Teret kapnak az erdélyi fiatalok

2012. 05. 11. 10:17

Fővárosi titulust kapott Sepsiszentgyörgy, Kolozsvár pedig még pályázik rá. A kincses város 2015-re szeretné elnyerni az Európai Ifjúsági Főváros címet, amire a székelyföldi municípium két éve sikertelenül pályázott. Szentgyörgyön idén a Székelyföld Kulturális és Ifjúsági Fővárosa projekt él. A két kezdeményezéseit Kustán Magyari Attila foglalta össze az Erdélyi Riport 2012/16. számában.

Sepsiszentgyörgyön 2010-ben fedezték fel az Európai Ifjúsági Fórum pályázati kiírását az Európa Ifjúsági Fővárosa címre, néhány fiatal pedig úgy gondolta, a város megfelel minden kritériumnak, amit e titulus birtokosának teljesítenie kell. A helyi önkormányzat támogatta a törekvéseket, az előkészületek során számos ifjúsági szervezet csatlakozott a mozgalomhoz, de végül nem nyerték el a címet. A parlagon maradt rendezvényterveket nem dobták ki, hanem ezekre építkezve meghirdették 2012-re a Sepsiszentgyörgy Székelyföld Kulturális és Ifjúsági Fővárosa eseménysorozatot, amelynek a nemrég lezajlott Reflex Színházi Biennále és Nemzetközi Grafikai Szemle, valamint április 21–29. között a kibővített Szent György Napok is része.
Veres Nagy Tímea, a projekt szóvivője kérdésünkre elmondta, nyilvánvaló, hogy az elmúlt néhány évben a városi építkezések megalapozták egy nyitott és fejlődő város szellemiségét, amelynek részesei az aktív, gondolkodó, alkotó fiatalok is. A rendezvénysorozat fő célja az, hogy a mostanáig meg nem mozgatott ifjúságot bevonják a közös gondolkodásba, Sepsiszentgyörgy közös jövőjének alakításába.
A városi tanácshoz benyújtott tervlista tizennyolc javaslatot tartalmaz a kezdeményező csapat részéről, huszonhármat a városban tevékenykedő ifjúsági szervezetek részéről, tehát minden irányból van érdeklődés, a legkülönfélébb területen: ifjúság, kultúra, közművelődés, környezetvédelem, sport. Középiskolai és egyetemi diákegyesületek egyaránt kiveszik a részüket a közös építkezésből.
Az év március 3-án indult, fúvószenekar és néptáncegyüttes bevonásával, táncházzal, folk-kocsmával, after-partival.
Külön programsorozatot szerveznek a fiatal szakemberek támogatására, népszerűsítésére, ilyen például a Fiatal Építészek Vetélkedője májusban, kifejezetten egyetemisták vagy frissen végzett építészek számára, a Tudós Bulvárka című éves projekt pedig a doktoranduszoknak ad bemutatkozási lehetőséget. Az Európai Egyetemek Börzéjét május végén rendezik, az európai, magyarországi és romániai továbbtanulási lehetőségek bemutatása végett. A Nemzetközi Néptánctalálkozón fiatal és amatőr európai és romániai néptánccsoportok találkoznak a városban, a Street Art fesztiválon a kortárs művészetek gyakorlói és kedvelői mutatkoznak majd be.
Az aktuális rendezvény a Rögtönző varroda, amelyet a Föld napjára, szombatra írtak ki. Az esemény során a kinőtt vagy megunt ruhadarabokból egyedi vászonszatyrokat készítettek, míg a szomszédos termekben BioRitmus-percek néven a különböző madárfajok füttye, dala, trillája pihentette az arra vágyókat.
– Egyértelmű mozgolódás látszik a fiatalok körében, amióta elkezdtük az évet – magyarázta Veres Nagy Tímea. – A kedd esténként megszervezett Sansz Társasjáték Klub, ahol stratégiai, logikai és kártyajátékokat lehet játszani, minden héten újabb játékosokat mozgat meg, ami számunkra azt jelzi, hogy nemcsak egy ötven-száz fős aktív csoportot lehet elérni, hanem annál sokkal több embert is. Ezt a tendenciát szeretnénk megtartani és fokozni az év végére.
Sepsiszentgyörgy tavaly ünnepelte 550. születésnapját, idén a kultúra és fiatalság ünnepét ülik. A szervezők meggyőződése, hogy jövőre egy hasonlóan fontos és jó kezdeményezés jöhet majd létre, hiszen az elkezdett tevékenységekből néhányat egyértelműen érdemes folytatni, elsősorban azokat, amelyek heti vagy havi rendszerességgel jelentkeznek, illetve amelyekre nyilvánvalóan igényt tartanak az emberek.

A legfiatalosabb város Kolozsváron a PONT Csoport által kezdeményezett Youth@Kolozsvár 2015 – Legyen Kolozsvár Európa Ifjúsági Fővárosa projekt célja elsősorban a városi ifjúság mozgósítása egy közös cél érdekében. Ez a cél az, hogy Kolozsvár mint Európa Ifjúsági Fővárosa 2015-ben olyan eseményekben gazdag programot kínáljon majd, amely aktív szerepvállalásra készteti a fiatalságot.
Farkas András, a PONT Csoport elnöke az Erdélyi Riportnak elmondta, hogy mivel Kolozsvár az ország legfiatalosabb, leglendületesebb és a legváltozatosabb ifjúsági tevékenységeket felmutató városa, az ifjúsága pedig, ha a máshonnan érkező egyetemistákat is beleszámoljuk a lakosságba, a népesség 25-30 százalékát teszi ki, számíthatnak arra, hogy egy sikeres projektet hajtanak végre.
– A négy, nemzetközileg is elismert felsőoktatási intézmény mellett a város rengeteg civil szervezetnek, kulturális intézménynek és több művészeti központnak is helyet ad – fogalmazott, – így a kolozsvári fiataloknak, sőt az ide látogató külföldieknek is rengeteg lehetőségük van kikapcsolódni és tanulni, valamint az igényeikhez, az érdeklődési körükhöz szabott programokon részt venni. Ami talán a leginkább hiányzik – és az Ifjúsági Főváros projekt egyik kiemelt célja megoldani ezt a hiányt –, az egy egységes ifjúsági stratégia megléte, a számos ifjúsági projekt ily módon való összekötése és a különböző ifjúsági szervezetek, illetve a szervezetek és az önkormányzat közötti kommunikáció javítása.
Az ütemterv szerint a projekt segítségével előbb mozgósítják a fiatalságban rejlő erőforrásokat a város középtávú gazdasági és szociális fejlődésének érdekében. Párbeszédet szeretnének kialakítani a városi hatóságok és a fiatalok szervezetei között, valamint lehetőséget nyújtani diák önkénteseknek arra, hogy a város fejlesztésére irányuló kreatív elképzeléseiket a gyakorlatban is megvalósíthassák.
A kolozsvári csapatnak pillanatnyilag a legfontosabb célja a pályázat elkészítése és benyújtása a május 1-jei határidőig, a projekt célja pedig a város vázlatos bemutatása mellett felsorakoztatni a szép számban jelen lévő – és a pályázat hitelességét garantáló – kolozsvári ifjúsági szervezeteket, átfogó képet nyújtani az infrastruktúráról, részletekbe menően tartalmazni a fővárosi esztendő tervezetét, költségvetését, pénzügyi forrásait, valamint a társadalom fejlődésére gyakorolt remélhető hatását. A rendezvénysorozat koncepciója a „share” mottó köré épül: megosztani az életteret, a köztereket, az értékeket, a gondolatokat, a látásmódot, a tapasztalatokat.
Farkas elmondása szerint a díjra méltó város egy évre kapja meg a címet, egy kiváló lehetőséget arra, hogy egy éven át a nagyközönség elé vigyék az ifjúsággal kapcsolatos kulturális, politikai, szociális, gazdasági programokat. Fontos az is, hogy az Európai Ifjúság Fővárosa cím elnyerésével Kolozsvár a 2020-ra megpályázott kulturális fővárosi rang előszobájába lépne be.
Arra a kérdésre, hogy az etnikumok közti együttműködésben milyen előrelépés történhet a projekt megvalósítása során, Farkas azt válaszolta, hogy egy ilyen kaliberű program kidolgozásánál a fiatalok elsősorban európainak, kolozsvárinak érzik magukat, a különböző kulturális hátterű ifjúsági csoportok, a különböző etnikumú fiatalok közös részvétele pedig színesebbé, értékesebbé teszi a programot. Mindez elősegíti a kommunikációt, az együttműködést a jövőre nézve is. Hozzátette, hogy ha a város elnyeri a címet, akkora lehetőség nyílik Kolozsvár fiatalsága, ifjúsági szervezetei számára, amilyen eddig még nem volt a város történetében.

A kolozsvári projektről a www.kolozsvar2015.ro/magyar és a /www.facebook.com/cluj2015 oldalakon található információ.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!