Tartós lehűlés

2014. 09. 12. 12:58

A newporti NATO csúcs arra is rávilágított, a mostanság puhasággal vádolt nyugat felfogta, nem biztos, hogy kizárólag diplomáciai illetve gazdasági lépésekkel, úri modorban kezelhető lesz a konfliktus a jövőben is, bármikor az arcukba repülhet egy fehér kesztyű.Tasnádi-Sáhy Péter publicisztikája.

Aki csak a szalagcímekből tájékozódik, múlt pénteken némileg megnyugodhatott: a kijevi vezetés és az oroszbarát szakadárok aláírták a Kelet-Ukrajnára vonatkozó tűzszüneti megállapodást, román idő szerint aznap 18 órai hatállyal, melynek betartását az EBESZ fogja felügyelni. Bár Petro Porosenko ukrán elnök reményei szerint a jelenlegi 12 pontból álló megegyezés egy tartós béketerv előfutára lehet, mégsem állíthatjuk nyugodt szívvel, hogy Kelet-Európában nem válik huzamosan fagyossá ismét az időjárás, a már jól ismert frontok egymásnak feszülésének következtében.
Már csak azért sem, mert a tűzszünet megkötésével szinte egy időben, a kétnapos newporti NATO-csúcs végén, Anders Fogh Rasmussen főtitkár bejelentette, a szövetség nem hagyja, hogy bárki kívülről megvétózza a NATO bővítését, ennek szellemében összeállítják a grúz tagság feltételeiről szóló csomagot, illetve 2015-ig eldől, Montenegro beadja-e a kérelmét. Ez így már egyértelmű üzenet Oroszországnak, hogy az eddigi hallgatólagos megállapodás - mely szerint a Baltikumon túli egykori szovjet tagállamok, illetve a közvetlen orosz gazdasági érdekszférába tartózó országok nem lesznek a NATO tagjai - érvénytelen.
Az oroszok, élükön a hidegháborúban szocializálódott Putyinnal ehhez bizonyára nem fognak kedvesen mosolyogni, elég csak a három balti állam 2004-es csatlakozására adott reakcióikra gondolni (sok ezer fős hadgyakorlat, gazdasági szankciók), amik csak azért nem voltak emlékezetesebbek, mert akkor a büdzséből ennyire futotta, nem beszélve az Ukrajnában általuk vívott hibrid háborúról. Jól láthatóan mára az ezredforduló óta jócskán megváltozott a helyzet, Putyin válaszlépéseinek csak a –főleg a foszilis energiahordozókon alapuló – orosz-európai kölcsönös gazdasági függőség szab határt, de kérdés, meddig tartható sakkban az eddig életbeléptetettekhez hasonló szankciókkal. Talán nem véletlen, hogy személyesen vett részt a Szibéria Ereje névre keresztelt orosz-kínai gázvezeték első két elemének összehegesztésénél, melyen keresztül 2019-től évi 61 milliárd köbméter orosz földgázt terveznek továbbítani Ázsiába és a csendes-óceáni térségbe…A newporti NATO csúcs arra is rávilágított, a mostanság puhasággal vádolt nyugat felfogta, nem biztos, hogy kizárólag diplomáciai illetve gazdasági lépésekkel, úri modorban kezelhető lesz a konfliktus a jövőben is, bármikor az arcukba repülhet egy fehér kesztyű. Rasmussen azt is bejelentette, hogy folyamatos katonai jelenlétet építenek ki a keleti határon, hamarosan állandó bázisok épülnek feltehetően a balti országokban, valamint Lengyelországban és Romániában.
Azt is érdekes lesz megfigyelni, milyen csapatok állomásoznak majd ezeken a létesítendő bázisokon, merthogy az unión belül sosem látott együttműködés van kialakulóban a hadügy területén, ha ennek elemei nem is kerülnek feltétlenül reflektorfénybe. Ez év június 12-én például a a TSV Eintracht Stadtallendorf sokadrangú német futballcsapat stadionjában Jeanine Hennis holland, illetve Ursula von der Leyen német hadügyminiszterek jelenlétében a holland hadsereg három dandárja közül egyet a német gyorsreagálású hadosztály alárendeltségébe – azaz teljes körű irányítása alá - helyeztek. A bizonyára történelmi lépés jelentősége ma még fel sem fogható. Arról van szó ugyanis, hogy az uniós tagállamok német javaslatra – az USA-énál jóval alacsonyabb - hadügyi kiadásaikat képességklaszterek kialakításával kívánják hatékonyabbá tenni. Ez magyarul azt jelenti, hogy az egyes országok lemondanak a teljes értékű önálló hadseregről, azért, hogy minél korszerűbb specializált csapatokat küldhessen egy nagy közös szervezetbe.
Ha a jövőt megjósolni nem is lehet, annyi kijelenthető, az unió keleti végéről egyelőre Lengyelország tudta a vészterhes folyamatokat leginkább a hasznára fordítani, hiszen a nyugati szövetségesek főhadiszállása egyértelműen Varsó lesz. December 1-jétől Dolnald Tusk személyében ők adják az Európai Tanács elnökét két és fél éven keresztül, náluk tartják a következő NATO-csúcsot, és feltehetően ott lesz a szövetség világ bármely táján bevethető hadtestének központja is. Hogy a többiekkel mi lesz, megtalálják a helyüket az új nyugati együttműködésben, vagy a zord időjárás elől inkább egy szép új atomerőmű fűtötte vidám barakkba húzódnának, még a jövő zenéje.




Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!