Kompromisszum kicsiben, nagyban
2013. 10. 22. 21:37Bizonyára a véletlen műve, netán a kellemes őszi napsütésé, hogy az utóbbi napok történéseit sommázó híreink visszatérő motívuma a megegyezés keresése, lehetősége, adott esetben kényszere. Szűcs László vezércikke.
A legvisszhangosabb kompromisszum-keresés a Nagy Testvér, az Egyesült Államok háza táján folyt, egy olyan vita, mely nem jelentéktelen politikai, társadalmi tétje mellett olyan sok pénzről szólt, hogy azt a hétköznap embere nem is tudja felfogni. Azt sejtettük, hogy a világhatalom veszte felé rohanó felek közül valaki majd csak félrerántja a kormányt. Mert ugye mindig van utolsó pillanat a megegyezésre, amíg nem késő, s a másik tenyerébe csapva a konfliktusok szereplői igyekeznek minimalizálni veszteségeiket. Mert a holnapra is gondolni kell, jönnek a választások, az engedményeket patikamérlegen kell kimérni.
Ám az amerikai költségvetés gyermekjátéknak tűnik a nagy hazai vitákhoz képest, ami a verespataki aranybányászatot vagy újabban a Vaslui megyei palagáz-kitermelést illeti. Márpedig kétségem sincs, hogy előbb-utóbb mindkettőt kitermelik a mélyből, túl sok pénz ez egy olyan ország számára, ahol minden aktív dolgozóra több mint egy nyugdíjas jut. A zöldek részéről könnyebben érthető a zéró tolerancia a bányászattal szemben, de nem feltétlenül eredményes. A nagy cégek viszont azt gondolják, hogy a sok pénzzel mindent elérhetnek, a kormány tudja, hogy rövid távon nincs értelme szembemenni a közvéleménnyel, az ellenzéknek pedig az egyetlen szempontja, hogy valahogy emelkedjenek azok a fránya, stagnáló támogatottsági adatok.
Aztán vannak a semmilyen téttel nem bíró ügyek, a szimbolikus történetek, ahol ugyancsak reménytelennek látszik bármiféle kompromisszum. Lásd az egybanis hegyeket eredményező vásárhelyi piaci esetet vagy a szánalmas vitát a Kolozs Megyei Tanácsban a város repterének elnevezéséről.
Ha megegyezésre nem is számíthatunk, a politikai döntéshozókra hatással lehet a vasárnapi Székelyföldi Nagy Menetelés, amely konszenzus felé terelte a romániai magyar politikai szervezeteket. A szervezők a régiósítási tervek elleni tiltakozás céljával szervezik a százezer résztvevővel számoló akciót, bár a média egy egész sor dolgot felsorakoztatott, hogy valójában mi ellen, vagy mi mellett lesz e felsorakozás. Igaz, a régiósításról szóló döntést a kormánytöbbség elnapolta, sőt, a régiósításnál előbb próbálhatjuk ki a gyakorlatban, mennyit ér az ígért decentralizáció. De ha segít, ha politikusaink jobban alszanak tőle, ha kicsikar némi kompromisszumot, hát teljen meg emberekkel az aszfaltcsík Bereck és Kökös között.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!