Iskola tényleg másképp

2015. 04. 18. 12:21

Érselénd kicsiny település Bihar megyében, közvetlenül a magyar határ mellett. Közigazgatásilag Érsemjénhez tartozik, a legutóbbi adatok szerint 943 lelket számol, melynek nagyobbik felét magyarul beszélő roma lakosság teszi ki. A magyar tagozat 53 tanulójából 51 a cigány nemzetiségű. Tasnádi-Sáhy Péter képriportja.

 

Érselénd kicsiny település Bihar megyében, közvetlenül a magyar határ mellett. Közigazgatásilag Érsemjénhez tartozik, a legutóbbi adatok szerint 943 lelket számol, melynek nagyobbik felét magyarul beszélő roma lakosság teszi ki. A magyar tagozat 53 tanulójából 51 a cigány nemzetiségű.
Én az összevont I.-II. osztályt vezető Kasza Ida tanító meghívására érkezem a faluba az ortodox naptár szerinti nagypénteken, hogy az Iskola másképp programsorozat utolsó napján segítsek neki és a nebulóknak csinosítani az iskola kertjén.

 

 

A szemét, illetve a zöldhulladék összegyűjtésével indítjuk a programot, szerencsére utóbbiból van több a kicsit sivár, de rendezett udvaron.

 

 

A munka mellett mókázásra is jut idő, a gyerek nehezen fogynak ki az ötletekből, hogy milyen újabb és újabb beállításokban, csoportokban készítsek róluk képet, így egy időre el is teszem a kamerát.

 

 

Egyik fő feladatunk, a három évvel ezelőtti építkezésből hátramaradt „göröngyök" eltüntetése. A földmunka fizikailag legmegterhelőbb részét az egyik apuka vállalja magára. A buckák helyére közös megegyezéssel virágoskertet álmodtunk.

 

 

A szinte szabályos kört ugrálógumi és két hegyes paladarab segítségével jelöltük ki (egyiket leszúrtuk középen, a másikkal pedig – attól állandó távolságra - sekély árkot húztunk), melyet aztán a kertben eddig szanaszét heverő téglákkal csinosítottunk.

 

 

Ha halad a munka, mindenki elégedett.

 

 

Mivel szép számmal maradt még téglánk, azokat két belső kör kialakításához használtuk fel, pontosabban használták a gyerekek, hiszen a további díszítőelemek az ő fantáziájuk szüleménye.

 

 

Túl sok a kertészjelölt, de kevés a mag, a vetéssel engem bíz meg a csapat, viszont a locsolást felváltva végzik. Eközben azt is megbeszéljük, hogy a húsvéti szünetben melyik nap ki vállalja magára a kert gondozását. Nehéz kezelni a túljelentkezést, de azért csak megállapodunk valahogy.

 

 

Ida tanító néni – vigyázó szemektől kísérve - a kerítés tövét ülteti be hajnalkával. A gyerekek szünetben rendszeresen felmásznak a talapzatra és fél, hogy a hegyes vasrudakkal megsértik magukat, a szép virágok majd távol tartják őket.

 

 

Hogy biztosan senki se maradjon le a fotókról, csoportképet készítek a kis kalákáról.

 

 



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!