Kit zavar a (köz)rádió?
2016. 02. 26. 15:16Törvénymódosítást kezdeményezett a Szenátus művelődésügyi, művészeti és médiaügyekkel foglalkozó szakbizottságának elnöke, Georgică Severin, szociáldemokrata szenátor. A kezdeményezéssel a közszolgálati rádió és televízió szervezéséről és működéséről szóló 1994/41-es számú törvényt módosítaná oly módon, hogy különválasztaná az elnöki és a vezérigazgatói tisztségeket, megfeleltetve őket az állami apparátus különböző tisztségeivel. A módosítási javaslat értelmében az igazgatótanács tagjai nem lehetnének párttagok és jogukban állna leváltani a két intézmény vezérigazgatóit parlamenti beleegyezés nélkül. Tartalmaz még egy rendelkezést a tervezet, nevezetesen azt, hogy a közszolgálati rádió és televízió művészeti és kulturális programjaira kaphat pénzt közvetlenül az állami költségvetésből.
Indoklása szerint a tervezettel Georgică Severin a közszolgálati televízió válságos helyzetén szeretne javítani (a TVR életét jelenleg egy 777 millió lejes adósság keseríti, ugyanakkor a nézettség tekintetében a sereghajtók között van), oly módon, hogy politikai befolyástól mentessé teszi az intézményt.
Felvetődik azonban néhány kérdés. Hogyan oldaná meg az RTV anyagi gondjait az átszervezés? Hiszen a szóban forgó intézmény gondja nem az, hogy nincs megfelelő működési törvénye, hanem az, hogy nincs pénze. Egyébként még 2003-ban és 2004-ben a Román Televízió nyereséges volt és ugyanennek a törvénynek az alapján működött. Nyilvánvaló tehát, hogy nem a törvénnyel van a gond, hanem a pénzhiánnyal, amire a tervezett jogszabály-módosítás nem kínál semmilyen megoldást.
Továbbá miként valósulna meg a kezdeményező által óhajtott politikai függetlenség, ha az igazgatótanács tagjait továbbra is a parlament nevezné ki, s ráadásul a testületnek jogában áll leváltani a vezérigazgatót? Ismerve a hazai politikai mechanizmusokat, ez a megoldás még cinikusabb is mint a jelenlegi, hiszen a parlament bármikor átviheti az akaratát és eltávolíthatja a neki nem tetsző vezérigazgatót. Hiszen az igazgatótanács tagjait ők nevezik ki és váltják le, azonban ennek a döntésnek a politikai felelősségét nem vállalják fel, hanem ujjal mutatnak az igazgatótanácsra: ők tették.
Harmadrészt: mi indokolja azt, hogy ezt a törvénytervezetet épp most nyújtsák be, ráadásul sürgősségi eljárással, miközben a televízió gondjai nem új keletűek és a honatyának bőven lett volna ideje kidolgozni egy átfogó, adekvát, pénzügyi segítséget is magába foglaló megoldást, nem pedig egy szakmaiatlan, összefércelt tervezettel megnehezíteni két közszolgálati intézmény életét?
A feltett kérdésekre csak egyetlen logikus válasz körvonalazódik.
Georgică Severin célja nem a közszolgálati televízió gondjának a megoldása, hanem az, hogy pártfelügyelet alá hajtsa a közszolgálati rádiót..
Egy új vezetés kinevezésével, valamint az állami tisztségviselői státusra hajazó alkalmazotti átminősítés, no meg a kormányzati felügyelet alatt álló állami költségvetés megnyitása a köz szolgálatában álló intézmények előtt (tudván azt az ősi mondást, hogy „aki rendel, az pötyögtet”) ezt a célt elérhetővé is tenné. Olyan körülmények között, mikor a teljes romániai média elkötelezett valamilyen politikai csoportosulás mellett, a legnagyobb hallgatottsággal rendelkező országos rádiócsatorna (közel ötmillió ember hallgatja naponta a közrádiót) megszerzése a helyhatósági és a parlamenti választások előtt szinte ellenállhatatlan csábítást jelent minden politikus számára. Úgy tűnik, Georgică Severin nem tudott ellenállni.
Székely Ervin
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!