Igazi civilek, varrótűvel

2015. 07. 28. 20:15

A sepsiszentgyörgyi Szorgos Kezek Díszítőművészeti Szakkör 2007 tavaszán jött létre hét alapítóval, ma huszonöten tagok. Életkortól függetlenül bárki részévé válhat a szakkörnek, egyedüli feltétel csupán annyi, hogy szeresse a hímzést, varrást, kézimunkázást. Bede Erika riportja.

 

Vinkler Aranka otthonában, saját készítésű díszpárnáival

 

A kör szíve-lelke, megálmodója, működtetője Vinkler Aurélia-Aranka szakképzett hímzőnő, aki magát a népművészet mesterének, népi iparművésznek vallja. Amikor évekkel ezelőtt először léptem a lakásába, lenyűgözött a házi „tárlat”. Mindenütt varrottas díszpárnák, falvédők, terítők, piros-fehérek, kék-fehérek. Keresztszemesek, írásosak. Mesés látvány. Ma, amikor jószerével kidobják vagy szekrények mélyére száműzik a régiek által olyannyira kedvelt varrottas lakásdíszítőket, Vinkler Aranka otthonában szebbnél szebb darabokat csodálhatunk meg. Saját keze munkáit.

Ismét nála jártam, és ámultam fiatalos lelkesedésén, amely nem lankad az évek múlásával, sőt, egyre inkább arra sarkallja, hogy bővítse, fejlessze tudását a hímzés-varrás szakterületen, s ez által tovább gaazdagítsa a kézimunkakör tevékenységét, bevonva az ifjú nemzedéket is nagyanyáink hagyatékának gondozásába, továbbörökítésébe.

Céljukat a kör tagjai így fogalmazzák meg: „Olyan népművészeti hímzések készítése, amelyek mind művészi, mind használati értékükkel megfeleljenek a mai kornak; az erdélyi tájegységek és a Kárpát-medence hagyományos hímzéseinek, hajdani motívumvilágának megismerése, feldolgozása és bemutatása; valamint közösségépítés”.

 

Szeretnék a fiataloknak átadni szaktudásukat, tapasztalataikat

 

Az első tűszúrástól a kiállításokig

– Nyolc éve, amikor az alakuló kézimunkakörnek székhelyet, megfelelő helyszínt kerestem, a belvárosi katolikus plébánián karolták fel az ötletem, befogadtak, otthont adtak kis csoportunknak, azóta ott működünk, minden kedden 16-19 óra közt. Ajtónk nyitva, tárt karokkal fogadunk minden érdeklődőt – így csalogat Aranka néni. És megígérteti velem, hogy ősztől tényleg gyerekeket viszek hozzájuk az osztályomból. Nincs apelláta, időt kell rá szakítani. Ha az anyukák is úgy gondolják, hogy nem árt egy-két órát telefon, számítógép vagy egyéb modern kütyük nélkül töltenie a kislánynak, megyünk – ígérem meg ismét, és igyekszem ennek eleget is tenni.

Hogy mi mindennel foglalkoznak kedd délutánonként? Hímeznek, gobelint és gyöngygobelint készítenek, népviseleteket, szatyrokat, táskákat, öveket díszítenek. Fonalból, spárgából rojtoznak, csomóznak, kötnek, horgolnak, szőnek. Alkotásaikon túl barátságokat is.

A szakkör tagjai úgy alkotják újra a hagyományt, hogy az elkészült tárgyak hasznosak legyenek, szépen illeszkedjenek a 21. század lakás-, illetve öltözködéskultúrájába. Terv alapján készülnek, újítják az elődöktől ránk hagyott népi művészetet, újrafogalmazva korszerű használati eszközökké, hogy ezek a tárgyak és hímzések hosszabb időn át tartós értéket jelentsenek. Kedvtelésből, az alkotás gyönyörűségéért dolgoznak a lányok, asszonyok, és számos kiállításon mutatják be termékeiket. Ilyen alkalmakkor egy-egy alkotás gazdára is lel.

– Arra törekszünk, hogy az anyag, a forma, a funkció és a díszítés összhangban legyenek. Hogy alkotásaink a mai kornak megfeleljenek esztétikailag, a dísztárgyak például, amiket kiállítások alkalmával közszemlére bocsátunk, legyenek karakteresek, egyéni arculatú használati tárgyak.

Eddig évente Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Kovásznán állították ki munkáikat, továbbá Békéscsabán a Hermann Ottó Múzeumban látható tárlatuk.

– A kiállítások és a pályázatok mindig alkalmat adnak a megmérettetésre, ugyanakkor sikerélményt is jelent nekünk, a tárgyak készítőinek. Aztán a látogató eldönti, melyik tárgy áll közel hozzá ízlésben. Alkotóink szíve-lelke, az önmegvalósítás vágya van benne ezekben a hímzésekben – újságolja a szakkörvezető.

Civil szervezetként számos pályázaton is részt vettek, és valamennyiszer elismeréseket könyvelhettek el. Az elnyert pénzösszegeket táborozásokra, kirándulásokra, tanulmányi célokra fordították.

A varrókör tagjai szaktudásukat bővítik folyamatosan a hímző-táborokban, konferenciákon való részvétellel. Tagjai a Romániai Magyar Népművészeti Szövetségnek, kapcsolatot ápolnak a Székely Nemzeti Múzeummal és a Békés megyei Népművészeti Egyesülettel. A Románia Magyar Népművészeti Szövetség tette lehetővé, hogy 2013-ban, első alkalommal részt vegyenek az erdélyi hímző táborban, ahol idén öten vesznek részt Sepsiszentgyörgyről.

2013-2015 között zajlott Sepsiszentgyörgyön a Vinkler Aranka által szervezett erdélyi kézi és gépi hímzőképzésen 15-en nyertek okleveles képesítést, az oktatást a békéscsabai Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanárai biztosították. A sepsiszentgyörgyi asszonyokon kívül Udvarhelyről, Székről, Kolozsvárról, Kézdivásárhelyről és Csernátonból is voltak résztvevők.

 

Idén harmadik alkalommal vesznek részt a Romániai Magyar Népművészeti Szövetség táborában

 

Csalogató a nyárra

A csapat negyedszáznyi tagot számlál ugyan, de ezt kevesli a kör megálmodója, vezetője. Azt szeretné elérni, ha a fiatalok, iskolások is bekapcsolódnának e szépteremtő tevékenységbe, akár opcionális iskolai óra keretében. Ennek érdekében kézműves alkotótábort is szerveznek a belvárosi plébánián. Vinkler Aranka tisztában van azzal, hogy a mai gyermekek, fiatalok nagyon leterheltek, tanulmányaik, a különórák és a világháló kevés időt hagy a hagyományok ápolására. Ennek ellenére mégis hiszi reménykedve, hogy létszámban gyarapodni fog a varrókör. Ha a gyerekek közelébe viszik a lehetőséget, hogy megismerjék a kézimunka örömét, valószínűleg szívesen bekapcsolódnak majd. Ingyenes alkotótáboraikban a kézművesség mellett olyan programokat is ajánlanak a gyerekeknek, mint háztartási tevékenységek, sütés-főzés, asztalterítés gyakorlása. És nem maradhat el a zsíros kenyér közös elfogyasztása sem.

– Jó lenne, ha a felnövő generációkat rávezethetnénk arra, hogy a magyar nyelvterület népi hagyományainak ismerete egy darabka a magyarságunkból, és ez a miénk, ragaszkodjunk hát hozzá – vallja Vinkler Aranka.

 

 



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!