EMI-tábor: kinek, miből, miért?

2015. 08. 05. 14:26

Évről-évre borzolja a kedélyeket Erdélyben a Gyergyószentmiklós közelében szervezett EMI-tábor, amely fokozatosan a Tusványosi tábor ellenrendezvényévé nőtte ki magát. Vona Gábor itt mondja el – néhány héttel Orbán Viktor után – a maga ellenbeszédét. A szervezők titkolják, mennyiből gazdálkodik a Jobbikhoz kötődő rendezvénysorozat, s nem ismerik el, hogy közpénből is fedezik kiadásaikat. Parászka Boróka összeállítása egyebek mellett ezt cáfolja.

 

Az idén is a Vona-beszédre összpontosul a tábor kapcsán a médiafigyelem

 

Bár tizenegyedik alkalommal kezdődik EMI-tábor augusztus első hétvégéjén, csak az utóbbi négy évben vált egyértelművé: ez a rendezvény pártpolitikai programsorozat, és a Fidesz, valamint az RMDSZ távolmaradásával fokozatosan átengedte a terepet a Jobbiknak.

Idén tavasszal az Erdélyi Átlátszó oldalán Sipos Zoltán tett közzé összesítést arról, hogy a Gyarapodó Magyarországért Alapítvány mennyivel támogatta az Erdélyi Magyar Ifjak szervezetét. Az utóbbi két évben tízezer euró juthatott a peres úton közzétett szerződések szerint ennek a szervezetnek.

 

Levelek a szervezőhöz

A bírósági döntés után nyilvánosságra hozták a GYMA támogatói szerződéseit, ennek ellenére a gyergyószentmiklósi tábor finanszírozóinak pontos listája az elmúlt napokban nem volt elérhető a rendezvény honlapján. Levélben kértük a tábor főszervezőjét, Sorbán Attila Örsöt, tegye nyilvánossá az adatokat. Sajátos hangnemű levelet kaptunk: „Többek közt mivel még nem teljes a támogatási lista, ezért nem fogom elküldeni azt. Mivel gondolom az ön számára a Gyarapodó Magyarországért Alapítvány a legérdekesebb, ezért annyit közlök, hogy igen, ők is támogatnak minket az idén. Leadtunk egy pályázatot a GYMA-hoz, akárcsak a Bethlen Gábor Alaphoz, és mivel útóbbival ellentétben a GYMA-nak volt kerete támogatni Erdély egyik legrégebbi magyar rendezvényét, ezért nyertünk is” – írta Sorbán Attila Örs.

Természetesen nem csak az bír információértékkel, hogy milyen az EMI és a tábor pártpolitikai kötődőse, hanem az is, hogy a szervezet milyen összegű közpénzhez fér hozzá, és azzal hogyan gazdálkodik. Átlátható-e a finanszírozás? Ezzel az ismételt kéréssel fordultunk Sorbán Attila Örshöz: tegye ismertté az EMI-tábor támogatóinak listáját.

„Szerencsémre nem vagyunk egy állami szervezet, melyet bárki is a hatóságokon kívűl, természetesen, számon kérhetne pénzügyeinkről” – jelentette ki a főszervező, továbbra is elzárkózva az adatszolgáltatástól, majd válaszlevelében azt is hozzátette: „Támogatóink fel lesznek tüntetve többek közt a Nagyszínpad melletti óriáskivetítőn. Ott majd megtalálhatja őket egytől-egyig.” Tekintettel arra, hogy az EMI éveken át költségvetési keretből is gazdálkodott, a közpénzek elszámolása pedig közérdek, ezért újra arra kértük Sorbán Attila Örst – immár a harmadik tájékoztatást kérő levélben –, hogy tegye közzé, milyen adóforintokhoz, illetve adólejekhez fér hozzá a tábor szervezése érdekében az általa vezetett szervezet.

E sokadik érdeklődésre határozott válasz kaptunk. „Eddigi tudomásom szerint a 11-ik EMI-tábor semmiféle közpénzt nem kapott az idén, sem pályázati, sem pedig közvetlen finanszírozás formájában. Tehát adatszerűen: 0 lej, 0 forint, 0 euro, 0 japán jen.” – tájékoztatott az EMI elnöke.

 

Harmadik éve az EMI-tábor része a Jobbik ifjúsági tagozata nyári táborának

 

Ízlések és támogatók

Csakhogy az idei tábor támogatójaként a Jobbik pártalapítványát, a Gyarapodó Magyarországért Alapítványt nevezte meg, és ez, a GYMA honlapján közzétett információ szerint állami költségvetési támogatásból működik. (Érdekes apróság, az alapítvány honlapjának Célok rovata üres.) Az Átlátszó.hu összesítése szerint 1100 milló forintot kapott a szervezet az utóbbi négy évben, ebben az évben 266,2 millió adóforint jutott a GYMA-nak. Nyitott kérdés továbbra is: mennyi érkezett az EMI-tábor számlájára ebből?

A rendezvény pénzügyi háttere csak most ennyire átláthatatlan. Az EMI a legutóbbi évekig több helyről is kapott pénzt táborszervezésre, s jól követhetőek voltak a források: 2008-ban, a Gyurcsány-kormány idején Nemzeti Civil Alapprogram (NCA) jelenik meg a támogatók között (az NCA 2012-ben megszűnt, s helyébe a Nemzeti Együttműködési Alap lépett.) 2012-ben a Bethlen Gábor Alap és a Hargita Megyei Önkormányzat is finanszírozta a rendezvénysorozatot. A BGA és a kuruc.info logója ekkor még békésen elfért egymás mellett a támogatói listán.

2011-ben – immár a második Orbán-kormány alatt 1,8 millió forintot kaptak a Bethlen Gábor Alaptól. Jelképesen ugyan, de az RMDSZ is ott állt a gyergyószentmiklósi tábor mögött: ezer lej jutott a Communitas Alapítványtól a táborszervezőknek. Ez volt a a fordulat éve, amikor az előző évben még beszédet mondó Kövér László, ígérete ellenére nem látogatott el a rendezvényekre: korabeli információk szerint azért, mert a szervezők nem hívták meg a Magyar Polgári Párt akkori elnökét, Szász Jenőt.

Az idei program tanúsága szerint szinte a több éve tartó elhidegülés eredményeként idénre elmaradnak a fideszes politikusok, illetve megritkulnak azok az erdélyi magyar politikusok, akik a Fideszhez kötődő kapcsolatokat alighenem fontosabbnak tartják. (Azért egy Kulcsár Terza József, Izsák Balázs, Szilágyi Zsolt autonómia-kerekasztal szerepel a zárónapi kínálatban.) A Borboly Csaba vezette Hargita Megyei Önkormányzat éveken át támogatta a rendezvényt, maga Borboly előadásokat is tartott, vitákon szerepelt, noha a sajtó többször is rákérdezett arra, hogy a táborban való részvétele, illetve az általa vezetett testület anyagi támogatása a szélsőjobb támogatását jelenti-e? 2009-ben még úgy fogalmazott, hogy „a megyei tanács egy tízezreket megmozgató rendezvény esetében nem működhet ideológiai szűrőként, ráadásul a tábor elsődleges célja az, hogy találkozási helyet biztosítson az erdélyi fiataloknak” Azt is fontosnak tartotta megjegyezni az EMI tábor kapcsán: „azoknak a fiataloknak, akik politikai véleményüket most formálják ki, egyáltalán nem baj, ha sokféle embert, politikust megismernek”.

Mára ennek a barátságos viszonynak alig van nyoma. Bár a korábbi hírek szerint az idei tábor programjának is része lett volna Borboly Csaba előadása, azonban a megyei tanács elnöke megkeresésünkre elmondta: idén valóban nem támogatja már a Hargita Megyei Önkormányzat az EMI tábort, és „sajnos” nem is tud részt venni a rendezvénysorozaton, eredetileg meghirdetett előadását sem tartja meg. (Említést érdemel, hogy például Korodi Attila már három éve kifejezetten a Jobbik jelenlét miatt maradt távol a tábortól.)

 

Kerekasztal 2013-ban, többek között Papp Előd, Borboly Csaba és Bíró Zsolt részvételével

 

Bár a támogatók fogynak, illetve visszalépnek a jobbikos pártrendezvénnyé váló tábor finanszírozásától, közben úgy tűnik, a szervezők számára fontos a civilek részvétele, jelentősége van a civil látszat fenntartásának. Például több más civil szervezet közreműködése mellett a program szerint közreműködik a zárónapon az EMI tábor munkájában a Csíki Anyák Egyesülete. A szervezettől levélben kértünk választ arra, hogy a részvétel jelent-e szorosabb együttműködést a Jobbikkal, a Jobbikhoz kötődő szervezetekkel, értelmezhető-e ez politikai támogatástként? Megkeresésünkre nem érkezett válasz.

Félreértésre adott okott, hogy az EMI tábor „partnerei” között felbukkant a Román Rádiótársaság két területi stúdiója: a Temesvári illetve a Marosvásárhelyi Rádió. Megtudtuk: az EMI nem kötött partneri együttműködést a Marosvásárhelyi Rádióval és nem kapott engedélyt a szerkesztőség logójának használatára. A szervezők elismerték a szerződés és az engedély hiányát, ezért törölték a Marosvásárhelyi Rádiót a tábor internetes oldaláról, bár a szerkesztőségi logó a nyomtatott plakátokon továbbra is ott látható. (A közrádió temesvári stúdiója továbbra is szerepel médiapartnerként a weboldalon, míg a partnerek között egy másik civil szervezet, az Erdélyi Kárpát Egyesület logója is ott van.)

Az idei táborral kapcsolatban egy dolog tűnik egészen biztosnak: Vona Gábor eljön, és megtartja ő is – akárcsak Orbán – évi rendes erdélyi beszédét. (Mellette azonban nem Tőkés László ül majd, hanem Szávay István, a Jobbik alelnöke.) A finanszírozás viszont egyelőre átláthatatlan. Ami tudható, hogy a második legnagyobb magyarországi pártalapítvány juttat ide adóforintot. Annyit, amennyit. A szervezők nem kötik a pontos összeget a nyilvánosság orrára.

 



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!