Csupán szóval és minimális gesztusokkal elérte, hogy együtt nevessek és sírjak vele, hogy lejátszódjanak előttem a történetek, hogy magam előtt lássam a mesék figuráit és tájait. Ez a második rész nem volt sem pátoszos, sem szenvelgő, hanem élvezetes, szórakoztató, elgondolkodtató. A szöveg és az előadás eggyé vált. Én meg eggyé váltam a törékeny, szőke asszonnyal, aki erőt, bölcsességet, derűt sugárzott. Mondom, a második részben. És ennek köszönhetően már elfelejtettem az elsőt.
Vörösre tapsoltam a tenyeremet, nem mentem haza, megvártam a kissé sutára sikeredett köszöntőket. Dimény Levente, a Szigligeti Társulat művészeti vezetője és Biró Rozália váradi alpolgármester köszönte meg a művésznőnek mindazt, amit a nagyváradi színjátszásért tett, az örömet, amit az évek során a színpadi játéka szerzett a nézőknek.
Negyven év nagy idő, de ezzel az ünnepi alkalomra készített előadás korántsem jelenti a művésznő búcsúját. Számos feladat vár még rá a váradi színpadon.

S. J.

Nagyváradi Szigligeti Társulat
Ahol ringott a bölcsőm…
Zenés összeállítás erdélyi írók, költők műveiből
F. Márton Erzsébet előadóestje, pályakezdésének 40. évfordulója alkalmából
Rendező: Meleg Vilmos
Díszlet: Torkos István
Zenei tanácsadó: Brugos Anikó



Névjegy
Fazakas Márton Erzsébet Kalotaszegen született. 1969-ben végzett a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskolán. 1969 és 1974 között a Sepsiszentgyörgyi Állami Színház, 1974-től a Nagyváradi Állami Színház tagja. 1997 és 2001 között a Szigligeti Társulat művészeti vezetője. 2002-ben Poór Lili-díjjal tüntették ki.


Fontosabb szerepei a sepsiszentgyörgyi színházban:
Ophelia – W. Shakespeare: Hamlet; Liza – M. Gorkij: A nap fia; Solveig – H. Ibsen: Peer Gynt; Lux Anna – Veres Dániel: Wesselényi; Ilona – Fejér Gyula: Fészekrakók; Abigail – Scribe–Mészöly: Egy pohár víz.
Fontosabb szerepei a Szigligeti Társulatnál:
Mimi Tinwell – G. B. Shaw: Az orvos dilemmája; Mariska – Szigligeti Ede: Liliomfi; Erzsike – Szigligeti Ede: A lelenc; Stella – Goethe: Stella; Lukrécia – Machiavelli: Mandragóra; Isabelle – Jean Anouilh: Meghívás a kastélyba; Anna – Csurka István: Szájhős; Margareta – Alexandru Kiriþescu: Szarkafészek; Erika – Méhes György: Mi férfiak; Anna – L. Tolsztoj: Anna Karenina; Gwendolyn – Oscar Wilde: Bunbury; Dorothy – Frank L. Baum: Oz, a nagy varázsló; Erzsi – Szigligeti Ede: A bajusz; Kláris – Tamási Áron: Boldog nyárfalevél; Veronika – Sikli László– Ari Nagy Sándor: Rock Passio; Mary Smith – Ray Cooney: Páratlan páros; Beatrix – Heltai Jenő: A néma levente; Anna – Márai Sándor: Kaland; Giza – Örkény István: Macskajáték; Cecília – Kálmán Imre: Csárdáskirálynő.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!