Zsinagóga avatás, időkapszulával, klezmerrel

2015. 11. 26. 23:31

Viszonylag kevés és rövid protokollal, egy időkapszula felnyitásával, önfeledt klezmer koncerttel nyitották újra az 1878-ban épült, most két év munkájával példásan felújított nagyváradi neológ zsinagógát, a Kossuth utcai Cion templomot. Szűcs László képriportja.

 

A Rimanóczy Kálmán építette, a kassai Horovitz Mór által festett zsinagógában a váradiak emlékezete szerint az 1970-es évek vége óta nem tartanak rendszeres istentiszteleteket, s a kilencvenes évek eleje óta jobbára elhagyatottan állt. A hamarosan újraszentelt templomot a zsidó közösség liturgikus céllal is használja, s a város kulturális eseményeket rendez majd benne.

 

A néhány száz fős mai váradi zsidó közösség tagjai mellett sok magyar és román is megjelent az épület átadásán, köztük református, ortodox és görög-katolikus papok, utóbbiak püspöke is.

 

A sajtó figyelmét elsősorban az időkapszula, az egyedi üvegpalackba zárt, fémhengerbe tett üzenet kötötte le. Az 1896. augusztus 20-án kelt üzenetet a templomhajó közepén, a kő járólapok alatt találták meg a felújítást végző kőművesek.

 

Nyilatkozik a debreceni izraelita hitközség elnöke, Horovitz Tamás, aki később beszédében elmondta, közös projekt volt a váradi és debreceni zsinagógák felújítása. A két pályázó város összesen 1,89 millió euró támogatást nyert az Európai Uniótól. Az összeg nagyobb részét, 1,65 millió eurót Nagyváradon használták fel, a többit a debreceni Kápolnási utcai zsinagóga felújítására a cívis városban.

 

Hosszú, hosszú évtizedek óta nem gyűlt össze ennyi ember a neológ zsinagógában, a padsorok mellett minden talpalatnyi hely megtelt az érdeklődő váradiakkal, köztük néhány, ma is köztünk levő holokauszt-túlélőt is láthattunk.

 

A zsinagóga kupolája Nagyvárad belvárosának egyik jelképe, de a legtöbben máig csak külső képét ismerték. Bentről sem kevésbé szép, sőt. Mint elhangzott, a mostani felújításkor már összeomlás előtti állapotban volt, nem kellett volna sok idő, hogy teljesen megsemmisüljön.

 

Huszár István alpolgármester köszöntötte a helyiek részéről magyarul az összegyűlt ünneplőket. Kissé furcsa volt, hogy a magyar nyelven írt, százhúsz éves üzenet felnyitásakor csak a másik alpolgármestert szólították ki.

 

Koppelmann Felix, a nagyváradi zsidó hitközség elnöke azt az időszakot idézte fel, amikor a városvezetés egy nap felvetette neki a felújítás tervét. A templomból távozóban két idős hölgy még mindig hitetlenkedve mondogatta egymásnak: nem hittük, hogy megérjük ezt a napot.

 

A fémhengerből előkerül a lezárt üvegpalack, benne a különleges papírra írt üzenettel. Ekkor még az alpolgármester és a felújítási projekt vezetője, az üzenetnyitás ceremóniamesterei sem gondolták, hogy alaposan megyűlik a bajuk a levéllel.

 

A valószínüleg viaszból készült záróréteg könnyen lejött, ám a csavaros üvegkupakot semmiképpen sem tudták leszedni a palackról. Előkerült egy kis kés, aztán egy nagyobb. (Apropó, a mai terrorfenyegetett világban mindenféle ellenőrzés nélkül lehetett a templomba bemenni, igaz, kint az utcán, ahol csak villamosok közlekednek, volt néhány rendőrjárőr.)

 

Cristian Puscas, a felújítási projekt menedzsere egy nagy késsel próbálkozik felnyitni a palackot, de hiába, az üzenetet így sem sikerült elővarázsolni.

 

Miután kezd kínossá válni a helyzet, a vékony falú palackot végül egy határozott mozdulattal eltörik. Szegény megúszott két világégést, néhány furcsa rezsimet, hogy aztán ünnepélyes körülmények között szilánkokra hulljon.

 

Előkerült az üzenet. Sokan találgatták, vajon milyen nyelven fogalmazták meg a templom építői? Héberül, jiddisül?

 

Kibontják a tökéletes állapotban megőrződött lapot, s láthatjuk, a szép kézírással írott szöveget magyarul fogalmazták. Ami messziről is olvasható: Őfelsége, Ferencz József.

 

A tolmács most nem beszédeket, üzenetet fordít románra. A legfontosabb, ami a szövegből kiderül, hogy nem a templom építésekor, hanem annak első felújítása idején, 1896. augusztus 20-án rejtették el a padló alá. Többek közt a korabeli polgármester is aláírta a zsinagóga akkori rabbija mellett.

 

19. századi okirat, 21. századi rögtönzés: egy mobiltelefon fénye mellett olvasták fel, pontosabban fordították a szöveget, melynek hátoldalán szerepelnek a korabeli egyházi és helyhatósági notabilitások szignói.

 

A zsinagóga avatás közönségét pillanatok alatt magával ragadta a Budapest Klezmer Band muzsikája, a tapsoktól meg-megremegtek a templom megszépültm megerősített falai. Ünnepélyesség és derű elegye járta be a tapsoló, muzsikáló emberek lelkét.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!