„Van még tennivaló a kétnyelvűségért”
2013. 10. 14. 18:09Megbírságoltak egy civil aktivistát Marosvásárhelyen, mert kétnyelvű árcédulákat osztogatott az árusoknak az egyik piacon. Peti András alpolgármestert az RMDSZ válaszreakcióiról Cseke Péter Tamás kérdezte.
Kivizsgálást kért a piacfelügyelőségen és a közösségi rendőõrségnél, miután 1500 lejre bírságolták Lakó Péteri Tünde civil aktivistát, mert kétnyelvű árcédulákat osztogatott az árusoknak egy marosvásárhelyi piacon. Járt-e eredménnyel ez a kérés?
A városi tanács RMDSZ-frakciója az aktivista megbírságolásának másnapján írásban, utána pedig az önkormányzati ülésen szóban, nyilvánosság előtt is kérte ezt a kivizsgálást. A polgármesterhez is fordultunk ebben az ügyben. Azóta kaptunk egy választ a piacigazgatástól. Ez a válasz mellébeszélés. A piaci szabályzatot idézi, azt az előírást, amely az őstermelők beazonosítására, az árus adatainak feltüntetésére vonatkozik. Mi nem ezt kértük, ezért nagyon elégedetlenek vagyunk a válasszal. A rendőrségtől és a polgármestertől még nem kaptunk választ, de nem hagyjuk annyiban.
Az eset után tiltakozásképpen magyarul szólaltak fel az RMDSZ-frakció tagjai a tanácsülésen. Hogyan fogadták ezt a román tanácsosok?
Először is megjegyezném: nem tiltakozásképpen jártunk így el, hanem a törvény adta jogainkkal éltünk. Ennek már volt előzménye. Ám első alkalommal történt az, hogy a tanácsülésen mindvégig magyarul szólaltunk fel, utána pedig összefoglaltuk mondandónkat románul is. Ez a megnyilvánulásunk egy fél éve tartó, a kétnyelvűség visszaszorítására irányuló folyamatra való reakcióink csúcsa volt. Nem mondom azt, hogy véletlenül, de egybeesett Lakó Péterfi Tünde civil kezdeményezésével. A román kollégák meglepően normálisan fogadták a tanácsüléseken a magyar felszólalásokat. Megértették, elfogadták, úgy néz ki, hogy beletörődtek ebbe. Ebben következetesek maradunk: továbbra is magyarul szólalunk fel.
Más városokban, például Szatmárnémetiben azért nem használják anyanyelvüket a tanácsosok, mert nagyon elnyújtaná az önkormányzati üléseket. Ez Marosvásárhelyen nem áll fenn?
Meggyőződésem, hogy nem ettől húzódnak el a tanácsülések. Ha a szakbizottságokban mindenki elvégzi a feladatát, akkor az üléseken már gördülékenyen, pergően zajlik a vita.
Arra is készültek, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak Lakó Péterfi Tünde ügyében. Ez megtörtént?
Elkészült már a beadványunk, de még nem véglegesítettük. Ingyenes jogi képviseletet is ajánlottunk Lakó Péterfi Tündének, de nem fogadta el.
Hogyan kommentálja az aktivista megbüntetése után kibontakozó erdélyi magyar szolidaritást? Mennyiben segíti elő a marosvásárhelyi kétnyelvűség ügyét?
Várható volt ez a szolidaritás. A helyi rendőrség vezetőjének szavaival élve: Lakó Péterfi Tünde „visszaeső”. Nyilván, nem bűnözőként, hanem civil aktivistaként. Bizonyítottan tud cselekedni a kényelvűség érdekében. Akciója elősegíti a marosvásárhelyi kétnyelvűség ügyét, de nem elegendő mértékben. Be kell látnunk: sokkal több mindent kell tenni annak érdekében, hogy valós kétnyelvűség legyen a városban. Nincs még megoldva a kétnyelvű utcanevek kérdése, van még tennivaló a tanintézmények belső kétnyelvűségével kapcsolatosan, az iskolák történelmi személyiségekről való elnevezése sem tükrözi a lakossági arányokat. Sok tehát még a tennivaló, de azt hiszem, a jó úton haladunk.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!