Derűs napfényben boldoggá
2010. 11. 04. 09:28Már egy órával az ünnepség kezdete előtt megtelt a bazilika hajója hívekkel, meghívottakkal, külhoni és hazai zarándokokkal, a szentély pedig a vendég papok seregével, s a székesegyház előtt is legalább ezren követhették nyomon a történéseket. A templom főhomlokzatán a vatikáni zászló, mellette kék-fehér lobogón a váradi püspökség új címere, a kapu virágkeretbe foglalva. Odakint állva megállapíthattuk, itt a kilencvenes évek első fele, a nagyobb tömegeket vonzó első Festum Varadinumok óta nem gyűltek össze annyian a székesegyházban s előtte, Szent László szobra körül, mint most. Korábban arra sem volt még példa, hogy a rendőrség az egész Kanonok sort lezárja, ami ezúttal indokolt is volt, hiszen így a zarándokcsoportok is zavartalanul vonulhattak be a bazilika kertjébe, s idegesen tülkölő autósok sem zavarták a szertartást, az ünnepélyességet. Mindenre készen a mentők is jelen voltak.Az egyházmegye papsága, majd a mintegy ötvenfős püspöki kar és a menet végén a legfőbb egyházi méltóságok bevonulásával elkezdődött Bogdánffy Szilárd boldoggá avatásának ceremóniája. Az ünnepi alkalom házigazdája olaszul, magyarul, románul, németül, szlovákul köszöntötte a megjelenteket, majd felkérte XVI. Benedek pápa küldöttjét, Angelo Amato bíborost, hogy avassa boldoggá a hitéért és hűségéért vértanúságot szenvedett Bogdánffy püspököt.
A posztulátori tisztet betöltő P. Szőke János szalézi szerzetes ismertette a mártír életét és pályáját, majd a vatikáni küldött olvasta fel latin nyelven a pápa apostoli levelét, és felmutatta az ünnepi sokaságnak. A szertartás csúcspontjaként lehullott a lepel Bogdánffy Szilárd portréjáról. A nép spontán tapssal fejezte ki örömét, hogy több mint 800 évvel László királyunk szentté avatása után Várad hasonló jelentőségű aktus színtere lehet. Odabent egyébként külön részt különítettek el a sajtósok számára, s a különböző színű meghívók a székesegyház különböző részeibe szóltak; a jó szervezésnek köszönhetően megtelt ugyan a templom, de lehetett közlekedni, nem volt az a fajta zsúfoltság, amikor egy gombostűt sem lehet leejteni. Kissé furcsa volt ellenben a vendégpadsorok összetétele: egyfelől hiányoltuk a megye több vezető tisztségviselőjét, s a vendégek első-második sorában részben ismeretlen fiatalemberek foglaltak helyet, másfelől ismert személyiségek, így parlamenti képviselők hátrébb soroltattak. Magyarországról jelen volt a parlament alelnöke, Lezsák Sándor, aki a magyar nagykövet társaságában érkezett.
Az első sorba viszont több egyházi notabilitást is várhattak, hiszen a szertartás kezdetén a kikészített tíz szék közül csak három talált gazdára, a váradi protestáns egyházak képviselői részéről: Csűry István református püspök, Mátyás Attila evangélikus és Buzogány István unitárius lelkipásztor követte nyomon onnan az eseményeket. Végül jól jött a néhány szabad hely, hiszen így néhány késő kása tisztelendő is leülhetett.
A templom falain kívül rekedt, illetve a kellemes október végi napsütésben inkább a szabadtéri ülőhelyeket elfoglaló mintegy ezer érdeklődő hangszórók és egy óriáskivetítő révén lehetett fül- és szemtanúja a boldoggá avatásnak; a hangminőség tökéletes volt, a kép viszont gyakran akadozott.
A bazilika énekkarának előadásában felzengő Beethoven-kórusmű, a Laudate zárta a boldoggá avatást. Mielőtt Magyarország prímása, Erdő Péter esztergom-budapesti érsek elkezdte volna az új boldog tiszteletére tartott szentmisét, fiatalok jelképes tárgyakat, köztük egy rabruhát, egy darab szögesdrótot és egy húsvéti gyertyát mutattak fel és ajánlottak fel Bogdánffy emlékére. A hitszónok homíliájában kiemelte, hogy Bogdánffy Szilárdot nem törték meg a szenvedések, haláláig ragaszkodott Krisztushoz, egyházához és a pápához. „Vértanúsága a remény forrása, annak a bizonyossága, hogy a hit ereje reményt és jövőt ad nekünk.”
A szertartást az egyházi vezetők kivonulása zárta, előtte kint is, illetve a templom előtt fehér-sárga vatikáni zászlók alatt áldozhattak a hívek. Közülük sokan még egy órával a szertartás vége után is a templom előtt beszélgetve élvezték a kellemes időt, míg mások ekkor jutottak be, hogy megtekintsék a boldoggá avatott mártír püspök portréját.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!