PSD: Dragnea és a vidék hangja

2015. 07. 24. 13:30

Ideiglenes elnöke van a román Szociáldemokrata Pártnak, a jogerősen elítélt Liviu Dragnea személyében, aki a gyanúsítottként leköszönt Ponta miniszterelnök után veszi át a PSD vezetését. A kormánypártnak egyre kevesebb esélye van arra, hogy a jövő évi választások után is megtarthassa hatalmát. Simon Judit elemzése.

 

Megtörtént az, amit pár hete már előreláttak az elemzők, csak éppen hihetetlennek tűnt: a zsáknyi alelnök közül Liviu Dragnea lett a Szociáldemokrata Párt ideiglenes elnöke. Mandátuma elvben novemberig szól, amikor a kormánypárt kongresszusa megválasztja a teljes jogú elnököt, de a szocdem párt tapasztalata azt mutatja, hogy az ügyvezető bizottságban bizalmat kapott vezetőt a kongresszus többnyire megerősíti. Ion Cristoiu újságíró-megmondóember az egyik hírtévében kifejtette, amit mindenki gondolt: a korrupcióval vádolt Pontát, a korrupcióért jogerősen elítélt Dragnea követi a PSD alakulat élén.

Ketten futottak neki Ponta távozása után: Rovana Plumb munkaügyi és népjóléti miniszter, akit a pártelnökségről lemondott kormányfő nevezett meg utódjául és támogatott, valamint Liviu Dragnea, aki jelenleg nem kormánytag. Utóbbi azt nyilatkozta, csak akkor méretkezik meg az ideiglenes elnöki tisztségért, ha sokan támogatják, főleg a vidéki szervezetek (kiskirályok, bárók, stb.) bizalmára vágyott. Megkapta. Az ülésen 64-en szavaztak rá és csak 18-an Plumbra, aki talán eredményesebben javíthatta volna a párt arculatát. Victor Ponta meg sem várta a voksolás eredményét, halaszthatatlan dolga akadt. Nyilván, a kormányfő utálja a kellemetlen helyzeteket, és lelép gondolkozni. Márpedig kellemetlen lett volna ott lenni, amikor bejelentik, hogy az ő jelöltje csúnyán alulmaradt.

Az eredményhirdetés után sem sokkal, de nem elég hamar, minden hírcsatornának nyilatkozott: elismerte, ő maga Plumbra szavazott volna, de nagyszerű vezetőnek tartja Dragneat, akinek – más elfoglaltsága nem lévén – ráér megerősíteni a pártot, tartani a kapcsolatot a vidéki szervezetekkel. 

A volt fejlesztési minisztert kedvelik a helyi szervezetek, hallgatnak rá, ebből a szempontból igaza is lehet a kormányfőnek, de azt sem szabad kihagyni a számításból, hogy éppen erre a népszerűségre alapozva gyengítheti és gyengíti Ponta amúgy sem túl erős pozícióit.

Dragnea 2012-ben a PSD kampányfőnökeként finoman fogalmazva befolyásolta az államfő elmozdítását célzó népszavazás kimenetelét, amiért jogerősen egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. Nos, ezért van ideje a párttal foglalkozni. Más közfeladatot jelentő állást ugyanis nem vállalhat. Az elemzők Ponta vereségének tekintik Dragnea megválasztását, úgy vélik csökken a támogatottsága az alakulaton belül. Kívül is, a párt és Ponta népszerűsége egyre csökken, s az sem tesz jót a kormányfőnek, hogy immár nyílt háborút folytat Iohannis államelnökkel.

A szociáldemokraták erős emberei mosolyogva gratuláltak az új ideiglenes elnöknek, de néha a fogcsikorgatáshoz hasonlatos hang hallatszott. Sebastian Ghita még a mosolyt is megspórolta, amikor az egyik hírtelevíziónak nyilatkozott. A párt megmondóemberének tekintett képviselő kimondva-kimondatlanul arra engedett következtetni, hogy Dragnea a veterán Ion Iliescu nevével fémjelzett elavult, moszkovita vonalat követi. Ghita elkeserítőnek tartja, hogy az euró-atlanti elkötelezettségű Pontát éppen Dragnea követi az elnöki tisztségben.

Valeriu Zgonea is fontolgatta, hogy elindul a pártelnökségért zajló versenyben, de végül meggondolta magát. Az sem elképzelhetetlen, hogy többé-kevésbé barátságosan lebeszélték. A képviselőház elnöke ugyanis azt hangoztatta, azért szeretné átvenni a PSD vezetését, hogy megújítsa az alakulatot, európai szocdempártot faragjon belőle. Ő maga is furcsállta, hogy igazságosan vagy sem, de egy jogerősen elítélt társuk vezesse a pártot, miután az előző elnök gyanúsítottként lemondott. Ezek a szavak nem növelték a népszerűségét a pártban.

Elemzők azt sem tartják kizártnak, hogy

a vidéki szervezetek pontosan azért álltak Dragnea mellé, mert nem akarják, hogy megújuljon a párt.

Elég nekik a DNA kardjának suhogása a fejük fölött, nincs szükségük arra, hogy belülről, fölülről is zavarják köreiket. Nyakukon a választás, hagyják őket keverni a kártyáikat.

Vasile Dâncu politikusból lett elemző, aki vállaltan közel áll a szocdemekhez, maga is a megújulás szükségszerűségéről értekezett, és úgy beszélt, mint aki nem érti Dragnea megválasztását. Szerinte is a párt látja kárát annak, ha az elnöke elítélt, és úgy véli, számos alkalmasabb személyiséggel rendelkezik az alakulat. Dâncu úgy véli, sok hiba történt, s ezeket gyorsan kellene korrigálni, mert ha nem változik semmi, akkor a PSD jövőre valószínűleg elveszti a választásokat. Az elemző szerint jó dolog, hogy ismét odafigyelnek a vidéki szervezetekre, mert rájuk csak akkor néznek, amikor kampány van (most is a nyakunkon), vissza kell csalogatni a párt holdudvarába az értelmiséget, vonzóvá kell tenni a pártot a fiatalok számára, és nem utolsó sorban szerephez juttatni azokat a volt befolyásos vezetőket, akiket nagyvonalúan elengedtek, vagy eltávolítottak a PSD soraiból.

Noha az IRES elnöke nem nevezte meg Mircea Geoana volt pártelnököt, korábbi államfőjelöltet, elsősorban őt hívná vissza. Mert Geoana elsősorban külföldön tudná leporolni a romániai szocdemekről kialakult kedvezőtlen képet, talán még néhány pöttyöt és sikerülne letörölni. A volt pártelnök ugyanis, washingtoni nagykövetként és külügyminiszterként meglehetős befolyásra tett szert az ország határain kívül. Dancu meglátásainak érvényesítése végképpen Ponta párton belüli vesztét jelentené, ami miniszterelnöki pozícióját is megrendítené.

A mostani állás szerint Geoana visszatérése alaposan felkavarná az amúgy is hullámzó PSD vizeket, főleg ha Dragnea mellé sorakoztatná fel a maga vidéki embereit.

A válaszokra már nem sokat kell várni: novemberben biztosan lesz PSD kongresszus, de nem biztos, hogy akkor Ponta lesz a kormányfő. Lelépése a színről, a lapok újraosztását jelenti. Igaz, a mai helyzet alapján akármennyit keverik is a paklit, nem akar előkerülni az ász.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!