Tétre menő hazai játszmák

2016. 01. 13. 15:13

Eseménydús hónapokra számíthatunk a belpolitikában, a választásra készülő parlamenti pártok érdekei szembemennek a szakértői kormány elképzeléseivel. Kampányévben a pártok osztogatnának, a kabinet inkább az egyensúlyt őrizné. És még ott van Iohannis is. Simon Judit jegyzete.

 

Ahogy elnézem az internet népét, néha az az érzésem, nem pontosan tudják, ami az, ami az ő életükre kihat. A mindennapokra, és nem úgy általában, a múltra vagy jövőre tekintve, hanem a mára, a holnapra, esetleg a holnaputánra. Az látogatottsági adatok arra engednek következtetni, az erdélyi magyar olvasók egy részét sokkal jobban foglalkoztatja, mi történt Kölnben, vagy miért nyert egy magyar film erdélyi főszereplővel Arany Glóbuszt – ennek örülni is lehetne, de minek, ha most éppen a gyűlölködés a divat –, az isztambuli tragikus merénylet – a török államfő az ISIS-t tartja felelősnek, de eddig csak oroszokat tartóztattak le –, mint az, ami Romániában, konkrétan a bukaresti kormány háza táján történik. Holott sok az érdekesség, több, az életünkre konkrétan ható döntés, tervezet vitája zajlik éppen.

Mialatt az internet népe a kölni drámával volt elfoglalva, Dacian Ciolos kormányfő Berlinbe utazott, ahol Angela Merkel kancellárral találkozott. Többek között tárgyaltak arról, hogy az ország csatlakozhasson végre a schengeni övezethez. A bukaresti kabinet vezetője azzal érvelt, Románia már minden elvárást teljesített, az uniós határ őrizetétől a korrupcióellenes harcig. Hozzátenném, utóbbiban néha a látványosság tekintetében túl is teljesít. Merkelt most más okok miatt nem illik szeretni, de azt el kell ismerni, a csatlakozásnak nem ő az egyetlen kerékkötője. A kancellár ezzel kapcsolatban ismét nem ígért semmi konkrétumot, mondta viszont, hogy Románia számíthat a Németországra, az onnan érkező befektetőkre. Ezzel csak az a baj, hogy a befektetők sokkal inkább mennek oda, ahol a határokon nem kell megállni, mint oda, ahol már belépéskor szembesülniük kell a bürokráciával. Pedig Románia egyre inkább befektetőbarát, s ezt a szándékot erősítené, ha sztrádákat is építenének, s nem évente pár tucat kilométernyit.

Arra sem kapta fel a fejét az internet népe, hogy Ciolos kijelentette: nem indul az év végi parlamenti választásokon, meg akar maradni függetlennek, és olyan reformokat kezdeményezni, melyeket a következő kormány folytathat.

A kormányfő vagy naiv, vagy tud valamit,

amit nem tart szükségesnek megosztani az állam polgáraival.

A törvényhozás ugyanis gőzerővel készül a választásokra, és most nagy konszenzusra lehet számítani. Egyetlen párt sem kockáztatja meg a tavaszi ülésszakon, hogy ne szavazza meg a gyereknevelési támogatás, a munkanélküli segély növelését, a veszélyes munkát végzők fizetéspótlékait, vagy a tizenharmadik nyugdíjat. Ugyanis ezek szerepelnek a törvényhozók naptárában, ilyen törvényjavaslatokat szándékoznak benyújtani.

Elismerem, a román gazdaság felfelé ível – ezzel sem törődik az internet népe, sőt –, de azért nem ártana kicsit odafigyelni a kasszára, nehogy meglepetésre olyan párt kerüljön ki győztesen, amely aztán kemény megszorításokkal próbálja megtartani a gazdasági növekedést.

A törvényhozás munkájába a kabinetnek nincs beleszólása, a Ciolos vezette szakértői alig-kormány mondhatja a magáét, ha mögötte nincs egy erős párt, ami támogassa a parlamentben. Az sem kizárt, hogy a miniszterelnök rendelkezik párttámogatással, csak éppen az ország népe nem tud róla. Amit viszont biztosra vehetünk, hogy a Ciolos kabinet az államfő támogatását élvezi, vagy ahogy politikai körökben mondani szokás: jó a két palota között az együttműködés.

Attól tartok, hogy a kormány elképzelései szembemennek a törvényhozáséval, az államfő mellettük teszi le a garast, csak úgy csendben, ahogy szokott, és akkor jó eséllyel megint kitör a hatalmi ágak közötti „háború”. Volt már ilyenre példa, csak a korábbi államfő sokkal hangosabban „harcolt”, mint Iohannis. Ennek pedig megint a törvényhozás láthatja kárát. Nyilván, a honatyák megérdemelik a bírálatot, de ha a szerencsére hatályon kívül helyezett rossz választási törvény nyomán, kontraszelekcióval választódtak is ki, a törvényhozás működése és elismerése a jogállamiság egyik, ha nem a legfontosabb pillére. Persze, ha nem szavazógépként működik.

Kíváncsi vagyok, hogy az internet népe mikor kezd komolyan érdeklődni a romániai történések iránt. Talán majd a választások előtt. Közlöm: a kampány már elkezdődött.

 



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!