Martin Luther Kingék nyomdokaiba lépnének
2013. 10. 22. 11:40Tervek szerint október 27-én, vasárnap százezer emberből álló óriási menetoszlop alakul majd ki a két háromszéki falu, Bereck és Kökös közötti 55 viselő felvonulás résztvevői így kívánnak tiltakozni a kormánynak a székelyek akaratát figyelmen kívül hagyó régiósítási elképzelései ellen. Cseke Péter Tamás összefoglalója.
A Martin Luther King vezette amerikai színes bőrűek ötven évvel ezelőtti nagy menetelésének mintájára az utóbbi évtized legnagyobb demonstrációjára készül a Székely Nemzeti Tanács (SZNT). Október 27-én, vasárnap két háromszéki falu, Bereck és Kökös közötti 55 kilométeres útszakaszon százezres összefüggő menetoszlop hívja fel a figyelmet az egységes, önálló, autonóm Székelyföld-igényre. Az eseménynek a Székelyek Nagy Menetelése nevet adták a szervezők.
Izsák Balázs, az SZNT elnöke, az Erdélyi Riportnak elmondta: azt kívánják üzenni a demonstrációval, hogy a közigazgatási átszervezést a helyi közösség akaratának a mellőzésével nem lehet végrehajtani. „Bukarestnek is el kell fogadnia, hogy nem lehet a Székelyföldet tenni-venni, határokat húzogatni a székelyek akaratának a mellőzésével” – magyarázta. Reményei szerint a menetelésnek hozadéka is lesz. Bízik abban, hogy a kormány megérti az üzenetüket. „Emellett fontos az is, hogy a közösség önszerveződő képessége magasabb szinten fog állni október 27-e után, és a jövőben bármilyen helyzetben föl kell lépni, szervezettebbek, tudatosabbak leszünk, a székelység is sokkal jobban fogja érezni azt, hogy képes szervezetten, erővel fellépni” – tette hozzá.
Százezer ember 55 kilométeren Atömeg a székelyföldi déli harangszó hangjaira, ökumenikus istentiszteleteket követően indul meg, és úgy tervezik, hogy a budapesti déli harangszóig kialakul az 55 kilométeres menetoszlop. Izsák tájékoztatása szerint tizennégy úgynevezett gyülekezési pontot jelöltek ki az útvonalon. „Ezt úgy képzeltük el, hogy valamennyi gyülekezési pontból a két szomszédos település felé indulnak majd a székely zászlók ezreit lobogtató tiltakozók. Az összefüggő menetoszlop azáltal alakul ki, hogy várhatóan az oszlopok vége el sem indul, mivel az egymással szembe haladó menetek eleje már összetalálkozik” – magyarázta.
Az Erdélyi Riport lapzártájáig a rendezvény forgatókönyve még nem véglegesült. Az azonban bizonyos, hogy az esemény 11 helyszínen ökumenikus istentisztelettel kezdődik, több településen beszédek hangzanak el. A déli harangszót követően Izsák Balázs felolvassa az SZNT kiáltványát, ezután a Székely Himnusz csendül fel. A rendezvény lebonyolításában nagy szerep hárul majd a médiára, elsősorban a rádiókra. Izsák elmondta, az SZNT egy alkalmi stúdiót működtet majd Sepsiszentgyörgyön, ahonnan a területi kereskedelmi rádiókhoz kerül a menetelés programja, a beszédek, felvezető szövegek, az egyes menetoszlopokból befutó hírek. A média munkatársai számára sajtóközpontot hoznak létre a rétyi útkereszteződésénél lévő motelben. „A Duna TV élőben közvetíti az eseményt, fontos, hogy ehhez jó feltételeket teremtsünk” – magyarázta az SZNT elnöke.
Tény, hogy a rendezvény zavartalan lebonyolítása nem könnyű feladat a szervezők számára. Annál is inkább, mert Izsákék reményei szerint hatalmas tömeg várható a felvonuláson, százezer fölött lehet a résztvevők száma. Ezt a becslést az SZNT elnöke többek között arra alapozza: a marosvásárhelyi autonómia-tüntetés megszervezésekor tízezer fővel számoltak, és végül több mint harmincezren voltak. A sok ezer ember szállítását meg kell oldaniuk, ezért egy különvonatot és autóbuszokat bérelnek, utóbbiak Erdély minden szegletéből elindulnak majd a gyülekezési pontok felé. Izsák tájékoztatása szerint csupán Marosszékről 85 autóbusznyi emberre lehet számítani. „Figyelembe véve a csíksomlyói búcsú tapasztalatát, a rendezvényre nem autóbuszokkal, hanem személygépkocsival érkezik majd a résztvevők többsége” – magyarázta. Külön feladat annak a megszervezése, hogy a tömeg a lehetőségek szerint egyenlő arányban oszlódjék meg a tizennégy gyülekezési pont között. Ezért az SZNT ajánlásokat tesz a különböző régióknak arra, hogy melyik gyülekezési pontra utazzanak majd az emberek. „Marosszékről például a szervezett buszok és a személyautók is Kézdivásárhelyre, Csernátonba, illetve az ikafalvi útelágazáshoz mennek majd. A Nyárád-mentieket Bereckre várjuk” – sorolta a példákat Izsák.
Visszakozott az útügy Az SZNT elnöke jónak minősítette a szervezők együttműködését a román hatóságokkal. Mint mondta, néhány napig úgy tűnt, az Országutak és Autópályák Országos Társasága (CNADNR) úthasználati díj kifizetéséhez köti a rendezvény lebonyolítását, ám ez az akadály végül elhárult. A CNADNR egy olyan miniszteri rendeletre hivatkozva kérte egy bizonyos összeg befizetését, amely kulturális és sportrendezvények úthasználatára vonatkozik. Az SZNT számításai szerint mintegy 28 ezer eurót tett volna ki ez a díj. Válaszul Izsákék közölték az útkezelő társasággal, hogy a tiltakozó megmozdulás valamennyi törvényes feltételének eleget tett. „Jeleztük, hogy demonstrációnk a szabad véleménynyilvánítás jegyében, a gyülekezési jogot szabályozó törvénynek megfelelően zajlik” – magyarázta. Ez végül jobb belátásra bírta a CNADNR-t. Tíz nappal a Székelyek Nagy Menetelése előtt a társaság közölte: elállt attól a szándékától, hogy úthasználati díj kifizetéséhez kösse a felvonulás engedélyezését. Az SZNT-nek küldött válaszukban elismerték, hogy a kérvényezett menetelés nem esik annak a miniszteri rendeletnek a hatálya alá, amelyre hivatkozva korábban az összeg befizetését kérték. Izsák elmondta, folytatják az egyeztetéseket a CNADNR-vel. „Az útkezelő felelőssége a különböző intézkedések, például forgalomkorlátozások bevezetése a menetelés idejére. Mi nem kértünk forgalomkorlátozást, az út egyik felén fognak haladni a menetoszlopok” – tette hozzá.
Izsák jónak minősítette az SZNT együttműködését az esemény megszervezésében az erdélyi magyar politikai szervezetekkel is, amelyek meghirdetése pillanatától támogatásukról biztosították a Székelyek Nagy Menetelését. „Mindenkinek az az érdeke, hogy a rendezvény sikeres legyen. Az RMDSZ, az EMNP és az MPP is részt vállalt ebből a munkából, elosztottuk egymás között a feladatokat, egyeztetünk mindenben” – fogalmazott az SZNT elnöke. Emlékeztetett arra, hogy a háromszéki polgármesterek egy kivételével, RMDSZ színekben jutottak mandátumhoz, segítségük nélkül nehéz lett volna a lebonyolítás megszervezése. A feladatmegosztásról példaként elmondta: a rendezvényt meghirdető plakátok az SZNT tervei alapján készültek, az EMNP pedig vállalta, hogy ezeket aktivistáik kiragasztják.
A pártok közt konszenzus van Az RMDSZ önkormányzatokért felelős főtitkár-helyettese az Erdélyi Riportnak megerősítette: támogatják a Székelyek Nagy Menetelését. Hangsúlyozta azonban, hogy az RMDSZ hivatalosan nem szervezője a rendezvénynek. „Helyi szinten azonban a polgármestereink belátásuk szerint ott segítenek, ahol tudnak, de nem hivatalosan, nem RMDSZ-logisztikával” – magyarázta. Hasonló szellemben nyilatkozott korábban Kovács Péter főtitkár, aki a maszol.ro portálnak azt mondta: az elmúlt hetekben többször is egyeztettek az SZNT-vel és a Magyar Polgári Párttal (MPP) az októberi demonstrációról. „Támogatjuk az októberi menetelést, mert nem egy politikai párt rendezvénye, így nem áll fenn az a veszély, hogy kampányeseménnyé változtassák” – magyarázta a politikus.
Az RMDSZ, az EMNP és az MPP háromszéki politikusai között már szeptemberben konszenzus alakult ki az október 27-i rendezvénnyel kapcsolatban. Izsák Balázs az RMDSZ sepsiszentgyörgyi székházában is sajtótájékoztatót tartott a felvonulásról. Ezen Antal Árpád, az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a székelyeknél kisebb közösségek Romániánál nagyobb országokban is kivívták már az autonómiát. „Bízzunk az igazunkban, hiszen a székelység az utolsó olyan nemzeti közösség Európában, amelynek nincs autonómiája” – mutatott rá. Antal fontosnak tartotta, hogy az esemény szélsőséges megnyilvánulásoktól mentes legyen, mivel az a tüntetés lényege, hogy a román és a nemzetközi közvélemény lássa: a székelység követelései az európai gyakorlatnak megfelelőek, megvalósíthatók és legitimek. Tamás Sándor, a Kovászna megyei RMDSZ-elnöke szerint bár nem minden esetben helyeselték az SZNT módszereit, a célban mindig egyetértettek. „Most Romániában a magyar közösség érveit és akaratát nem veszik figyelembe, a parlamenti jelenlét mellett más eszközökhöz is kell folyamodni, ilyen lesz ez a tüntetés is” – fejtette ki. Az SZNT sepsiszéki elnöke, a tüntetést szervező Gazda Zoltán elmondta: a megmozdulásnak egységes arculata lesz, a plakátokra, szórólapokra vagy tiltakozó táblákra nem kerül fel egyetlen politikai szervezet jelképe sem.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!